irceo.net

گزارش هم اندیشی ریاست و تعدادی از اعضای هیات مدیره اصفهان پیرامون ارائه خدمات مهندسی در کاشان

گزارش هم اندیشی ریاست و تعدادی از اعضای هیات مدیره اصفهان پیرامون ارائه خدمات مهندسی در کاشان
 
به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی مورخ 6-10-96 ریاست و جمعی از هیات مدیره سازمان با حضور در شهرستان کاشان از نزدیک با اعضای نظام مهندسی ساختمان این شهرستان دیدار و جهت آشنایی بیشتر با نظرات، انتقادات و پیشنهادات مهندسین، سیزدهمین جلسه از سری جلسات هم اندیشی با حضور حداکثری اعضا برگزار گردید.
به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان در ابتدای جلسه مهندس توفیقی مسئول دفتر نمایندگی شهرستان کاشان ضمن خوش آمدگویی به ریاست، هیات مدیره و اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان کاشان، از حضور هیات مدیره و اختصاص یکی از جلسات هم اندیشی به شهرستان کاشان تقدیر و تشکر نمود.
ایشان در ادامه با ارایه آمار، خلاصه ای از عملکرد این دفتر نمایندگی را به سمع و نظر حضار رساند، سپس از هیات مدیره سازمان درخواست نمود تا با ساخت ساختمان جدید این دفتر موافقت نمایند مهندس توفیقی خاطر نشان کرد ساخت این ساختمان می تواند بدون کمک مالی سازمان استان و تامین بودجه آن با فروش املاک این دفتر در شهرستان کاشان صورت پذیرد.
 
مهندس عموشاهی ریاست سازمان ضمن عرض سلام و قدردانی از حضور حداکثری اعضای دفتر نمایندگی شهرستان کاشان در این جلسه، از حضور خود در این جمع فرهیخته ابراز خرسندی نمود.
ایشان سپس با پرداختن به وقوع زلزله های اخیر در کشور گفت : زلزله دیگر به تهران هم آمد، به ما ثابت شده هر مشکلی که به تهران برسد آن مشکل حل خواهد شد، از همین قانون نظام مهندسی که ما داریم و الان دارد بازنگری می شود من فکر کنم با توجه به یک آنالیزی که کرده ایم شاید بین 22 تا 23 درصدش را مهندسین اجرایی نکرده اند. ما در همین زلزله اخیر دیدیم که دوستانی که تشریف بردند و  ما که اسلایدها را دیدیم تقریباً در بخش طراحی ما یک مقدار وضعمان مناسبتر از بقیه  است. طراحی ها را تقریباً می شود گفت که خوب بوده! و بر اساس آیین نامه 2800 در آن زمان خودش، روی ساختمان ها جواب میداده! اما در بخش نظارت متاسفانه یک مقدار ضعیف بودیم و اجرا هم که اصلا واردش نشدیم! اکثر عیب ها هم از همان دو مورد است. من نمی گویم طراحی های ما مشکلی نداشته، اشتباهاتی هم داشته ولی نسبت به بخش های نظارت و اجرا کمتر بوده. چطور احداث یک ساختمان به آن مهمی و سرمایه زندگی را می دهیم دست کسانی که دارای صلاحیت قانونی نیستند این واقعاً جای سوال است! هم اکنون  
در 28 استان مجری ذیصلاح اجرایی شده است البته با روش های مختلف و متاسفانه چند استان از جمله اصفهان، این کار را انجام نداده ایم و امیدوارم در آینده بتوانیم این کار را انجام دهیم و به دوستان در دفاتر نمایندگی هم ابلاغ کرده ایم و بستر سازی ها درحال انجام است. 
وی اضافه کرد : می بایست تمام کارگران و صنفهای مختلفی که در صنعت ساختمان کار می کنند دارای پروانه مهارت باشند، حداقل حدود 80 نوع مصالح داریم که مجوز استاندارد دریافت نموده اند باید تمامی مصالحی که در ساخت و ساز استفاده می شود مصالح استاندارد باشد.
مهندس عموشاهی با ارایه آمار تلفات زلزله سالهای قبل کشور گفت : از زمانی که نظام مهندسی تشکیل شده تا حالا اگر بخواهیم یک ارزیابی کوچک کنیم دقیقاً مشخص می شود که خیلی کار شده است. به عنوان مثال : آمار زلزله ۷/۴ ریشتری در لرستان سال 1288 با جمعیت آن موقع کشور  8000 نفر کشته داشتیم و ویرانی آن هم 100% بوده. در سال 1309 سلماس آذربایجان زلزله 7.4 ریشتری، 2514 نفر کشته ، سال 1341 بوئین زهرا زلزله 7.2 ریشتری  10000 کشته، سال 1347 دشت ویاز خراسان زلزله 7.4 ریشتر 10500 کشته، قیر استان فارس با 6.9 ریشتر 4000 تا کشته ، سال 57 طبس زلزله 7.7 ریشتر  19600 کشته ، سال 69 رودبار زلزله 7.4 ریشتر  35000 کشته  و بم با زلزله 6.5 ریشتر 41000 کشته و زلزله اخیر با 7.2 ریشتر زیر 1000 نفر کشته. که البته یک نفر هم برای همه ما مهم است. این را نمی خواهم بگویم که به خودمان مغرور شویم. خیلی کار شده ولی هنوز خیلی جای کار دارد. ما تا حالا سازه را تیر و ستون و فونداسیون و سقف می دیدیم ولی دیدیم که در همین زلزله چه اتقافی افتاد دیدیم که اگر جایی بی مطالعه ساخت و ساز شود چه اتفاقی می افتد. جاهایی که در مناطق آبرفتی بود تماماً به صورت یک سطح صاف شدند همه سقفها آمده بود روی زمین ولی جاهایی که در مناطق کوهپایه ای بالا بود مشکلات کمتر اتفاق افتاده! خواهشم این است که دوستان علاوه بر کنترل هایی که می کنند در بخش سازه انشالله کنترل های معماری هم راه بیفتد تمام موارد و جزئیات هم رعایت کنیم.
ریاست سازمان از اعضای نظام مهندسی ساختمان حاضر در این هم اندیشی خواست تا نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را جهت بهبود خدمات مهندسی در این شهرستان اعلام نمایند :
 
عناوین مطرح شده در این جلسه از سوی اعضا :
-  در رابطه با تجزیه و تحلیل مناطق زلزله زده از طرف استان بیشتر کار شود و کلاسهای آموزشی و تجزیه و تحلیل برای مهندسان گذاشته شود.
-  تسریع دراجرای مجری ذیصلاح.
-  نظارت عالیه برای ناظرانی که در سطح استان نظارت انجام می دهند.
-  حراست در سیستم ارجاع نظارت.
-  بازرسی دفاتر، خیلی از دفاتر غیرفعال هستند و فقط از مهرها استفاده می شود این دفاتر بسته شود.
-  برگزاری کلاسهای آموزشی و به روز شدن اطلاعات مهندسان.
-  چرا مجری ذی صلاح بعد از 20 سال اجرایی نشده؟ چرا نظارت مضاعف بعد از 20 سال اجرایی نشده؟
-  آیا سازمان نظام مهندسی چشم اندازی دارد یا ندارد؟ یعنی قرار است 5 سال آینده به کجا برسد؟
-  چرا هر کسی به خودش اجازه می دهد در بحث ساختمان دخالت کند و ما نشستیم و فقط نظاره گر هستیم؟
-  تاکنون به 20، 30درصد از اهدافمان رسیده ایم 70% باقیمانده به دلیل نداشتن برنامه است.
-  شأن و منزلت مهندس پایین آمده و در سطح جامعه جایگاهی ندارد چون ما وظیفه خودمان را درست انجام نداده ایم.
-  کنترل بر عملکرد مهندسان
-  کارهای طراحی مانند کارهای نظارت به صورت سیستمی و اتوماتیک ارجاع شود.
-  مشخص شدن روال پرداخت هزینه ها در هنگام تعویض ناظر.
