irceo.net

‌پایتخت تایلند زیر آب فرو می رود

برخی از کارشناسان اعلام کردند که شهر بانکوک پایتخت تایلند که روی مرداب ساخته شده به آرامی در حال فرو رفتن در زیر آب است و سیل اخیر نیز نشانه همین موضوع است.


تداوم سیلاب حاضر در پایتخت تایلند صرفا پیش بینی کننده آینده شوم این شهر در صورت تداوم روند فعلی تغییرات آب و هوایی کره زمین است. بر اساس این گزارش، کلان شهر بانکوک تنها 30 کیلومتر با خلیج تایلند فاصله دارد و این همان منطقه ای است که بیشتر کارشناسان پیش بینی می کنند به دلیل ادامه روند گرم شدن کره زمین سطح آب دریا تا سال 2050 بین 19 تا 29 سانتیمتر بالا خواهد آمد.

 

این گزارش حاکی است، در صورت عدم اتخاذ تدابیر مناسب در 50 سال آینده بیشتر سطح شهر بانکوک در زیر آب دریا فرو خواهد رفت. این گزارش می افزاید که روند گرما شدن زمین همراه با استخراج تهاجمی آب های زیر زمینی منجر به این شده که بانکوک در اواخر دهه هفتاد میلادی به طور سالانه 10 سانتیمتر در زیر آب فرو رود.

این روند در حال حاضر به دلیل اقدامات دولت در زمینه کنترل استخراج آب های زیر زمینی به یک سانتیمتر در سال کاهش یافته است. در همین راستا بانک جهانی نیز پیش بینی کرده که ریسک سیل در شهر بانکوک تا سال 2050 میلادی 400 درصد افزایش خواهد یافت.