irceo.net

گزارش برگزاری اولين جلسه هم اندیشی پيرامون نحوه ارجاع خدمات مهندسی مورخ ۸-۶-۹۶

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی نظام مهندسی استان اصفهان، اولين جلسه هم اندیشی پیرامون نحوه ارجاع خدمات مهندسی با حضور رياست سازمان، تعدادى اعضای هیات مدیره سازمان و برخى از مسئولین، اعضا پیشکسوت واثرگذار، از جمله اعضا جديد و قديم شوراى اسلامى شهر و معاون شهرسازى شهرداری اصفهان در سالن جلسات سازمان برگزار گردید .

در ابتدا  مهندس عموشاهی ضمن عرض خيرمقدم، از برگزاری این جلسه ابراز خرسندى نمود و با ارائه دستوركار جلسه از مدعوین محترم خواست نقطه نظراتشان در خصوص نحوه ارجاع نظارت بيان نمايند .

سپس تعدادی از مهندسین نظرات خود را با ادامه روند آماده به کار سیستم ارجاع نظارت بیان کردند

 از جمله مواردى كه در جلسه مطرح گرديد:

- عدم اجازه نظارت مهندس طراح بر پروژه ای که خود طراحی نموده است

- هزینه های هنگفت توسعه و ارتقا نرم افزار سیستم ارجاع نظارت

- محدودیت مالکین در انتخاب مهندسان پروانه دار جهت نظارت ساختمان خود

- از بین رفتن رقابت و بالطبع پایین آمدن کیفیت ساخت و ساز به دلیل وجود سیستم ارجاع نظارت

- در اولویت قرار دادن امور آموزشی در سازمان

- با وجود این سیستم مالکین رغبتی به استفاده از مصالح و فن آوریهای نوین  ندارند

در ادامه موافقين سیستم ارجاع نظارت، مطالبى را در این زمینه بیان نمودند :

- کوتاه شدن دست واسطه ها

- حذف تخلف های کارمندان در مراجع صدور پروانه

- اشتغال زایی جهت مهندسین جوان

- تقسیم کار به صورت عادلانه بر حسب امتیازها

- تثبیت قیمتها در امر نظارت

سپس تعدادی از مدعوین به شرح نظرات و پیشنهادات خود پرداختند از جمله اين موارد:

- حذف کلی سیستم ارجاع نظارت

- امکان انتخاب مهندس ناظر به روشهای مراجعه به سیستم و یا انتخاب مستقیم مالک

- اصلاح سیستم به شکلی که مالک حق انتخاب بین چندین مهندس را داشته باشد

- کنترل بیشتر طراحی ها جهت بالا بردن کیفیت ساخت و ساز

-سیستم ارجاع نظارت قابل قبول است ، مشکل از رکود بازار مسکن است .

در ادامه خانم مهندس شیرین طغیانی عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن عرض  تشكر از برگزارى این جلسه و با حمایت از تشکیل چنین جلساتی عنوان نمود باید اهتمام ویژه ای جهت تکریم ارباب رجوع در سازمان نظام مهندسی  صورت گیرد، ایشان از قرار گرفتن کارهای بزرگ ساخت و ساز در دست بعضی افراد خاص اعلام نگرانی کرد و خواستار تلاش هرچه بیشتر نظام مهندسی و شهرداری جهت حذف این راندتها شد. ایشان در ادامه افزود از تصمیم گیری های هیجانی خودداری نمایید و اگر قرار است سیستم ارجاع نظارت حذف گردد با مطالعه و صحه صدر انجام شود.

آقاى مهندس تاكى نايب رئيس سازمان با اشاره به اين موضوع كه سيستم هرچندماه بايستى ارتقاء پيدا كند عنوان نمود بحث عدالت و مساوات در ارجاع است و  در ساير استان ها متفاوت اجرا مى گردد.

