irceo.net

کارگروه صادرات خدمات مهندسی ساختمان نقش مؤثری در بهتر کردن وضعیت صادرات دارد

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی ، با توجه به اهمیت صادرات خدمات مهندسی، مصاحبه‌ای با مهندس مرتضی سیف‌زاده، رئیس کارگروه صادرات خدمات مهندسی ساختمان ترتیب داده شده است که در زیر متن آن را می‌خوانید:
لطفاً در رابطه با تحولات صادرات خدمات مهندسی در جهان مختصری بیان کنید؟
با تشکر از روابط عمومی شورای مرکزی که در رابطه با پیشرفت‌های صنعت ساختمان، به اعضاء سازمان اطلاع رسانی می‌کند. آمار سازمان تجارت جهانی نشان می‌دهد که در سال 2012 میزان صادرات خدمات به حدود 20 درصد کل صادرات کالا رسیده است که اهمیت آن را در تجارت جهانی نشان می‌دهد.


در رابطه با صادرات خدمات مهندسی کشورمان چه مطالبی قابل اهمیت است؟
آمارهای صادرات خدمات مهندسی نشان می‌دهد که سهم آن در کل تجارت کشور سالیانه رو به افزایش بوده و در سال 1391 به رقم 4/1 میلیارد دلار رسیده است. ملاحظه می‌شود که شرکت‌های توانمند داخلی نشان داده‌اند که می‌توانند در صورتیکه شرایط مناسب باشد، این نوع صادرات را نیز هر سال افزایش دهند. البته همانگونه که عرض کردم بایستی شرایط مناسب باشد. چون اگر شرایط نامناسب باشد، متأسفانه این بخش از صادرات رشد نشان نخواهد داد. به طوریکه به عنوان مثال در سال 1392 در این زمینه رشد نداشتیم.


علل سقوط منحنی صادرات خدمات در سال 1392 را چه می‌بینید؟
دلائل متعددی بر آن مترتب است که به عنوان مثال به چند دلیل عمده آن اشاره می‌شود:
1- تحریم‌های بین المللی، بخصوص تحریم‌های مالی و بانکی، بیشتر شده و شدت گرفته است.
2- در حمایت‌های سیاسی دولتی از بخش خصوصی در سایر کشورها فعالیت برجسته‌ای دیده نمی‌شود.
3- اشکالات در پرداخت و انتقال پول در سیستم‌های بانکی بین‌المللی زیادتر شده و مشکلات شرکت‌های صادر کننده خدمات مهندسی را افزایش داده است.
4- بالا بودن قیمت ارزهای خارجی، امکان حضور در بازارهای بین‌المللی را برای بازاریابی و شرکت در مناقصه‌ها برای شرکت‌های صادر کننده بسیار سخت کرده است.
5- کم شدن حمایت‌های بخش دولتی، از جمله حذف مشوق‌های صادراتی، حذف جوائز صادراتی و ... شرکت‌ها را به امر صادرات خدمات مهندسی کمتر علاقمند می‌سازد.


کارگروه صادرات خدمات مهندسی ساختمان چه نقشی در بهتر کردن وضعیت صادرات می‌تواند داشته باشد؟
با توجه به پتانسیل بالای شورای مرکزی و بخصوص ریاست محترم سازمان در مسئولیت‌های مشاور ارشد ریاست محترم جمهوری و حضور در هیأت مدیره مناطق آزاد ، امکان انتقال اشکالات به مقامات عالی کشور فراهم است و با ارائه راهکارها می‌توان بسیاری از مشکلات را برطرف نمود. ما امید داریم که با همت بیشتر همکاران عزیز ایجاد محیطی باطراوت و امیدوار کننده را فراهم سازیم. خبرهای امیدوار کننده که از استانهای کردستان، همدان، خراسان، اصفهان، قزوین، تبریز، گلستان، فارس، کرمان، بوشهر و ... می‌رسد حکایت از حرکت‌های موثر در این زمینه است و می‌توان امیدوار بود که به زودی شاهد تحول بزرگی در این زمینه خواهیم بود.