irceo.net

رئیس نظام مهندسی اردبیل: اجازه ندهیم ساخت و ساز بی‌کیفیت اتفاق بیفتد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل می‌گوید: مهندسان ناظر تلاش می‌کنند تا به دور از تعصب خاص با کیفیت‌ترین مصالح را برای ساخت واحد مسکونی سفارش دهند و به هیچ وجه در این روند رانت و مسایل دیگر مطرح نیست و ساحه مهندسی پاک و مبراتر از آن است که بخواهند در این بین دستشان را به برخی منابع مالی حرام آلوده کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل، نشست هم اندیشی مدیران دستگاه‌های اجرایی با اتحادیه‌ها و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی به میزبانی این سازمان برگزار شد.

در ابن نشست هر یک از اعضای شرکت کننده در خصوص عدم تناسب نما‌های اجرا شده با اقلیم منطقه، رکود بی‌سابقه ساخت و ساز در استان در این شرایط کرونایی و رشد منفی اقتصادی به دلیل فشار تحریم‌ها، کاهش عمر ساختمان به دلیل ساخت و ساز بی‌کیفیت و استفاده از مصالح سطح پائین، حمایت از تولیدکنندگان بومی، ضرورت ساماندهی تولید و عرضه آسانسور و منطبق بر مقررات ملی ساختمان، استفاده از مصالح استاندارد در ساخت و ساز و عرضه آهن آلات با کیفیت و جلوگیری از فروش آهن بی کیفیت در سطح استان مطالب خود را عنوان کردند.

در همین حال، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل با اشاره به برگزاری این نشست با حضور شرکت‌های تولیدی در بخش مصالح ساختمانی، انبوه‌سازان و مسئولان متولی دولتی در این زمینه اظهار کرد: در سال جهش تولید بیشترین دغدغه توجه به ارتقای کیفیت تولید مصالح ساختمانی است که با برند خاص عرضه شده و انبوه‌سازان و مهندسان در استفاده از این مصالح دغدغه‌ای نداشته باشند.

میرمحمد سیدهاشمی اظهار کرد: بیشترین تاکید ما در این نشست بر تقویت نظارت‌ها بود و برهمین اساس تصمیم گرفتیم تا به صورت مرتب از واحد‌های تولیدی در استان اعم از مصالح ساختمانی و حتی عرضه‌کنندگان آهن و میلگرد و سایر مجموعه‌های مرتبط بازدید کرده و مهندسان را ترغیب به استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد، مرغوب و باکیفیت کنیم.

وی گفت: این جلسات را در طول سال با موضوعات مختلف ادامه خواهیم داد و تلاش بر این است تا با نمایندگان استان در مجلس نیز رایزنی‌هایی را انجام دهیم تا به صورت ملی در این باب کمک کار ما باشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل با اشاره به وجود شرکت‌های معتبر و فعال در سطح استان که به عنوان مجموعه‌های تولیدی با برند مشهور ملی فعالیت می‌کنند، بیان کرد: هر واحد تولیدی که توانسته از مرکز تحقیقات ساختمانی استاندارد تولید و عرضه محصول را دریافت کند، تلاش می‌کنیم تا با همراهی مهندسان ناظر فرصت خرید و استفاده از این محصولات را به صورت بومی فراهم کنیم.

سیدهاشمی با بیان اینکه در این نشست‌ها دنبال راهکاری هستیم تا تولیدکنندگان استان مورد حمایت قرار گرفته و سازندگان از این محصولات استفاده کنند، تصریح کرد: در این زمینه از صنف فروشندگان آهن آلات و سایر تجهیزات ساختمانی انتظار می‌رود تا کالا‌های باکیفیت منطبق بر استاندارد‌های ملی عرضه کنند تا از ورود اجناس بی‌کیفیت به بازار جلوگیری شده و امکان رقابت در عرضه این محصولات و فروش آن‌ها نیز فراهم آید.

وی، ملاک و معیار اصلی را در تهیه این محصولات در کنار استاندارد‌های تعریف شده تائیدیه مرکز تحقیقات ساختمانی و همچنین توجه به مبحث ۱۹ و مقررات ملی ساختمان دانست و بیان کرد: هم انبوه‌سازان و هم تولیدکنندگان مصالح ساختمانی باید منطبق بر این مبحث محصولات خود را عرضه کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل افزود: مهندسان ناظر تلاش می‌کنند تا به دور از تعصب خاص با کیفیت‌ترین مصالح را برای ساخت واحد مسکونی سفارش دهند و به هیچ وجه در این روند رانت و مسایل دیگر مطرح نیست و ساحه مهندسی پاک و مبراتر از آن است که بخواهند در این بین دستشان را به برخی منابع مالی حرام آلوده کنند.

سیدهاشمی ادامه داد: مصمم هستیم به صورت هفتگی بازدیدی را از کارخانه‌های تولید مصالح ساختمانی انجام دهیم و در کنار آن انتظار می‌رود اتحادیه‌ها و صنوف فعال در این حوزه نیز سعی کنند تا باکیفیت‌ترین محصول را با اولویت تولید محصولات بومی عرضه کنند.

وی با قدردانی از همراهی خوب استاندارد، صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف، اداره کل راه و شهرسازی و انجمن انبوه‌سازان در مساعدت برای پیشبرد بهتر امور در این حوزه اظهار کرد: دغدغه همه ما این است که کیفیت واحد‌های مسکونی را ارتقا دهیم و همه به مباحث بیست و دوگانه ملی ساختمان که الزامی است، عمل کرده و اجازه ندهیم ساخت و سازی بی‌کیفیت و نماسازی‌های متفرقه در ساخت و ساز‌ها اتفاق بیفتد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل، نظارت نظام مهندسی را یک نظارت مرحله به مرحله اعلام کرد و گفت: ما آمادگی داریم تا از طریق کانال‌ها و شبکه‌های مجازی که در اختیار نظام مهندسی است، کالا‌ها و مصالح تولید شده استان را که با کیفیت و در حد برند است، معرفی کنیم و تبلیغ آن را از استان انجام دهیم.

سیدهاشمی خاطرنشان کرد: ما مخالف ورود اجناس بی‌کیفیت از سایر استان‌ها در این حوزه هستیم و اولویت خرید در مصالح ساختمانی کارخانه‌ها و واحد‌های تولیدی استان است که به یقین این امر بر توان اقتصادی و اشتغال بیشتر و حتی صادرات محصولات فنی و مهندسی می‌انجامد.

همچنین در این نشست نمایندگان استانداری، اداره کل راه و شهرسازی، سازمان صنعت و معدن، اداره کل استاندارد و انجمن انبوه‌سازان استان نیز مهمترین دغدغه خود را توجه به ارتقای کیفیت در تولید و عرضه مصالح ساختمانی، الزام به رعایت مقررات ملی ساختمان، تقویت بحث نظارت در ساخت و سازها، برندسازی محصولات استانی در ورود به بازار‌های ملی و بین‌المللی و بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و R&D اعلام کردند.