irceo.net

دیدار هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان با دادستان

اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان با دادستان مرکز استان دیدار کردند.


به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی نظام مهندسی استان گلستان در این جلسه که نزدیک سه ساعت به طول انجامید در ابتدا رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان  با ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان گفت: هیات مدیره جدید این سازمان به دنبال شفاف سازی، براورده کردن انتظارات قانونی اعضا و ارتقای صنعت ساختمان در راستای قانون است.


علیرضا میرزایی تاکید کرد هجمه ای که برخی مواقع بر روی سازمان است ناشی از بی اطلاعی بوده و از روی حقیقت نیست.


وی افزود: مهندسان در بخشهای طراحی ، نظارت و اجرا و در قالب شخص حقیقی و شرکت های حقوقی فعالیت می کنند و انتظار جامعه از مهندسین بیش از تکالیف آنهاست وبرای ارتقاء کیفیت ساخت و ساز دستگاهای اجرایی مثل شهرداری و ... همه باید به کمک سازمان بیایند.


 میرزایی افزود: و بخشی از مشکلات به دلیل عدم اجرای کامل قانون می باشد به عنوان مثال بحث مجریان ذیصلاح که وظایف زیادی در ساختمان دارند فقط برای ساختمانهای بالای 1000 متر مربع اجرایی شده و به دلیل عدم پذیرش استان و عدم همکاری دستگاههای اجرایی تا کنون شاهد اجرایی شدن کامل این بخش قانون نبوده ایم.


نایب رییس اول هیات مدیره سازمان نیز در این هم اندیشی تاکید کرد در پرونده های قضایی مربوط به ساختمان کارشناسان منتخب دادگستری  باید همسو با موضوع و از افراد و مهندسان خبره باشند.


سید مجتبی موسوی تاکید کرد برای همسان بودن رای های صادره در یک موضوع خاص پیشنهاد می¬دهیم شعبه ای مجزا برای جرایم مربوط به ساختمان و موارد مرتبط تشکیل شود.


نایب رییس دوم هیات مدیره در این نشست خواستار تشکیل کارگروه پیشگیری ساختمان در معاونت پیشگیری دادستانی شد.


 مسعود رضوی با اعلام این پیشنهاد افزود: این کارگروه بهتر است با حضور نمایندگان نهادهای مرتبط با صنعت ساخت و ساز مانند نظام مهندسی، شهرداری، استاندارد و موارد دیگر تشکیل شود و در یک بازه زمانی سه تا شش ماهه خلا های قانونی را شناسایی و پیشنهادات خود را اعلام نمایند.


دبیر اول شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز در این دیدار گفت: باید قوانین جدید در  در بحث پیشگیری از تخلفات تنظیم شود.


حجت اله عامری با تاکید بر استفاده از مجریان ذی صلاح  افزود: برای جلوگیری از تلفات ساختمانی باید قوانین خاص تدوین و اجرا شود.

 وی اضافه کرد وجود مجریان ذی صلاح و آموزش های لازم به کارگران از بروز این تلفات که عواقب تلخ اجتماعی نیز به همراه دارد، جلوگیری خواهد کرد.


این عضو هیات مدیره سازمان استان در ادامه گفت: باید کمیته ای تشکیل شود از ادارات مختلف  تا به پرونده های موجود به طور تخصصی رسیدگی کند.


عامری تاکید کرد با تنظیم آیین نامه ها و قراردادهای مشخص در امور مختلف مانند گودبرداری می توان از بروز حوادث مختلف و نیز  شکایات جلوگیری کرد.


در ادامه این نشست خزانه دار سازمان با انتقاد از روند ساخت و ساز های حومه شهر گرگان گفت: سازمان به این نوع از ساختمان ها گواهی استحکام بنا که برای اخذ خدمات شهری مانند آب و برق لازم است، ارائه نمی دهد اما متاسفانه برخی نهاد ها با اعمال فشار به سازمان با روش های مختلف خواهان انجام چنین کاری هستند.


سید پیام حسینی در ادامه با اشاره به ظلمی که در برخی از موارد به مهندسان ناظر می شود، تاکید کرد اگر اتفاقی می افتد مجموعه ای از عوامل مقصرند نه فقط مهندسان ناظر.


حسینی افزود: ناظران سازمان مقیم نیستند و از طرفی اختیارات زیادی هم ندارند. عضو دیگر هیات مدیره سازمان نیز در این جلسه با تاکید بر هماهنگی همه نهاد های ذیربط در امور ساختمان گفت: سازمان نظام مهندسی احتیاج به کمک همه قوا دارد.


ویزواری با تاکید بر اینکه نظام مهندسی ساختمان عضو محور است افزود: بدون امکانات و بازوی قانونی سازمان نمی تواند همه وظایف خود را انجام دهد. وی خواستار تشکیل شعبه ای خاص برای پرونده های ساختمانی و شهرداری در دادستانی شد.


 ویزواری گفت: قوه قضاییه می تواند در راستای تحقق اهداف سازمان کمک شایانی کند.


نماینده شهرسازان در هیات مدیره نظام در این جلسه با انتقاد به عدم استفاده کارآمد از مهندسان شهرساز در حوزه های مختلف شهری گفت: در مواردی بسیار مهمی مانند تغییر کاربری اراضی، مهندسان شهرساز نظام می توانند بسیار موثر باشند.


ایری تاکید کرد عدم نتیجه گیری در اجرای برخی از طرح های هادی به علت دخیل نبودن مهندسان متخصص است.


 وی افزود: بسیاری از خلا ها در بحث شهرسازی قابل پوشش است اما لازمه آن تدوین مقررات و استفاده هر چه بیشتر از مهندسان شهرساز مجموعه نظام مهندسی ساختمان است.


رییس شورای انتظامی سازمان نیز در این جلسه با ارائه پیشنهاد تشکیل پلیس ساختمان و قاضی کشیک برای این موضوع گفت: بحث مجریان ذی صلاح باید دنبال شود تا از برخی تخلفات و نیز تلفات جانی جلوگیری شود.


محمد قدس مفیدی تاکید کرد نظارت مهندسان مرحله ای است اما اگر مجری ذی صلاح وجود داشته باشد مسئولیت ها بر عهده وی است.

 
 دادستان شهر گرگان نیز در این دیدار با تاکید بر استفاده از همه ظرفیت های موجود در نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد این سازمان می تواند در بسیاری از خلا های موجود کارگشا باشد.


پوریانی افزود: قانون اساسی برای دستگاه قضایی تکلیف معینی را مشخص کرده است که بحث نظارت بر اجرای قوانین یکی از آنها می باشد.


قانون نظام مهندسی هم از جمله قوانینی است که باید به خوبی اجرا شود. وی با اشاره به 16 وظیفه اصلی سازمان گفت: برای عملی شده همه این وظایف باید برنامه ریزی اساسی شود. پوریانی اضافه کرد جایگاه سازمان زمانی ارتقا می یابد که مقررات به خوبی اعمال و اجرا شود.


رییس شورای امر به معروف و نهی از منکر استان با تاکید بر اینکه دادستانی به همه دستگاه ها نگاه حمایتی دارد افزود: نباید با فشار و توصیه کار خلافی را انجام داد. وی تاکید کرد سازمان نظام مهندسی ساختمان باید از طریق آموزش، برگزاری همایش ها و روش های دیگر بتواند راهگشا عمل کند.


پوریانی  در ادامه گفت: نگاه پیشگیرانه از تخلف همراه با بررسی هر چه بیشتر قوانین باید در سازمان سرلوحه قرار گیرد.


دادستان شهر گرگان تاکید کرد همه دستگاها و نهاد های مرتبط با صنعت ساخت و ساز باید وظایف خود را به خوبی انجام دهند و خلاهای قانونی با تشکیل جلسات و کارگروه ها و تدوین آیین نامه ها مرتفع شود اشاره کرد از مهندسان قشر متخصص جامعه انتظار بسیار زیاد هست و متاسفانه شاهد اتلاف سرمایه های کشور هستیم و عمر مفید ساختمانها در استان بسیار کم هست و از متوسط جهانی خیلی فاصله دارد ، هیات مدیره تلاش خودش را در اجرای کامل قانون بکار گیرد.