خانم مهندس كوهزاد دبير هيات مديره اظهار داشت با كنترل طراحيها كيفيت بدست مى آيد و ناظر بايستى به آنچه طراحى شده است نظارت نمايد.

آقاى دکتر صمصام شریعت معاون شهردار از پایین آمدن متراژ پروانه های صادر شده نسبت به میانگین سال گذشته خبر داد و اظهار داشت که دلیل اصلی این اتفاق سخت گیرى های مراجع صدور پروانه می باشد، ایشان حق انتخاب آزاد ناظر را جز حقوق مالکین دانست و پیشنهاد برگزاری نظر سنجی در مورد این سیستم را از طریق سایت سازمان مطرح نمود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در ادامه اظهار داشت متاسفانه در گذشته شاهد بودیم کسی که مهندسین را بخاطر عدم ثبت کارکرد، به شورای انتظامی معرفی می کرد، خود به عدم ثبت حدود 100 هزار متر کارکرد محکوم شد.

ایشان اظهار امیدواری کرد که عملی شدن اصلاحات مبحث دوم مقررات ملی باعث برطرف شدن این مشکلات و حذف سیستم ارجاع نظارت شود و از آمادگی شهرداری اصفهان برای اجرایی شدن هر چه سریعتر طرح مجری ذیصلاح خبر داد.

خانم مهندس شاه منصوری عضو هیات مدیره سازمان،  دلایل فاصله گرفتن مهندسان از سازمان را بیان و اعلام کرد حصارها باید شکسته شود در ادامه عضو برق هیات مدیره سازمان فروش خدمات مهندسی را بزرگترین مشکل سازمان دانست و وظیفه اصلی سازمان را بالا بردن سطح علمی مهندسان و مهارت آموزی و تشکیل اتاق فکر جهت حل مشکلات بیان کرد وی در ادامه خواست نحوه ارجاع کار کارشناسی ماده 27توسط  سازمان اعلام شود 

مهندس عموشاهی در جمع بندی اين جلسه به این نکته اشاره کرد که قانون نظام مهندسی نیاز به بازبینی است و در حال بررسی نیز می باشد، ایشان ابراز امیدواری کرد که این اصلاحات باعث بالا رفتن کیفیت ساخت و سازها شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان نظر خود در مورد سیستم ارجاع نظارت را منطبق بر نظر اکثریت مهندسین دانست و خود را ملزم به اجرای نظرات اعضا عنوان نمود.

آقاى مهندس عموشاهى در پايان با بیان اینکه تمام تلاش خود را برای اصلاح امور مهندسین و بالا بردن کیفیت ساخت و ساز خواهد کرد از استمرار برگزاری این جلسات در آینده خبر داد.

حاضرین در جلسه :مهندس علی عموشاهی ،دکتر سید جمال الدین صمصام شریعت، مهندس شیرین طغیانی،مهندس دیهیم تاکی، مهندس اکبر ربانیفرد، مهندس نیلوفر شاه منصوری، مهندس مهرک کوهزاد، مهندس مصطفی مهربد، مهندس مجتبی ربیع زاده، مهندس عبدالله جبل عاملی، مهندس اکبر گردسیچانی، مهندس علی اکبر صحافی پور، مهندس احمدرضا محمدی چرمهینی، مهندس محمدرضا بنکدار، مهندس احمدی مهر، مهندس پروین هدایتی،مهندس سید مجید فائزی، مهندس احمد زمانیفر، مهندس محسن جمشیدپور، مهندس رضا حسن زاده، مهندس آرش بصیری، مهندس مهدی جلوانی،مهندس رابین صدیق پور، مهندس محمدرضا جمشیدیان، مهندس جمشید نادر تهرانی، مهندس سید عبدالله جعفری،مهندس منوچهر رفیعی، مهندس سید کریم داوودی، مهندس مجید غضنفری، مهندس کمیل صرامی، مهندس مژگان پهلوانی