ضوابط و الزامات ترافیکی و پدافند غیرعامل در دستور کار گروه تخصصی ترافیک

نسخه چاپی  ۱۳۹۷/۰۸/۰۹ -  ۱۲:۲۳ تعداد بازدید: 555

گروه تخصصی ترافیک شورای مرکزی در جلسه اخیر خود به بررسی نهایی ضرورت و اهداف تدوین مقررات ملی ساختمان در بخش مهندسی ترافیک پرداخت و پس از شناسایی مشکلات و آسیب های وضعیت موجود ساخت وساز مبتنی بر اظهارات صاحب نظران، الزامات ترافیکی مربوطه را  در جهت رفع این مشکلات تعیین کرد. همچنین مشکلات ساخت و ساز در سه مرحله صدور مجوز، حین ساخت و دوره بهره برداری، نظیر تغییر کاربری ها، ارتباطات بین سازمانها و نهادها، تردد عابرین پیاده و وسایل نقلیه در محدوده بلافصل کارگاه و … بررسی شد
به گفته مهندس یوسف ساجد دبیر گروه تخصصی ترافیک، این مجموعه با همکاری موثر سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها و مهندسان مشاور خبره در مرکز تحقیقات و کمیته راهبردی ترافیک تدوین و اصلاحات لازم برروی آن انجام شده و انتظار می رود به عنوان یک مبحث خاص برای ترافیک مورد استفاده قرار گیرد. 
در شرح کلیات این مبحث، هدف، دامنه کاربرد و تعاریف تخصصی، به منظور تسهیل در بهره برداری از مطالب فصول آتی، طبقه بندی ساختمانها و معابر ارائه شده است. در ادامه، اصول اثرسنجی ترافیکی ساختمان ها و روش های تحلیل تاثیرات ترافیکی ناشی از ایجاد ساختگاه های ترافیکی یا تغییر در کاربری ساختمانها آورده شده است. ضوابط ترافیکی حین ساخت ساختمان ها نیز در فصل جداگانه ای آمده و در آن الزاماتی در ارتباط با اجزای محوطه کارگاهی، تجهیزات کنترل ترافیک و مدیریت و ایمنی ترافیک در حین ساخت ارائه گردیده است. همچنین در فصل ضوابط ترافیکی، داخل ساختمانها و محوطه ها، الزاماتی درباره پارکینگ ها، گردش پیاده و سواره، معلولین، ایمن سازی، علائم و شرایط اضطرار ارائه می شود. در نهایت در فصل ضوابط ترافیکی در شبکه معابر بلافصل ساختمان به عنوان فصل پایانی، باید ها و نبایدهای مربوط به مشخصات فیزیکی و هندسی معابر، استفاده از گذرگاه های همسطح و غیرهمسطح عابرپیاده، مسیرهای دوچرخه و ملاحظات ایستگاه های حمل و نقل عمومی در حوزه نفوذ ساختمان مطرح شده است.
مهمترین وظایف سازمان در زمینه پدافند غیرعامل در حوزه ترافیک، دیگر دستور کار این گروه تخصصی است.نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :