irceo.net

بازنگری کمیسیون ماده ۱۰۰ مطالبه نظام مهندسی است

در جلسه مشترک رئیس و تعدادی از اعضای هیأت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان شمالی با رئیس کل دادگستری این استان، بازنگری کمیسیون ماده ۱۰۰ مطالبه شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی، رییس و تعدادی از اعضای هیأت رئیسه این سازمان با حجت الاسلام جعفری رئیس کل دادگستری خراسان شمالی، دیدار و گفتگو کردند.

 مهندس رمضانی ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در این دیدار که پیرو فرمایشات ریاست قوه قضائیه با موضوع لزوم اصلاح ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها و راه اندازی شعب تخصصی امور زمین در دادگستری ها و استفاده از ظرفیت کارشناسان مرتبط در این شعب و به درخواست سازمان انجام شد، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های این سازمان، گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در کنار شهرداری و دیگر سازمان های متولی و نظارتی ساخت و ساز، در کنار وظایف و اختیارات متعدد خود نقش نظارت بر عملکرد مهندسان و معرفی ناظر را برعهده دارد.

وی اظهار کرد: این سازمان سالیان سال مطالبه گر اصلاح کمیسیون ماده ۱۰۰‌ بوده و این کمیسیون نیاز به بازنگری دارد زیرا پاسخگوی ساخت و ساز کنونی ما نیست و مشکلاتی را ایجاد کرده است.

وی افزود : سازمان نظام مهندسی ساختمان در کمیسیون ماده ۱۰۰ فقط بر اتفاقاتی که خلاف نقشه می افتد, نظاره گر است و ناظر هم با شهرداری مکاتبه می کند ولی شهرداری از طریق کمیسیون مذکور فرایند پایان کار را ادامه می دهد.

عالی ترین مقام نظارت بر ساخت و ساز در استان با اشاره به اینکه جای نماینده نظام مهندسی در کمیسیون ماده ۱۰۰ خالی است، خاطر نشان کرد: بین قوانین نظام‌ مهندسی، کمیسیون ماده ۱۰۰ و شهرداری تناقض هایی وجود دارد که باید این مشکل برطرف شود و نماینده نظام مهندسی می تواند با حضور در کمیسیون و اظهار نظر کارشناسی خود نقش مؤثر داشته باشد.

مهندس رمضانی در ادامه به موضوع کارشناسان ماده ۲۷ در قانون نظام مهندسی اشاره کرد و گفت: ماده ۲۷ صراحتا اعلام کرده که شهرداری ها، ادارات و سایر ارگان ها می توانند از کارشناسان ماده ۲۷ به عنوان کارشناس رسمی استفاده کنند ولی تاکنون به این مقوله به صورت جدی توجه ای نشده است، در صورتی که کارشناسان ماده ۲۷ به دلیل تجربه و تخصص در حوزه ساخت و ساز، به عنوان کارشناسان متخصص این رشته ها نقش مؤثری می توانند داشته باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸ کارشناس رسمی ماده ۲۷ در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان عضو هستند، تصریح کرد: امیدواریم با همت و نظر مساعد رئیس کل دادگستری استان این کارشناسان به عنوان کارشناسان رسمی به مراجع قضایی معرفی و از ظرفیت آنها استفاده شود.

مهندس رمضانی در ادامه با اشاره به تخلفات حوزه ساخت و ساز در استان خراسان شمالی گفت: در سال حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ پرونده تخلف در حوزه افزایش بنا، اختلاف بین ناظر و کارفرما و عدم تمدید قراردادها را داریم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در پایان با اشاره به بیانات رئیس قوه قضاییه کشور در رابطه با راه اندازی شعب امور تخصصی زمین در دادگستری ها گفت: سازمان نظام مهندسی استان این آمادگی را دارد تا برای تحقق این امر همکاری لازم را داشته باشد.

در همین حال، رئیس کل دادگستری خراسان شمالی نیز در این دیدار با بیان اینکه نیازمند پیگیری، تقویت و توسعه فعالیت سازمان نظام مهندسی هستیم، گفت: برای ساماندهی و پالایش بعضی از مسائلی که بین سازمان های متولی ساخت و ساز به عنوان اشکالات و ایرادات ممکن است وجود داشته باشد، همکاری لازم را انجام خواهیم داد.

حجت الاسلام جعفری با اشاره به تاکید ریاست قوه قضاییه هم روی این موضوع, اظهار کرد: در این زمینه نشست‌هایی برگزار شده و تاکید می‌کنیم که در واقع مکانیزمی ایجاد شود تا بتوانیم از ظرفیت و توان نظام مهندسی کشور به خوبی استفاده کنیم.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی می تواند اثربخشی و کارآمدی لازم را در کشور ایجاد و به معنای واقعی کلمه موفق شود که لازمه این امر رفع موانع و مشکلات موجود در این حوزه است.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به سبک زندگی ایرانی اسلامی در سفر به این استان در سال ۹۱ ، خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب در سال ۹۱  در سفر به استان شمالی به سبک زندگی اسلامی ایرانی تاکید کردند و فرمودند معماری و ساخت و سازهای ما باید به سمت سبک ایرانی و اسلامی پیش برود.

وی ادامه داد: انتظار ما از سازمان نظام مهندسی بیشتر از آن چیزی است که هم اکنون وجود دارد و باید فرمایش رهبر انقلاب را در این استان اجابت کنند.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی تصریح کرد:  نظارت بر ساخت و سازها باید افزایش یابد و اگر این سازمان به موقع عمل نکرده باید تلاش کند تا جایگاه قانونی نظام مهندسی را جا بیندازد.

 وی یادآور شد:  جایگاه و نقش نظارتی نظام مهندسی برای کمیسیون‌ها خیلی دیده نمی‌شود که باید این جایگاه ارتقا یابد.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی می تواند مراتب تخلفات را به ما گزارش دهد و ما پیگیری کنیم و دادستان هم می تواند به عنوان مدعی العموم وارد این قضیه شود و در این کار به شما کمک و مشکلات را برطرف کند.