-  چرا با اینکه مصوبه هیأت رئیسه داریم ارجاع نظارت و طراحی معماری همچنان به گروه های دیگر داده می شود؟
-  نظارت گروه "الف" تک ناظره شود.هم به نفع مهندس معمار است و هم مهندس عمران و هم مالک.
-  برقراری عدالت اجتماعی در سیستم ارجاع نظارت.
-  رفع مشکل استحکام بنا در کاشان.
-  اگر قانون اجرا شود نتیجه خوبی خواهد داشت.
-  ارایه خدمات رفاهی – تفریحی سازمان و کلاس های آموزشی برای اعضای شهرستان ها 
-  تهیه اقامتگاه در اصفهان برای اعضای شهرستانی
-  حضور یک مشاور حقوقی ثابت در کاشان
-  حمایت از مهندسین ناظر
-  عاملان پیشگیری از شورای انتظامی برای مهندسان ناظر گذاشته شود.
-  شرایط سرمایه گذاری در نظام مهندسی فراهم شود. کارگاه های استاندارد تعریف شود.
-  سیستم ارجاع نظارت برداشته شود.چون دست کارکنان دولتی در این زمینه باز شده و خیلی راحت مهر می زنند. با وجود مجریان ذیصلاح خود به خود سهمیه تقسیم می شود و برای کوتاه کردن دست واسطه ها، واریز در وجه نظام مهندسی انجام شود.
-  اهمیت بیشتر به رشته معماری در شهر کاشان داده شود.
-  مشخص شدن حدود وظایف ناظر معماری و ناظر سازه.
-  ضریب عدم اشتغال در دفتر کاشان کاملاً مشخص و شفاف شود.
-  از ظرفیت آموزش دانشجویان در دانشگاهها استفاده بیشتری شود. 
-  آموزش در دانشگاهها باید وحدت رویه پیدا کند.
-  هماهنگی بین مهندسان ناظر.
-  نظارت دوره ای برای ترک های که در سازه ها بر اثر زمین لرزه های با ریشتر 4 و 5 رخ داده.
-  آموزش های ضمن خدمت برای مهندسان برگزار شود تا اطلاعات مهندسین به روز شود.
-  حذف افراد فاقد صلاحیت در چرخه ساخت و ساز
-  بهبود کیفیت ساخت و ساز
-  برنامه ریزی برای مسابقات ورزشی
-  توجه به محیط زیست
-  ارتقاء ایمنی ساختمان ها
-  کاهش حوادث ساختمانی
-  استفاده از مهندسین و کارگران ماهر و متخصص در هر رشته
-  صدور شناسنامه فنی ساختمان
 
 
دکتر ثابت عضو سابق هیات نمایندگی دفتر کاشان و پیشکسوت مهندسی ساختمان ضمن تشکر از حضور هیات مدیره سازمان و تقدیر از اعضای این دفتر بابت حضور در این جلسه و بیان نقطه نظرات خود گفت : کشاورزی که می خواهد گندم بکارد نمی گوید من می خواهم کاه برداشت کنم. می گوید می خواهم گندم برداشت کنم به طبع این گندم کاه هم می آید. عزیزان ما رسالتمان ارتقاء کیفی اجرا در ساختمان است. اگر امروز دادگاهی نیست که مرا محاکمه کند، یک روزی می رسد که مرا محاکمه خواهند کرد. هنوز تن دوستان معمار به شورای انتظامی باز نشده! ما همه هم ردیف هستیم. مسیر را یکی کنید که واقعاً نتیجه اش ارتقاء ساخت و ساز باشد این مسئله ای که زلزله در کرمانشاه می آید و همه کشور مصیبت زده می شوند همه بودجه مملکت دارد می رود آنجا این آبروریزی است برای ما واقعاً اگر یک مقدار روی آن فکر کنیم. باور کنید من مدتها در دلم حال دیگری داشتم این نتیجه کار ماست عزیزان! حالا دعوا کنیم که من امضاء کنم یا شخص دیگری امضاء کند؟ هر کدام که کار را ارتقاء میدهد هر کدام که به نفع مردم است هر کدام که به نفع جامعه است برویم جلو. ما هیچ نقشه معماری نداریم که امضای طراحی آن را مهندس عمران کرده باشد! اگر موردی را پیدا کردید که طراحی معماری را در این سالهای اخیر طراحی عمران زده باشد آن یک بحث دیگر است. انشالله دوستان همت کنند و تمام سعی شان را به این سمت ببرند که مکانیسمی انتخاب شود که کارفرما و مهندس ناظر نتیجه کارشان یک ساخت و سازی شود که بعد از آنکه زلزله آمد ما اینجور شرمنده نباشیم. معنی ندارد که یک زلزله اینقدری بیاید و این داستان ها هم به وجود بیاد. بیشترین درصد آسیبی که در آنجا داشتیم آسیب ناسازه ها بوده نه سازه ها من این را مخصوصاً به مهندسان جوان معمار عرض می کنم به عزیزانی که دارند در این قضیه دل می سوزانند بروید ببینید بیشترین آسیب بیشترین خسارت بیشترین کشتار را ما برای این ساخت و سازها داشتیم که ناسازه ها آسیب دیدند. 
ایشان به مسئولیت سنگین مهندسین اشاره و تاکید کرد: یک پزشک وقتی اشتباهی می کند اولاً دامنه خساراتش بر روی تعداد محدود هست ثانیاً سریع مشخص می شود اولاً محدوده و ثانیاً زود معلوم می شود اما اشتباهات مهندسی دامنه تاثیرش بسیار وسیع است و ثانیاً امروز مشکلاتشان معلوم نمی شود 20سال دیگر 30سال دیگر معلوم می شود. لذا رسالت ما بسیار مهم است. فکر نکنید نظارت اینقدر کار آسانی است و تند تند کاندید شوید و یا علی. اگر بدانید چه تبعاتی دارد! می دانید که دامنه تعهدتان یک تعداد سال مشخص است دامنه مسئولیتتان تا آخر عمر . لذا خواهش میکنم در مسائل اول گندم را بکارید، کاه خودش می آید. انشالله موفق و پیروز باشید.
 
مهندس طاهری اصل عضو هیات مدیره سازمان ضمن عرض سلام و ابراز خرسندی از حضور در جمع اعضای نظام مهندسی ساختمان شهرستان کاشان، به جلسه ای که با جناب آقای دکتر مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی داشته اند پرداخت و گفت : در این جلسه بحث سهمیه و ارجاع در وزارتخانه مطرح بود.الان که شما دوستان اشاره کردید در ذهنم این بود که ما واقعاً داریم راه را کج می رویم. دیشب آماری که ما داشتیم بررسی می کردیم 27 میلیون مسکن در ایران داریم و 24 میلیون خانوار یعنی ما 3 میلیون خانه مازاد داریم بر تعداد نفرات. آخرش چه می شود یعنی تا چه قدر وقت می تواند جامعه 453 هزار نفری مهندسانمان نظارت کند و کش مکش های اینکه چه قدر حالا معمار کار گرفته چه قدر مهندس عمران کار گرفته؟ تا کی می خواهیم به این دعواهایمان ادامه دهیم؟ دیشب بحث ما این بود که چه کار کنیم تا جامعه مهندسین از این مشکلات نجات داده شود؟
مهندس طاهری اصل با اعلام این خبر که شهر کاشان به عنوان پایلوت ساختمان های سبز انتخاب شده است عنوان داشت : در شهر کاشان مبحث 19 رعایت می شود و باید گام بعدی را برداشت. انشالله در آینده نزدیک برنامه ریزی میشود که کاشان به عنوان پایلوت ساختمان های سبز قرار گیرد.
وی گفت : در مورد بحث جدا شدن کاشان، چه بخواهید چه نخواهید در قانون جدید که الان روی آن کار شده کاشان جدا می شود و به عنوان یک شهرستان مستقل می شود با هیات مدیره مستقل. انشالله اگر تصویب شود شما به این آرزویتان خواهید رسید. بنده این قول را می دهم که بحث تک ناظره شدن، بحث مهندسان عمران و معماری را در شورای مرکزی پیگیر باشم.
 
 
مهندس شاه منصوری عضو هیات مدیره سازمان با تشکر از حضور خوب اعضای نظام مهندسی کاشان و تقدیر از انتقادات و پیشنهادات سازنده ای که بیان کردند گفت : بانگاهی بر روی کارکرد کلیه مهندسان معمار و عمران از فروردین امسال تا الان نمی شود گفت درآمد مهندسان معمار بیشتر بوده است. الان در گروه "د" نظارت معماری 19000 متر بوده در صورتی که نظارت عمران 66000 متر بوده! چرا؟ چون سوله ها را معمار ها نیاز ندارد که نظارت کنند.
 ممکن است به نظر بیاید چرا تعداد کار فردی زیاد بوده ؟ اچه بسا اگرفرد تخلف کرده فرد متخلف را به شورای انتظامی بفرستید 100% پروانه اش را می گیرند و دیگر هم اجازه کار به آن نمی دهند. من دفاع از عمران یا معماری نمی کنم. طبیعتاً یادم هست که هر وقت در هیات 4 نفره مصوبه ای می آمد اکثر مصوباتی که مربوط به دفاتر نمایندگی بود می گفتند به غیر از کاشان. یعنی الان کاشان سالهاست که مستقل است. خودتان به این باور برسید که مستقل هستید. فکر می کنم بیشتر از 17 مصوبه وجود دارد که برای دفاتر نمایندگی استان نوشته شده که در همه آنها قید شده به جز شهرستان کاشان. پس اجر و قرب کاشان به خاطر هم از لحاظ تعداد جمیعت هم از لحاظ امکاناتی که بوده و تخصص های لازمی که در شهر بوده هیچ مشکلی را برای شهر ایجاد نمی کرده که شخص دیگری بخواهد حکم فرمایی کند. ضمناً  مشکلی هم که وجود دارد این است که از بسیاری از مواردی که می توانید استفاده کنید خودتان استفاده نمی کنید. صراحتاً در نظام نامه مالی اداری آمده که بودجه شهر کاشان و کلیه دفاتر نمایندگی توسط خود دفتر تهیه می شود و به سازمان استان ارسال می شود. ولی الان روش معکوسش دارد پیش می رود در صورتی که نظام نامه ابلاغ شده و وظیفه دفتر نمایندگی است که این کار را انجام دهد. به هر حال هر دفتر نمایندگی که انجام نمی دهد خودش کوتاهی کرده است. 
 
مهندس کوهزاد عضو هیات مدیره سازمان ضمن تشکر از حضور اعضا و ابراز امیدواری از نتایج این جلسات هم اندیشی جهت ارتقا جایگاه مهندسی بیان داشت : مطالبی که در این جلسه مطرح شد با بعضی از آنها موافق و با بعضی از آنها مخالفم. دوستان نوشته اند که هیچ برنامه ای جهت مسابقات ورزشی در سطح استان صورت نگرفته و گلایه کرده اند که در مسابقات شرکت داده نشده اند یا به هر حال دعوت از آنها به عمل نیامده! ما گلایه داریم از نمایندگی هایمان نه فقط کاشان. ما اصلاً در جریان اتفاقاتی که در حوزه فرهنگی رفاهی در شهرستانها می افتد قرار نمی گیریم، ما نمی دانیم چه پتانسیل های ورزشی و رفاهی در شهرستانها داریم که بتوانیم آنها را به اشتراک بگذاریم. و به طور مثال امکاناتی که در شهر کاشان هست بتوانیم در اختیار مهندسان دیگر شهرستانها قرار دهیم یا برعکس. در حوزه ورزشی هم نمی دانیم چه پتانسیل هایی در شهر کاشان داریم. چندی پیش درخواست کردند که یک سری مسابقات فوتسال می خواهیم برگزار کنیم، ما در جریان نبودیم که در کدام شهرستان تیم فوتسال داریم که بخواهیم مسابقه برگزار کنیم! بارها خواهش کردیم که ما را هم در جریان بگذارین تا اصلاً ما هم بدانیم که چه تیمهای ورزشی در سطح استان داریم که بتوانیم این برنامه ها را پیشنهاد کنیم به هیأت مدیره و برای آنها بودجه درخواست کنیم. به هر حال خواهشمان این است که دوستان خودشان قدم پیش بگذارید اعلام آمادگی کنید. ما از دفتر نمایندگی خواهش میکنیم ما را در جریان بگذارید تا بتوانیم دوستان و همکاران و خودمان را در این زمینه راضی نگه داریم. مورد دیگری که یکی از دوستان اشاره کردند در خصوص اینکه ما در اصفهان جایی برای اقامت در اصفهان نداریم و کلاسهای آموزشی در استان را دوستان با این فرض که مهندسین بتوانند بیاند و برگردند در نظر می گیرند. اگر پیشنهادی دارید عنوان کنید تا ما بررسی کنیم و ببینیم چه کاری می توانیم انجام دهیم. سایر خدماتی که داریم به هرحال از طریق سایت و کانال تلگرام اطلاع رسانی می شود.
مهندس کوهزاد به بحث پیش آمده در مورد کنترل نقشه ها در این جلسه اشاره و گفت : ما الان این موضوع را داریم به جد پیگیری می کنیم، متاسفانه پروانه هایی که برای ساخت و ساز صادر می شود روی نقشه های بسیار بی کیفیتی صادر می شود و این موضوع نه تنها مهندسین معمار؛ مهندسین مکانیک و برق را به خصوص مهندسان عمران را دچار مشکل می کند و واقعاً در مورد نقشه های بی کیفیتی که الان روی آنها پروانه صادر می شود ناظرین بسیار بلا تکلیف هستند چون هیچ گونه مشخصات فنی در نقشه ها وجود ندارد و واقعاً ناظر نمی داند بر اساس چه چیزی باید نظارت کند. ولی ما دنبال این هستیم و به جد داریم پیگیری می کنیم که نقشه ها ابتدا از لحاظ استانداردسازی ترسیمات و بعد از نظر مقررات ملی کنترل شود در خصوص رایزر ها و داکت ها به خصوص تاکیدمان بر این است که نقشه ها باید کاملا از نظر انطباق تاسیسات الکتریکی، مکانیک و سازه با نقشه های معماری کنترل شود. انشاالله باید طراح هماهنگ کننده داشته باشیم تا همه نقشه ها کنترل شود و همه الزاماتش دیده شود و ما واقعاً برای بهبود ساختمان سازی مان قدم اولمان این است که نقشه های با کیفیت بدهیم و پروانه ها بر اساس نقشه های منطبق با هم و خوانا صادر شود.
 
مهندس ربیع زاده عضو هیات مدیره سازمان با تشکر از دعوت اعضای نظام مهندسی کاشان از هیات مدیره جهت حضور در شهر زیبا و دوست داشتنی کاشان گفت : خوشحالم از اینکه دوستان در 6 رشته اینجا حضور دارند. من خواهشم از شما دوستان عزیز این است که یک اصلی در سازمان نظام مهندسی ساختمان وجود دارد که 7 رشته است و 7 تخصص. در گروه تخصصی ای که ما هستیم و در جلسه ای که داشتیم صحبتی که شد ناظر هماهنگ کننده قرار است که مهندس معمار باشد خوب وظیفه مهندس معمار سنگین تر می شود مهندس سازه مسئولیت بسیار زیادی دارد که متاسفانه در سازمان نظام مهندسی ساختمان این مسئولیتها جداسازی نشده. بعضی از مسئولیت هایی که رشته عمران و معماری انجام می دهد مربوط به رشته نقشه برداری است. که البته مشکلات و معضلات بسیاری در شهرستانها به خصوص در کلانشهرها به وجود آورده است. با احترامی که برای مهندسان معمار قائل هستم اگر خدایی نکرده اتفاقی در ساختمان پیش آید مهندسان عمران باید در شورای انتظامی و دادگستری جوابگو باشند .