ظهار نظر و ارزیابی بهای اراضی شهری از بدیهی ترین صلاحیت های مهندسان شهرساز

نسخه چاپی  ۱۳۹۷/۰۸/۰۹ -  ۱۲:۳۳ تعداد بازدید: 526

جلسه گروه تخصصی شهرسازی در روز سه شنبه مورخ 01/08/1397 با هدف بررسی مبانی تدوین شاخص های قیمت گذاری خدمات مهندسی شهرسازی و بررسی روند پیگیری صلاحیت مهندسان شهرساز از کانون کارشناسان دادگستری تشکیل شد. 
به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی در آغاز جلسه مهندس وثیق نیا رئیس گروه تخصصی شهرسازی پیشاپیش روز جهانی شهرساز را که در نیمه آبان برگزار می شود، گرامی داشت و جهت هماهنگی از شورای مرکزی خواست با دبیرخانه برگزاری روز جهانی شهرساز همکاری نماید.
در ادامه جلسه، مهندس البرزنیا جدول "تدوین شاخص ها و خدمات مبانی قیمت گذاری شهرسازی" را در دو حوزه عام و خاص و در موارد بررسی مستندات و بازدید، تفسیر و انطباق مستندات حقوقی، شناخت هدفمند، بررسی وضعیت پیشنهادی زمین در طرح های مصوب، تحلیل اثرات تحقق طرح پشنهادی یا جایگزین و ارائه طرح پیشنهادی یا نظر نهایی در گروه مطرح کرد تا پس از اعلام نظر اعضای گروه، این جدول به هیات رئیسه شورای مرکزی ارائه شود.
در خصوص پیگیری های انجام شده توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری نیز، اعلام شد:"بخش غالب بهای ساختمان ها به قیمت زمین آن مربوط می¬شود یعنی با فرض تشابه مصالح و تجهیزات به کار رفته و مساحت یکسان زمین و زیر بنای ساختمان، متناسب با ارزش عرصه آن ها (زمین تحت پلاک ساختمان های مشابه) چه بسا اختلاف قیمتی زیادی بین آن ها وجود داشته باشد. در این زمینه موارد زیادی در همه مناطق شهرهای کشور قابل ارائه است و دلیل اصلی آن نیز تفاوت در ارزش زمین می باشد که تحت تاثیر عواملی مانند:کاربری زمین (مانند تجاری، مسکونی، اداری، ورزشی و ...)، تراکم و سطح اشغال زمین، موقعیت و دسترسی به شبکه معابر، ضوابط مربوط به پارکینگ و مواردی از این دست می باشد. براساس مذاکرات این نشست موارد یاد شده همگی از دروس دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته شهرسازی است و فارغ التحصیلان این رشته اقدام به تهیه طرح های جامع و تفصیلی شهری می نمایند. این طرح ها نیز مشتمل بر ضوابط مربوط به ساخت و ساز پلاک های شهری می باشند. اما متاسفانه متخصصان این رشته به رغم دانش مستقیم مربوط به زمین که علی الاصول باید اظهار نظر و ارزیابی بهای اراضی شهر از بدیهی ترین صلاحیت های آن ها باشد فاقد چنین صلاحیتی می باشند".

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :