irceo.net

پیشنهاد عضویت رسمی سازمان در شورای عالی معماری و شهرسازی در سفر استانی مهندس خرم به هرمزگان چه گذشت؟

مهندس احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در تازه ترین سفر استانی خود به استان هرمزگان رفت و از نزدیک با مشکلات در این استان آشنا شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان، مهندس خرم، در ابتدا در همایش شهرداران استان هرمزگان حضور یافت و با بیان اینکه خدمت رسانی باید با بخشش و علاقه باشد تا پیش برود، اظهارداشت: وقتی کار با بخشش باشد، خستگی ندارد.البته بدون مطالعه کار نکنید و سلایق شخصی را کنار بگذارید. در همین حال، هر پروژه را به یک مدیر بسپاریم و مدیر توانمند بسازیم. 

وی با تاکید بر اینکه در انجام کارها باید دنبال تحول بود ، با مفاسد مبارزه کرد و به ساماندهی امور پرداخت. گفت: همکاری میان اعضای هیات چهارنفره استان هرمزگان را در کمتر استانی دیدم.  این موضوع باعث شده است که استان هرمزگان جزو 5 استان اول کشور قرار گیرد.

مهندس خرم موضوع مبحث 22 مقررات ملی ساختمان را مورد اشاره قرار داد و اظهارداشت: این موضوع در دو برنامه 5 سال و حداقل 200 هزار شغل برای مهندسین ایجاد خواهد کرد و گردش مالی بالای 100 هزار میلیارد تومان در سال ایجاد می کنند، ضمن اینکه با اجرای دقیق مبحث ۲۲ در کشور، صنایع 200 گانه پشتیبان صنعت ساختمان نیز رونق می گیرد و تحول عظیمی ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه از شهرداران استان خواست تا به بیان موضوع و نحوه ارتباط با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و دفاتر نمایندگی بپردازند.

با این حال، از جمله مواردی که شهرداران استان هرمزگان در این جلسه برای پیگیری مطرح کردند، موضوعات ذیل بودند:

* استقرار دفاتر نمایندگی سازمان در مرکز شهرستانها و طولانی شدن پروسه تحویل و عودت نقشه ها به دلیل بعد مسافت 
*مشکلات پروانه های ساختمانی پروژه های قدیمی در شهر های تازه تاسیس که توسط کاردانها و مهندسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تایید شده اند.
*تعارض منافع اعضای سازمان شاغل در شهرداری ها
* سخت گیری بیش از پیش در مقررات ساخت بنا و نوع مصالح ساختمانی و به تبع افزایش قیمت تمام شده پروژه های ساختمانی

دیدار با اعضای هیات 4 نفره

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در ادامه سفر به استان هرمزگان در نشست مشترک با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی، مدیرکل راه و شهرسازی استان و شهرداری بندرعباس حضور یافت.

در این نشست مهندس خرم گفت: به منظور حفظ جایگاه مهندسان و ارائه تسهیلات و خدمات به دنبال آن هستیم تا در هر استان، مجموعه ای تحت عنوان «خانه مهندس» بنا کنیم که در این مجموعه خدمات فرهنگی، ورزشی و رفاهی به اعضای سازمان ارائه خواهد شود.

وی افزود: برای رسیدن به این هدف نیازمند همکاری و مساعدت استانداری هرمزگان و اداره کل راه و شهرسازی هستیم تا زمین مناسبی برای احداث این مجموعه در اختیار سازمان نظام مهندسی این استان قرار گیرد 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به معضلات بیکاری در جامعه ، مشکلات مسکن و لزوم ایجاد زمینه اشتغال برای مهندسان عضو سازمان، اظهارداشت: طرح اقدام ملی مسکن، فرصت مناسبی برای ایجاد اشتغال مهندسان عضو سازمان است.برهمین اساس، سازمان نظام مهندسی به پشتوانه ظرفیت های موجود آمادگی خود را برای همکاری در این زمینه اعلام می دارد.

مهندس خرم تاکید کرد: می توان با بهره گیری از ظرفیت مهندسان عضو سازمان و با هدف تامین مسکن برای مهندسان اقدام به احداث شهرک های مسکونی در حاشیه شهر و مجتمع مهندسین ویژه مهندسان فاقد مسکن عضو سازمان کرد.

وی تصریح کرد: با بهره گیری از پتانسیل های موجود و نیروهای آموزش دیده می توان در ستاد مدیریت بحران و توسعه کشور بهره برد. حسب وظیفه سازمان مبنی بر همکاری با دستگاه های مرتبط در هنگام بروز بلایایی طبیعی، از اسفند ماه دستور تشکیل ستاد بحران سازمان نظام مهندسی ساختمان به ریاست رئیس سازمان صادر شد و برای تامین کمک هزینه به آسیب دیدگان صندوق راه اندازی شد.

عضویت در ستاد مدیریت بحران

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان همچنین اعلام کرد: پیشنهاد عضویت سازمان در ستاد بحران ارائه شده و با توجه به موافقت ستاد موضوع در دستور کار دولت قرار گرفته است و پیشنهاد می شود سازمان استان در ستاد بحران استان عضویت یابد.

در همین حال، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان در خصوص تعرفه خدمات مهندسی گفت: حق الزحمه خدمات مهندسی زیر ۰،۵ درصد قیمت تمام شده ساختمان است در حالی که تمام دنیا بین 5 تا 7 درصد به عنوان حق الزحمه خدمات مهندسی در نظر گرفته می شود. در جامعه امروز موضوع پرداخت حق الزحمه خدمات مهندسی، ضربه بزرگی به جایگاه مهندسان وارد شده و لازم است به این موضوع توجه شود.

 مهندس رضائی ضمن تشکر از حسن توجه مهندس خرم، از اعضای هیات 4 نفره درخواست همکاری برای رفع مشکل املاک سازمان به خصوص ساختمان مرکزی کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان هرمزگان هم ضمن ابراز خوشحالی از حضور مهندس خرم در استان، گفت:  هیات 4 نفره استان بر خلاف بسیاری از استانها در واقع یک خانواده است و در خصوص جانمایی فضا و زمین تا مرحله ای پیش رفته ایم و تمام تلاش خود را در رسیدن به اهداف عنوان شده خواهد کرد.

مهندس رضایی با تاکید بر همراهی اعضای هیات 4 نفره با سازمان، اظهار کرد: تنش هایی که در استانهای دیگر وجود داشته، به دلیل همراهی و تعامل اعضای هیات 4 نفره در سازمان استان هرمزگان وجود ندارد. و مسئولان استانی به بنده و سازمان لطف دارند و همین موضوع باعث حل بسیاری از مشکلات سازمان شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان هرمزگان در ادامه نشست هم ضمن ابراز خوشحالی از حضور مهندس خرم در استان، گفت:  هیات 4 نفره استان بر خلاف بسیاری از استانها در واقع یک خانواده است و در خصوص جانمایی فضا و زمین تا مرحله ای پیش رفته ایم و تمام تلاش خود را در رسیدن به اهداف عنوان شده خواهد کرد.

در همین حال، مهندس خرم در این باره گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان جزو 5 استان اول کشور است و من با تجربه 42 ساله مدیریتی اعلام می کنم خوشحالم از اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان به ریاست مهندس رضائی، کارهایی را انجام داده است که بسیاری از استانها هنوز فکرش را نکرده اند. من در حضور شما از ایشان تشکر می کنم و امیدوارم خداوند توفیق روز افزون به ایشان بدهد.

مهندس مدرس، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان هم ضمن تائید اظهارات مهندس خرم، درخصوص توسعه شهری بندرعباس  توضیحاتی داد.

در پایان نشست مهندس خرم لوح تقدیری به پاس همراهی و همکاری اعضای هیات 4 نفره با سازمان استان به معاون هماهنگی امور عمرانی ، مدیر کل راه و شهرسازی هرمزگان و شهردار بندرعباس اهدا کرد.

حضور مهندس خرم در جلسه فوق العاده هیات مدیره سازمان 

جلسه فوق العاده هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان با هدف ارائه گزارش عملکرد سازمان و تبادل نظر اعضای هیات مدیره بامهندس خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در محل ساختمان جلسات هیات مدیره ساختمان مرکزی سازمان برگزار شد.

مهندس رضائی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان ضمن ارائه گزارش عملکرد، اظهارداشت: آنچه در هیات مدیره دوره هشتم  سازمان اتفاق افتاده، با هدف اصلی افزایش سهم اعضای سازمان از صنعت ساختمان است به نحوی که تلاش کردیم به سمتی حرکت کنیم تا فعالیت ها را به صورت مهندسی شده و در قالب خدمات قابل ارائه توسط مهندسان تعریف کنیم. 

وی گفت: از مهمترین موضوعات می توان به فعال کردن زمینه های مثل کارشناسی ماده 27 است.برهمین اساس، هم اکنون کارشناسان ماده 27 سازمان استان هرمزگان بسیار فعال هستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان افزود: در تمام مراحلی که عدم حضور ناظران ساختمان وجود دارد، در راستای انطباق با دستورالعمل و در اتخاذ در خصوص عدم ارائه گواهی استحکام بنا، دعاوی کمیته داوری ، شورای انتظامی از جمله موارد فعالیت کارشناسان ماده 27 است و این موضوع باعث شده درخصوص موضوع نظارت بر تخریب که حسب دستور رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به استان هرمزگان واگذار و گام های اولیه برداشته شده، سرفصل های آموزشی تهیه و آموزش ها دسته بندی شده است. در همین حال، به زودی آموزش ها را شروع خواهیم کرد که با این اقدام، بازار جدیدی برای اعضای سازمان در رشته عمران ایجاد خواهد شد.

به گفته مهندس رضایی، در همین راستا جلسه ای با دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس برگزار و درخواست تعریف رشته نظارت بر تخریب به عنوان یک رشته تحصیلات تکمیلی ارائه شد.

وی تصریح کرد: در راستای گسترش بازار فعالیت مهندسان و موضوع کارگزاری سازمان استان در صدور پروانه ساختمانی خارج از حریم روستاها و محدوده شهرها و شهرستان رودان و بستک پایلوت در نظر گرفته شده کارهای اولیه انجام و پیش نویس فرم ها تهیه شده و هم اکنون ویرایش نهایی در حال انجام است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان اعلام کرد: پیش بینی می کنیم از ابتدای سال 1400 بتوانیم این موضوع را اجرایی کنیم و پس از بازخورد اولیه نحوه اجرا، می توانیم به سایر شهرستانهای استان تعمیم دهیم، ضمن اینکه این موضوع، بازار بزرگی در حوزه فعالیت مهندسان ایجاد خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در پیشنهاداتی که به هیات چهارنفره استان ارائه شده ، الزام طراحی و نظارت برخی از بخش ها بر اساس تقسیم بندی کاربری مطرح شد که در صورت تصویب باز هم دامنه جدیدی به فعالیت های مهندسی رشته های مختلف اضافه خواهد شد.

به گفته مهندس رضایی، بعضی از فعالیت ها در خدمات مهندسی مبهم بود و در جهت رفع این ابهام، ابلاغیه ای ارسال شد و موارد خارج از شرح خدمات مهندسی تعریف کردیم و تعرفه این خدمات را فعلا توافقی قرار دادیم تا زمانی که بتوانیم در حوزه تعرفه ها ، تعریفی برای آن قائل شویم.

در ادامه جلسه و در پی بیان دیدگاه های اعضای هیات مدیره سازمان استان،  مهندس خرم در پاسخ به درخواست مهندس اشتری عضو شهرسازی هیات مدیره در خصوص ایجاد زمینه فعالیت مهندسان رشته شهرسازی گفت: از روز اول حضور در این جایگاه روی مساله شهرسازی تمرکز کردم. برهمین اساس، پیشنهاد عضویت رسمی سازمان در شورای عالی معماری و شهرسازی و کمیته فنی در دستور کار است.

وی افزود: همچنین پیشنهاد شد موضوع نظارت و کنترل طرح های شهرسازی با سازمان نظام مهندسی ساختمان باشد. 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در پاسخ به پیشنهاد مهندس سیمراخ در خصوص بازنگری و تغییر در روند نحوه ارجاع نظارت با توجه به عدم تطابق عرضه و تقاضا در استان اظهارداشت همه فعالیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان نظارت ، طراحی ، محاسبه و اجرا نیست . این فعالیت ها، بخش کوچکی از فعالیت تعریف شده سازمان است. 

مهندس خرم گفت: زمینه فعالیت های دیگر را باید در مباحث 25 گانه برای همه رشته های ساختمانی جستجو و بسته و ابزار را فراهم کرد؛، مباحث 19 و 22 و 11 نمونه ای از زمینه های جدید فعالیت سازمان  است که باید مورد توجه قرار گیرد، ضمن اینکه براساس برآورد انجام شده، در دو برنامه 5 ساله حداقل 200 هزار شغل با راه اندازی مبجث 22 در زمینه بهره برداری، نگهداری و تعمیرات ساختمان فراهم می شود.

وی خاطرنشان کرد: از دو دهه آینده - از سال 1420 - عرضه مسکن در تقاضا به دلیل نرخ منفی رشد جمعیت فزونی پیدا می کند و موضوعی که در آن مقطع باید در نظر گرفت، نگهداری، مرمت ، بازسازی و نوسازی ساختمان های موجود است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان درپاسخ به درخواست پیگیری تخفیف بیمه مهندسان اظهارداشت باوجود، پیگیری های بیست و چندساله و در عدم حصول نتیجه ، خوشبختانه اخیراً جلساتی با رئیس سازمان تامین اجتماعی برگزار و توافقات خوبی شده است.

در پایان جلسه مهندس خرم ضمن تشکر از اعضای هیات مدیره و ابراز خوشحالی از بیان مسائل جدید، اظهارداشت: چه کسی فکر می کرد استان هرمزگان بتواند 5 استان اول کشور باشد و کاری را آغاز کند که بقیه استانها از آن پیروی کنند. استان هرمزگان تنها استانی است که کمیسیون های تخصصی را با برگزاری انتخابات و رای اعضا تشکیل داده و این نهایت پیاده کردن امور دموکراسی است. من به شما تبریک می گویم که توانستید در زمره 5 استان اول کشور بدرخشید.