امام جمعه قم و تولیت حرم حضرت معصومه(س) در دیدار هیئت مدیره سازمان: قانون نظام مهندسی از قوانین خوب پس از انقلاب است.

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ -  ۰۹:۵۹ تعداد بازدید: 811


امام جمعه قم و تولیت حرم حضرت معصومه(س) در دیدار هیئت مدیره سازمان:

قانون نظام مهندسی از قوانین خوب پس از انقلاب است

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی آیت الله سید محمد سعیدی در دیدار اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با تبریک فرارسیدن ایام  روز مهندس اظهار داشت:این نامگذاری ها بهانه است تا در این روز از تلاش ها و خدمات مهندسان در عرصه های مختلف عمران و آبادانی کشور قدردانی شود و عملکردها نیز مورد ارزیابی قرار گیرد و نقاط قوت تقویت و نواقص احتمالی نیز مرتفع شود.

آیت الله سعیدی  با اشاره به تدوین قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در ۲۰ سال قبل گفت: این قانون از جمله اقدامات خوبی بود که  پس از انقلاب اسلامی در مجلس به تصویب رسید و در حقیقت این یک جزئی از کل  بحث مردم سالاری دینی است که در نهایت حفظ منافع عمومی در اولویت می باشد.

وی با اشاره به وضعیت جامعه در زمان قبل از انقلاب اسلامی گفت: نظام طاغوت ،  عرصه را برای ظهور و بروز استعدادها و توانمندی های ملت و جوانان بسته بود و فساد در کشور ریشه کرده بود که انقلاب اسلامی توانست همه این چالش ها را از میان بردارد.

تولیت حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها افزود: مردم ایران گام بزرگی در راستای استقلال کشور برداشتند و امروز نوبت مسئولین است که در خدمت به ملت بزرگ ایران همه تلاش خود را به کار ببندند.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم پایبندی به قانون در همه عرصه ها بیان داشت: نباید گریز از قانون و فرار کردن از مقررات را شهامت تفسیر کرد و همگان باید تن  به قانون دهند چرا که بی قانونی برای هر جامعه ای خطرناک است.

امام جمعه قم در خصوص قوانین مربوط به ساخت و ساز تصریح  کرد: در راستای اجرای مسائلی همانند مقررات ملی ساختمان ؛ فرهنگ سازی در بین عموم مردم اجتناب ناپذیر است و مردم را باید به اهمیت و فلسفه این گونه قوانین آشنا کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به داستانی از پیامبر اسلام بیان داشت: پیامبر اکرم روزی در تشییع و تدفین یکی از افراد حضور یافته بود و خودشان وارد قبر شدند و لحد را روی  قبر چیدند و این کار را با دقت انجام دادند و به دیگران سفارش کردند مسلمان وقتی کاری را انجام می دهند می بایست با دقت و محکم انجام دهد که این داستان درس های فراوانی با خود به همراه دارد.

آیت الله سعیدی افزود: پیامبر اکرم قبر شخصی که از دنیا رفته است را با دلسوزی مستحکم کرد و این ماجرا به ما این پیام را می دهد که حتی اگر شخص بهره بردار زنده نباشد و توان دفاع از خود نداشته باشد می بایست با احساس مسئولیت و دلسوزی کارش را انجام داد.

وی تاکید کرد:امروز در عرصه ساخت و ساز باید تعهد را در کنار تخصص ملاک قرار داد  و افراد باصلاحیت ، کاردان و مسئولیت پذیر می بایست وارد صحنه شوند تا در صورت بروز زلزله احتمالی کمترین میزان خسارت را داشته باشیم.

 

در ابتدای این دیدار نیز مهندس مقومی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در سخنانی با اشاره به فعالیت های این سازمان اظهار داشت: قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان در سال 74 از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب شد و امروز پس از گذشت بیش از 20 سال فعالیت ، 5 هزار و 200 نفر از مهندسان در رشته های هفتگانه مهندسی عضو این سازمان هستند که به مردم خدکات مهندسی ارائه می دهند.

 

وی بیان داشت: اگر زلزله هایی که در دهه های اخیر در کشور رخ داده است را به لحاظ میزان خسارات مورد بررسی قرار دهیم ، خواهیم دید که پس از اجرا قانون نظام مهندسی تلفات زلزله ها بسیار کاهش داشته است هر چند که این قانون امروز به صورت کامل اجرایی نمی شود.

 

مقومی ابراز داشت: سازمان نظام مهندسی در حقیقت مجری دستورالعمل ها و بخشنامه های دولتی است و معتقدیم که این سازمان باید مرجعیت فنی داشته باشد و امروز نیز نظام مهندسی قم در همه کارگروه های تخصصی و فنی استان عضویت و مشارکت فعال دارد .

 

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم  بیان داشت: طراحی و نظارت حسینیه ها و مساجد در قم به صورت رایگان صورت می گیرد و خدمات خوبی به اقشار نیازمند ، همچنین ایثارگران ارائه می شود .

 

وی با بیان اینکه ارائه خدمات الکترونیکی از برنامه های جدی هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان در دوره هفتم بوده است افزود: تلاش می شود تا همه خدماتی که در این سازمان ارائه می گردد به صورت الکترونیکی باشد تا این امر در  به سهولت دریافت خدمات از سوی مردم و کاهش تردد ها کمک  کند.

 

مقومی همچنین ، نظارت بر حسن انجام فعالیت های مهندسان و توجه به مسائل آموزشی و پژوهشی از جمله وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان است که در سال جاری بیش از 75 هزار نفر ساعت آموزش برنامه ریزی شد که این رقه نشان از رشد 17 درصدی نسبت به سال قبل دارد.منبع :روابط عمومی سازمان نظام مهندسی قم

 


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :