irceo.net

۲۶۹ پرونده ساختمانی در نظام مهندسی همدان بررسی می‌شود

رئیس نظام مهندسی همدان با اشاره به اینکه ۳هزار و ۳۰۷ نفر دارای پروانه و ۲هزار و ۶۱۶ نفر بدون پروانه در این سازمان عضو هستند، گفت: از ابتدای امسال تاکنون تعداد ۲۶۹ پرونده ساختمانی در سازمان نظام مهندسی همدان پذیرش شده است.


به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان، محمد رودباری رییس اداراه کل راه و شهر سازی استان همدان در دیدار با هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان اظهار کرد: نظارت بر نحوه اجرای مقررات ملی ساختمان از اهداف و برنامه‌های اداره کل راه و شهرسازی است و نظام مهندسی آن را پیگیری می‌کند.


وی گفت: من نظام مهندسی ساختمان را از اداره کل راه و شهرسازی جدا نمی‌دانم، چرا که اقدامات آن در راستای شرح وظایف این اداره کل است.

رودباری با اشاره به موضوع بلاتکلیف ماندن پرونده زمین اداری نظام مهندسی ساختمان، افزود: این پرونده از سال‌ها پیش در جریان است و باید هرچه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف و مختومه شدن آن اقدام کرد و باید کارگروهی تشکیل و موضوع بار دیگر به صورت کارشناسی بررسی شود.


مدیرکل راه و شهرسازی بر برخورد قاطع با متخلفان تاکید کرد و گفت: ابتدا باید اطلاع رسانی جامع و درستی صورت گیرد و پس از آن با تخلفات ساختمانی با قاطعیت برخورد کینم.

رودباری افزود: اجرای قوانین و مقررات ملی ساختمان مورد تاکید است و باید بتوانیم نظارت و کنترل دقیقی بر ساخت و سازها داشته باشیم.


وی همچنین بر برگزاری جلسات مشترک میان اداره کل راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد و گفت: باید جلساتی با دستورکارهای مشخص برگزار شده و مسائل و مشکلات را بررسی کینم.


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان همدان نیز با بیان تبریک و ابراز خرسندی از انتصاب مهندس رودباری به عنوان مدیرکل راه و شهرسازی استان، اظهار کرد: این حسن انتخاب برای مردم استان مایه خیر و برکت گردد.

امیر متینی فرد افزود: مهندس رودباری یک مدیر بومی بوده و با مسائل استان نیز آشنا است و همین امر بزرگترین مزیت وی محسوب می شود.


متینی فرد با بیان اینکه مدیران کل سابق راه و شهرسازی استان با نظام مهندسی تعامل و مساعدت کامل داشتند، ابراز امیدوار کرد: با حضور مهندس رودباری به عنوان یک مدیر بومی شاهد اعتلای امر ساخت و ساز و تعامل بیش از پیش نظام مهندسی و راه و شهرسازی باشیم.


رئیس نظام مهندسی همدان با ارائه گزارشی درباره وضعیت عملکرد این سازمان گفت: هم اکنون نظام مهندسی ساختمان استان دارای 3307عضو دارای پروانه و 2616 نفر بدون پروانه است.

متینی فرد افزود: سال گذشته تعداد 672 پرونده ساختمانی در سازمان پذیرش شده و امسال از فروردین تاکنون تعداد 269 پرونده پذیرش شده است.

وی افزود: هم اکنون 9 دفتر نمایندگی در سطح استان فعال است، و شهروندان در ملایر، نهاوند، تویسرکان، اسدآباد، کبودرآهنگ، بهار و لالجین، رزن و قروه، مریانج و فامنین می توانند در کمترین زمان ممکن امور مربوط به نظام مهندسی را انجام دهند.


متینی فرد به آموزش در قالب سمینارها و دوره های آموزشی نیز اشاره کرد و گفت: سال 92تعداد 1437، سال 91نیز  1598 از مهندسان در دوره های آموزشی شرکت کردند و همچنین در هفت ماه سال 93 برای 561 نفر از مهندسان دوره آموزشی برگزار شده است.


وی درباره پرونده های شورای انتظامی نیز گفت: سال گذشته در طول سال تعداد 146 پرونده تشکیل شد و امسال در این 7 ماه 44 پرونده در شورای انتظامی تشکیل شده است.

رئیس نظام مهندسی از فعالیت 125 شرکت مجری ذیصلاح حقوقی در سطح استان خبر داد و یادآور شد: در بخش آزمایشگاه نیز تعداد 35 آزمایشگاه خدمات آزمایش جوش، بتن و ژئوتکنیک ارائه می دهند.

متینی فرد به وضعیت بودجه این سازمان اشاره کرد و گفت: بودجه امسال سازمان مبلغ 49 میلیارد و 380 میلیون ریال است که در اسفند سال 92 به تصویب مجمع عمومی رسید.


وی انجام تفکیک آپارتمان، کنترل مضاعف (ماده 35)، کنترل نقشه و آزمایشگاه ها از خدمات ویژه این سازمان برشمرد و گفت: برای اجرایی شدن این خدمات تلاش های زیادی صورت گرفته است و این امر حاصل نتیجه تلاش هیات مدیره سازمان است.

متینی فرد کاهش مکاتبات به صورت کاغذی را از برنامه های در حال پیگیری نظام مهندسی برشمرد و گفت: پیگیری می کنیم مکاتبات میان این سازمان و اداره کل راه و شهرسازی به صورت اسکن شده و الکترونیکی باشد تا معقوله کاغذ حذف و هزینه ها کاهش یافته و سرعت انجام کار افزایش یابد.


رئیس نظام مهندسی ساماندهی دفاتر طراحی و مهندسی را از دغدغه های این سازمان برشمرد و تصریح کرد: در حال حاضر برخی از دفاتر مهندسی توسط مهندسین اداره می شود و برخی دیگر توسط دلال ها اداره می شود، که برای ساماندهی آنها بخش کارشناسی با مشارکت شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی در حال انجام است و به زودی دفاتر مهندسی ساماندهی می شود.