مهندس اميرمحسن نيكزاد عضو شوراي مركزي سازمان نظام مهندسي : نياز سازمان نظام مهندسي به هم‌گرايي و هم‌كاري با سازمان‌هاي ديگر

نسخه چاپی  ۱۳۹۷/۰۴/۰۳ -  ۱۸:۴۶ تعداد بازدید: 279


امیرمحسن نیکزاد عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی درباره هدف اجلاس‌های سالانه این سازمان گفت: هدف اصلی هر اجلاسی که با موضوع صنعت و هنر ساختمان برگزار می‌شود، بالابردن کیفیت ساخت‌وساز و حمایت از بهره‌بردار و توجه به ارزش‌های محیطی است. اما در این مسیر تنها با تکیه بر یک رکن، تحت عنوان نظام مهندسی ساختمان نمی‌توان به این هدف متعالی رسید. نهادهای بالادست، قانون‌گذار، هم‌عرض، همراه و به‌خصوص بهره‌برداران باید در نگاه و عمل خود در یک کلاس بالا به صنعت و هنر ساختمان به عنوان سرمایه ملی و ذخیره آیندگان توجه کنند؛ بنابراین معماری این سرزمین، تنها بر یک چرخ حرکت نخواهد کرد و اگر هم‌سویی و هم‌گرایی در خط تولید ساختمان وجود نداشته باشد، تمام برنامه‌های سازمان نظام مهندسی کم اثر و محدود خواهد شد. 
او افزود: با وجود  صاحب‌نظرانی از سراسر کشور، از این اجلاس انتظار می‌رود که با شناخت دقیق از موضوع، مأموریت‌های خود را مشخص کند و برنامه عملیاتی آن را در جریانی هم‌گرا با نهادهای فرادست و ارکان مرتبط، تدوین نماید و ضرورت دارد اجرای برنامه‌ها و نتایج و خروجی‌های مقطعی آن را گام‌به‌گام تا سال آینده پی‌گیری و گزارش‌گیری کند. 
عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی درباره روی‌کرد کلی این سازمان گفت: به نظرم سازمان روی‌کرد خاصی در مواجهه با مسایل مختلف ندارد، به‌خصوص در یک سال اخیر، ابتکار عمل در دستش نبوده و یک کنش‌گر موفق و مفید به حساب نمی‌آید؛ شاید موانع زیادی وجود داشته باشد اما از مکاتبات، دستورات و اقدامات، این نتیجه به دست می‌آید که سازمان عمدتاً واکنشی عمل کرده و هزینه‌های تحمیل‌شده یا صورت‌گرفته، فایده چندانی نداشته است. 
نیکزاد در پایان، درباره تفاوت اجلاس بیست‌ویکم با اجلاس‌های پیشین اظهار داشت: تفاوت‌ها به نگاه خودمان برمی‌گردد؛ پرسش این است که آیا واقعاً به عنوان یک مهندس به لحاظ بینش در ما تغییری رخ داده است؟ دانشی تولید کرده‌ایم و یا اثری خلق نموده‌ایم که قرار است تفاوت‌ها را رقم بزنیم و در این اجلاس دستاوردهایمان را رونمایی کنیم؟ شاید تنها فرق این اجلاس با اجلاس‌های دیگر، به خودمان که نه، به شرایط پیش‌آمده در پیرامون ما برمی‌گردد؛ تا زمانی که در نگاه و اندیشه ما رشدی به وجود نیاید و معماری سرزمین‌مان و سرنوشت آیندگان برای‌مان باارزش نباشد و از خودمان اثری ماندگار در شهرها و روستاها به‌جا نگذاریم، تمام اقدامات ما در سازمان‌ها یک رویه معمولی و کم‌اثر خواهد بود. نتیجه تمام فعالیت‌های ما در سازمان‌ها باید اثری باارزش برای مردم و ماندگار برای کشور باشد و اگر چنین نشد، به بی‌راهه رفته‌ایم./روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان ایران 

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :