irceo.net

جلسه بهينه‎سازي و ارتقاء كارايي ۵۰۰۰ موتورخانه در سطح استان با حضور استاندار محترم اصفهان و مسئولين استان و سازمان


به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی نظام مهندسی اصفهان، با توجه فعالیت‎های سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان درخصوص مباحث بهینه‎سازی مصرف انرژی  و پیگیری‎های انجام شده توسط سازمان که از جمله آن می‎توان به تربیت مهندسین ممیز انرژی برای معاینه فنی و بررسی وضعیت مصرف انرژی و پتانسیل صرفه‎جویی در مصرف انرژی اشاره نمود. لذا در این راستا طی یک نامه از طرف شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت کشور به استاندار محترم پیشنهاد گردید ادارات دولتی تابعه استان از محل ماده 190 قانون بودجه با بکارگیری مهندسین ممیز انرژی عضو سازمان نظام مهندسی و با پرداخت مبالغ كم نسبت به ممیزی و پتانسیل سنجی و ارايه راهکارهای صرفه‎جویی انرژی اقدام نمایند. لذا در این راستا جناب آقای دکتر زرگرپور استاندار محترم اصفهان طی تشکیل یک جلسه نسبت به برنامه‎ریزی جهت ساماندهی 5 هزار موتورخانه اقدام نمودند.

در این جلسه که با حضور دکتر زرگرپور استاندار محترم استان،  مهندس طرفه معاون محترم عمرانی،  مهندس شیشه‎فروش مدیر کل مدیریت بحران، جناب آقای مهندس علوی مدیر عامل محترم شرکت گاز به همراه جمعی از مدیران استان و همچنین آقای مهندس زهتاب ریاست سازمان و آقای مهندس طاهری اصل دبير سازمان و ريیس کمیسیون انرژی و محیط زیست و استاندارد مصالح سازمان تشکیل گردید.

ابتدا آقای مهندس زهتاب ریاست سازمان : گزارشی از فعالیت‎های سازمان در زمینه انرژی و انعقاد تفاهم‎نامه همکاری از طرف شورای مرکزی با شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت و همچنین تشکیل جلسات متعدد بین سازمان و شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت اشاره نمود.

در ادامه آقای مهندس طاهری اصل دبیر سازمان : گزارشی از نحوه و چگونگی ممیزی و ارتقاء کارایی 5 هزار موتورخانه در سطح استان را ارايه داد و درخصوص چگونگی ممیزی و میزان صرفه‎جویی انرژی برآورد شده از ارتقاء کارایی 5 هزار موتورخانه در سطح استان و تأثیر آن در میزان کاهش آلاینده‎های زیست محیطی سطح کلان شهر اصفهان را ارايه نمود و در ادامه ضمن بیان اینکه در حال حاضر حدود 500 نفر از اعضاء چهار رشته برق، مکانیک، معماری و عمران دوره‎های آموزشی مدیریت انرژی و ممیزی انرژی را دیده‎اند و آمادگی ممیزی انرژی در سطح ساختمان‎های استان را دارند. اعلام نمود زير ساخت و بسترسازي جهت انجام طرح فوق فراهم شده است.

آقاي مهندس طاهری اصل در ادامه ضمن ارايه شيوه‎نامه و تفاهم‎نامه اجرایی جهت ممیزی و مدیریت انرژی از استاندار محترم و سایر مسئولین تقاضا نمود ضمن تشکیل یک کارگروه فوری نسبت به اجرایی نمودن طرح فوق اهتمام ورزند.

در ادامه آقای مهندس علوی مدیر عامل محترم شرکت گاز : به ارايه گزارشی از وضعیت مصرف گاز استان اشاره نمودند و به بررسی وضعیت موتورخانه‎های سطح استان و شهر پرداختند و به ضرورت ممیزی و مدیریت انرژی در موتورخانه‎ها اشاره نموده و حتی خواستار ارايه یک دستورالعمل فوری جهت خاموشی موتورخانه‎های ادارات در روزهای آخر هفته و تعطیلات شدند.

 

 

در ادامه جناب آقای دکتر زرگرپور استاندار محترم اصفهان اشاره نمودند :

ساماندهی 5 هزار موتورخانه می‌تواند در کاهش آلودگی هوا مؤثر باشد، بنابراین سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان موظف است شرایط را برای هوشمند کردن موتورخانه‌ها فراهم کند.

در ادامه استاندار محترم در جلسه بهینه‌سازی مصرف سوخت موتورخانه‌ها، اظهار داشت : آلودگی هوا یکی از معضلات استان است و از هر اقدامی که بتواند باعث کاهش آلودگی هوا شود، استقبال خواهیم کرد.

وی با اشاره به گزارش سازمان نظام مهندسی افزود: ساماندهی 5 هزار موتورخانه می‌تواند در کاهش آلودگی هوا مؤثر باشد، بنابراین در راستای طرح جامع کاهش آلودگی هوا، سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان موظف است شرایط را برای هوشمند کردن موتورخانه‌ها فراهم کند.

استاندار اصفهان اذعان داشت: در حال حاضر یک هزار ساختمان آموزشی و یک هزار و 500 ساختمان مسکونی برای بهینه‌سازی موتورخانه‌ها توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان بررسی شده است.

زرگرپور اضافه کرد: شرکت ملی گاز استان نیز باید بحث هوشمندسازی موتورخانه‌های حرارت مرکزی را که در صرفه‌جویی و کاهش آلودگی می‌تواند بسیار مهم باشد جدی گرفته و طرح افزایش کارایی موتورخانه‌های حرارت مرکزی را با قوت ادامه دهد.

وی با تأکید بر اینکه باید کارگروهی زیر نظر مدیریت بحران استانداری و با حضور شرکت‌های گاز، شهرک‌های صنعتی، اصناف، خانه صنعت و معدن، تجارت و دیگر ذی‌نفعان تشکیل شود، گفت: این کارگروه باید چهارچوبی را مشخص کند که در مدت زمان مشخص واحدهای قانونی و با مجوز متعهد شوند که سیستم سوخت مایع خود را حذف و به سیستم گازسوز مجهز کنند.

استاندار اصفهان همچنین ابراز داشت: با توجه به اینکه وزارت نفت نیز آمادگی خود را برای گازسوز کردن سیستم‌ها اعلام کرده است، می‌توانیم در این راستا قدم‌های خوبی را برداریم.

زرگرپور تصریح کرد : براساس گزارش ارايه شده استقرار مدیریت انرژی در موتورخانه‌ها، مدیریت و بهینه‌سازی مصرف انرژی، ارتقای راندمان موتورخانه‌های مراکز عمومی و تجاری از جمله اقدامات و طرح‌های شرکت گاز در راستای بهینه‌سازی مصرف سوخت است که باید با قوت پیگیری شود.

در این نشست در خصوص اخذ مجوز نظام مهندسی برای کنترل موتورخانه‌های تمام دستگاه‌های اجرایی استان، سیستم‌های نظامی، بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، هتل‌ها و همچنین چگونگی هزینه کرد بحث و تبادل نظر شد و تصمیمات لازم اتخاذ شد