irceo.net

نظام مهندسی ساختمان حلقه واسط بین مردم و قانون است

نظام مهندسی ساختمان حلقه واسط بین مردم و قانون است

رئیس نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی با معاون سیاسی، امنیی و اجتماعی استانداری خراسان شمالی دیدار کرد، به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در این دیدار نظام مهندسی را حلقه واسط بین قانون و مردم خواند و گفت: این سازمان نهادی غیر دولتی و مستقل از بودجه دولتی است و تأمین اعتبار تمام امور این سازمان نیز از بودجه مالی مستقل سازمان انجام می شود و می توان گفت که این سازمان یک نهاد مدنی است که جایگاه ویژه ای در قانون دارد.

مهندس«علی اکبر رمضانی» با بیان این که نظام مهندسی ساختمان مشتمل بر دو بخش وظایف و اختیارات است، اظهارکرد: هیئت مدیره سازمان تلاش دارد در حوزه وظایف خود کم و کاستی نداشته باشد بر همین اساس هم در همه نشست ها به شکل تخصصی و فعال حضور پیدا کرده و فعالیت داشته است.

این مقام مسئول ادامه داد: همه اقدامات زیر ساختی که در حوزه تنسیق امور مهندسی وجود دارد، با ۵ درصد منابع مالی که از محل تعرفه مهندسان دریافت می شود انجام می شود و در مقابل، حدود ۹ درصد به عنوان ارزش افزوده به دارایی و ۳ تا ۵ درصد به عنوان مالیات بر درآمد افراد حقیقی و حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد مالیات بر درآمد افراد حقوقی سالانه به دولت پرداخت می شود.

وی با بیان این که بیش از ۵۰ درصد مهندسان عضو سازمان جوان هستند، اضافه کرد: این مهندسان در پایه ۳ فعالیت می کنند و حدود ۷۰ درصد آن ها شاغل نیستند، بنابراین می توان در شورای برنامه ریزی، اشتغال مهندسان و صادرات خدمات مهندسی مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان این که اشتغال مهندسان استان در حال تبدیل به یک بحران است، خواستار استفاده از ظرفیت های مهندسان شد و ادامه داد: در حوزه تولید، اشتغال در دفاتر فنی کارخانه ها، چرخه تولید و مصرف و بازار می توان از این ظرفیت ها به خوبی بهره برد.

وی با بیان این که سهم نیروی متخصص در بازار بسیار پایین است، تصریح کرد: سهم اندک مهندسان در بازار کار موجب انحرافات بسیار زیادی در کیفیت و استاندارد سازی و اجرا شده است، در امر اجرا که موضوع اصلی مهندسی است، ساخت و سازها در کل کشور از دست افراد متخصص خارج و افراد به دلیل داشتن ثروت و ارتباطات وارد ساخت و ساز شده و منتفع می شوند این در حالی است که تمام بار ساخت و ساز بر دوش مهندسان است.

عالی ترین مقام نظارت بر ساخت بنا در استان در بخش دیگری از سخنان خود، به نبود ارتباط بین دانشگاه ها و صنعت ساخت و ساز اشاره و اعلام کرد: دانشگاه های استان در حالی در رشته های مهندسی دانشجو جذب می کنند که بخش عمده ای از مهندسان عضو سازمان بیکار هستند.

وی خواستار حضور نقش حاکمیت در کنترل این موضوع شد و افزود: به دنبال عدم جذب دانشجو در رشته های مهندسی نیستیم اما دانشجویان جدید باید علم جدیدی را وارد دنیای مهندسی کنند و دانشجویان این رشته هم با تأمین حداقل اطمینان وارد رشته مهندسی شوند.

وی با بیان این که این سازمان سال ۸۸ در استان تشکیل شده است افزود: در حال حاضر این سازمان حدود ۴ هزار عضو دارد که در ۷ رشته عمران، معماری، برق، ترافیک، شهرسازی، مکانیک و نقشه برداری  فعالیت می کنند.

وی با بیان این که ۴۰ درصد مهندسان عضو سازمان دارای پروانه هستند و ۲ هزار و ۴۰۰ نفر آن ها بدون پروانه هستند، بنابراین جمعیت زیادی در استان متقاضی اشتغال در حوزه مهندسی هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی نیز در این دیدار مهندسان را جزء عقول جامعه دانست و گفت: امروزه مردم به واسطه فقر فرهنگی از نظارت فرار می کنند به همین دلیل به دنبال نظارت بدون درد سر هستند.

دکتر«ابراهیمی» با بیان این که از فرصت های ایجاد شده برای فرهنگ سازی به درستی استفاده نکردیم، اظهارکرد: دستگاه های متولی در این حوزه باید قوی تر و پررنگ تر حضور پیدا کنند.

وی بافت های فرسوده را آسیبی جدی برشمرد و ادامه داد: سازمان نظام مهندسی ساختمان باید در ستاد بازآفرینی بافت شهری عضو باشد زیرا این حوزه فرصت مهمی برای ایجاد اشتغال و صادرات خدمات فنی و مهندسی است.

وی پیشنهاد تشکیل تعاونی نظام مهندسی و حضور فعال مهندسان در ساخت شهرک مسکونی با نام مهندسان را مطرح و اعلام کرد: نظام مهندسی ساختمان در ایجاد فعالیت های اقتصادی مرتبط می تواند ورود پیدا کند.

وی ادامه داد: با این که چارت شورای برنامه ریزی استان ها ملی است و ۱۸ عضو دارد اما سازمان نظام مهندسی می تواند عضو شود و در این جلسه حضور داشته باشد.