irceo.net

برگزاری چهارمین همایش زلزله ، مدیریت بحران و دور نمای آینده در استان خراسان شمالی

برگزاری چهارمین همایش زلزله ، مدیریت بحران و دور نمای آینده در استان خراسان شمالی 

همایش دو روزه  زلزله ، مدیریت بحران و دور نمای آینده در استان خراسان شمالی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی، در آغاز این همایش مهندس رمضانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گفت: با توجه به حادثه سیل اخیر، رویکرد جدیدی به این همایش اضافه شده و سعی کردیم با نگاه تخصصی به این موضوع وارد شویم و امیدواریم در آینده گام های خوبی در حوزه پیشگیری و اجرای ضوابط و مقررات برداریم که خوشبختانه با آگاهی دادن به مردم، آموزش مهندسان و تدبیر مسئولان به این سمت حرکت کردیم.
وی خاطر نشان کرد: اگر با فلسفه روزمرگی پیش برویم و به دنبال ارائه آمارهای کذب باشیم و اگر در حوزه مسکن به اقتصاد مسکن و در حوزه تولید مسکن به موضوع صرفه جویی انرژی توجه نکنیم به طور حتم با بحران مواجه می شویم که تا چند سال نمی توان خسارات آن را جبران کرد.
در این همایش دکتر مصطفی زاده مدیر کل راه و شهرسازی به خساراتی که به مردم در اثر حوادث طبیعی وارد می شود اشاره کرد و گفت: وقوع زلزله و سیل یک حادثه تکراری است بنابراین وظیفه ما این است که در این همایش ها با ارئه مطالب تخصصی سعی کنیم از این پس خسارات کمتری در حوادث طبیعی داشته باشیم.
مصطفی زاده با اشاره به اینکه قوانین حوزه ساخت و سازدر مقایسه با سایر حوزه ها ضعیف تر است، افزود: باید قوانین حوزه ساخت و سازاصلاح شود وکمیسیون ماده ۱۰۰ از وجه حقوقی به وجه کیفری تغییر کند تا با داشتن قوانین محکم ساختمان های محکم تری داشته باشیم.
مهندس رجب زاده معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی در این همایش با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مولفه ها در موضوع زلزله کاهش خسارات ساختمان است، گفت: متاسفانه آئین نامه دقیق و لازم الاجرایی برای سبک سازی ساختمان ها نداریم و باید تلاش کنیم با استنادات قانونی به سمت سبک سازی ساختمان ها پیش برویم.
وی خاطر نشان کرد: ما در یک استان زلزله خیز زندگی می کنیم و تعداد گسل ها در کشور ما زیاد است اما متاسفانه هنوز این موضوع به فرهنگ ونظم ذاتی تبدیل نشده است.
دکتر همامی عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی نیز در این همایش گفت: هم اکنون با فعالیت هایی که در استان خراسان شمالی به همت جامعه مهندسی انجام می شود به نظر می رسد این قشرمسیر درستی را طی می کنند ولی راه درازی را در پیش دارند تا به شرایط ایده آل برسند.
وی اظهار کرد: تا زمانی که متقاضیان مسکن مطالبه گر کیفیت نباشند، تولید کننده نیز به دنبال سود آوری بیشتر است و کیفیت را پایین می آورد در همین راستا نقش دستگاههای نظارتی و مجریان نقش تعیین کننده ای است که با رعایت حداقل های آئین نامه ساخت مقررات ملی از تجملات در ساخت و ساز بپرهیزند و کیفیت را بیشتر مورد توجه قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه تولید مصالح و استفاده از مصالح بی کیفیت و غیر استاندارد در شرایط اقتصادی نامطلوب رواج پیدا می کند، افزود: وقتی مالکین به سمت استفاده از مصالح بی کیفیت و ارزان باشند فقط برای اینکه سرپناهی تهیه کنند این کارگاههای غیراستاندارد محصولات بی کیفیت خود را بیشتر به بازار عرضه می کنند.
مهندس زارع مدیر گروه زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله نیز در این همایش با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۳۰ ایستگاه لرزه نگار باند کوتاه و باند پهن در کشور وجود دارد، گفت: تعداد ایستگاههای لرزه نگاری در کشور کم است و باید به سه برابر وضعیت فعلی افزایش یابد.
 وی با اشاره به حساسیت ها برای کاهش مخاطرات زلزله اظهار کرد: معمولا پس از اتفاق و رخداد، تلنگری برای اهمیت کاهش مخاطرات زلزله ایجاد می شود اما پس از گذشت زمان این اهمیت کاسته می شود.
وی با بیان اینکه دو سال از زلزله اردیبهشت ۹۶ در استان خراسان شمالی می گذرد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر به سختی می توان در مقامات استانی اهمیت این حادثه را دید ولی ناگفته نماند در بدنه نظام مهندسی این دغدغه وجود دارد و تاکنون ۴ همایش برای زلزله برگزار شده است.
پروفسور زارع با بیان اینکه در حال حاضر در کشور ۱۲۰ گسل اصلی و مهم وجود دارد که حدود ۱۰ گسل در خراسان شمالی است، افزود: گسل عش آباد یا کپه داغ، گسل باغان – گرماب و گسل راز از جمله گسل های مهم خراسان شمالی است.