«طاهره نصر» خبر داد :موافقت شورای مرکزی با پیشنهاد تشکیل کمیسیون مجریان ذی صلاح

نسخه چاپی  ۱۳۹۷/۰۴/۳۰ -  ۱۱:۵۷ تعداد بازدید: 386


شورای مرکزی با پیشنهاد تشکیل کمیسیون مجریان ذی صلاح موافقت کرد 


پیشنهاد مطرح شده  مبنی بر تشکیل کمیسیون مجریان ذی صلاح در جلسه 231 مورخ 19/4/97 شورای مرکزی مورد موافقت قرار گرفت


«طاهره نصر» رییس گروه تخصصی معماری در توضیح این پیشنهاد گفت:


در راستای اجرای مواد 30 ،4 و 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب اسفند  74 مجلس شورای اسلامی برای  ایجاد هماهنگی در اجرای ساختمان های مشمول قانون فوق از سوی مجریان ذی صلاح، دستورالعمل تشخیص صلاحیت و صدور پروانه سازندگان مسکن وساختمان از سوی اداره محترم راه و شهرسازی ابلاغ شد.


نصر که خود پیشنهاد دهنده این طرح است در ادامه افزود : این درحالی است که آیین نامه اجرایی آن (ماده هفت از فصل سوم از محبث دوم مقررات ملی ساختمان) فراتراز دستورات قانونی تدوین شده و مالک را اجبار می‌کرد که تمام عملیات اجرایی ساختمان را منحصراً از سوی  دفـاتر مهندسی ،مجریان حقوقی، مجریان انبوه‌ ساز یا دارندگان صلاحیت طرح وبر اساس نقشه‌های مصوب و کلیه مدارک منظمبه قرارداد که با صاحبکاران منعقد شده، انجام دهد.


وی ادامه  داد : رأی دیوان عدالت اداری برای موضوع مجریان ذی صلاح تفاسیر متعددی را به دنبال داشت که در هر صورت دربسیاری استان های کشور به حذف مجری از سیستم اجرای ساختمان منجر شد. در تفسیری دیگرنیز می توان این گونه انگاشت که این رأی به معنی حذف مهندسان ذی صلاح نیست و می توانرأی دیوان را به معنای حذف ماده هفت دانست نه حذف مجریان ذی ‌صلاح . ضروری است افرادی که خواهان احداث ساختمان‌های فنی هستند  ازدانش و توان مجریان ذی صلاح بهره مند شوند.


به نظر می رسد برای بهبود نسبی اوضاع آشفته و بیمار صنعت ساخت و ساز وتوسعه پایدار استان های کشور، اجرای این قانـون یک ضرورت است. اما متأسفانه نگاه بخشیو مجزا و عدم تعامل مؤثر و مدیریت هماهنگ در این امر موجب شده  است که اجرای این رویه در بسیاری از استان ها بهسرانجام نرسد.


رییس گروه تخصصی معماری گفت :با توجه به جایگاه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان مؤکدا پیشنهاد می کنم که کمیسیون مجریان ذی صلاح در شورای مرکزی تشکیل شود.


این مورد می تواند علاوه بر اینکه به بررسی اقدامات صورت پذیرفته از قبیل تشکیل کمیته هماهنگی مجریان ذیصلاح بپردازد، در جهت رسیدن به الگوی اجرایی مناسب برای تعاملی سازنده با استان ها و همچنین چهار دستگاه مرتبط با مسأله مجریان تلاش کرده ودر راستای اجرای کامل مقررات ملی ساختمان به ویژه بند 9 آیین نامه ماده 33 (لزوم بکارگیریمجریان ذی صلاح در ساخت و ساز) گام بردارد.


نصر ادامه داد :این پیشنهاد چندین مرتبه از سوی اینجانب به شورای مرکزیارائه شده است که خوشبختانه امروز مورد موافقت شورای محترم قرار گرفت .


همچنین در راستای عملیاتی شدن بندهای یک و یازده قطعنامه اجلاس بیستم(ارومیه) در سال 1396 نیز باید توجه ویژه به اشتغال پایدار مهندسان برای ایجاد زیرساختهای صدور خدمات فنّی و مهندسی، و نیز حمایت از سازندگان ذی صلاح و جلوگیری از ورودافراد فاقد صلاحیت حرفه ای در صنعت ساختمان تشکیل کمیسیون مجریان ذی صلاح ضروری است.


قابل ذکر است که راهبردهای  اول و هشتم خط مشی سازمان نیز به ارتقاء جایگاه مهندسان صنعت ساختمان در حوزه تولید و اشتغال و هدایت صنعت ساختمان به سمت سازندگان متخصص و مجرب و جلوگیری از دخالت اشخاص فاقد صلاحیت حرفه‏ ای تأکید شده  است .نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :