وضعیت ساخت و ساز در گلستان فاجعه است

نسخه چاپی  ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ -  ۱۳:۳۰ تعداد بازدید: 97

رئیس سازمان نظام مهندسی گلستان می گوید: وضعیت فعلی ساخت و ساز ساختمان در گلستان به دلیل نبود نظارت و کنترل کافی بر فرآیندها فاجعه است.
به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از خبرگزاری مهر، حسین ویزواری در یک گفتگوی اختصاصی با این خبرگزاری تصریح کرد: قبلا شرایط به گونه ای بود که وقتی یک مهندس طراحی ساختمان انجام می دهد نقشه ها به سازمان نظام مهندسی وارد و کنترل می شود و در مقرات ملی ساختمان پیش بینی شده سازمان نظام مهندسی ساختمان یکی از وظایفش کنترل و بازبینی طرح ها و نقشه ها و مدارک فنی ساختمان است.
مهندس ویزواری گفت: وزیر قبلی راه و شهرسازی معتقد بود سازمان نظام مهندسی نباید وارد این مسائل شود و کنترل نقشه ها با شهرداری هاست، مطرح شدن این موضوع موجب اختلاف بین دو وزارت خانه شد و در نهایت کار به معاونت حقوقی ریاست جمهوری رسید، من در این رابطه اظهار نظری نمی کنم اما خطاب به آقای آخوندی می گویم اگر فرمایش شما درست بود و تا حالا هم اشتباه شده بود نباید یک شبه برای آن تصمیم گرفته می شد و تمام زحماتی که طی این سال ها برای نظام مهندسی کشیده شد زیر پا گذاشته می شد.
وی با بیان اینکه اجرای این مهم در گلستان نیازمند زیر ساخت و برنامه است، اظهار کرد: بعد از گذشت چندین ماه از این قضیه در استان گلستان حتی یک نقشه کنترل نمی شود و این برای استان گلستان یک فاجعه محسوب می شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی گلستان گفت: تکلیف قانونی که مقررات ساختمان بر گردن نظام مهندسی گذاشته بابت کنترل طرح ها و نقشه و بازبینی مدارک است.
ویزواری افزود: زمانی که بین طراح نقشه و مالک ارتباط مالی برقرار می شود و سازمان نظام مهندسی کنار گذاشته می شود، یک طرف ارائه دهنده خدمات و طرفی دیگر دریافت کننده خدمات است و دیگر هیچ نظارتی بر مالیات و کیفیت ساختمان وجود ندارد، اما در گذشته این پول از مالک گرفته می شد و در اختیار سازمان نظام مهندسی بود تا زمانی که بازدید ها و بازبینی ها به اتمام برسد و در نهایت در جلسه ای که با نماینده شهرداری برگزار می شد و ضابطه های شهرداری چک و تایید می شد آن زمان پول به مهندس طراح داده می شد اما حالا بازار رقابت آزاد شده است و شاهد بازار تخفیف های نجومی در این امر و فقدان نظارت کافی هستیم.
وی ادامه داد: من به عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان به تمام مراجعی که می توانستم به شکل کتبی، شفاهی و یا حضوری اعلام کردم که واقعا ساخت و ساز گلستان به شدت در معرض خطر است و باید بحث طراحی کنترل شود و صرف اینکه مهندسی دو نقشه به فردی بدهد که در شهرداری مهر زده شود و شروع به ساخت شود این یک فاجعه است.  
ویزواری با بیان اینکه امیدوارم در هیچ کجای این کره خاکی زلزله رخ ندهد اما وقتی رخ داد متوجه مشکلات آن می شویم، افزود: پنج دی سالروز زلزله بم بود که در سطح کشور همایش های مختلفی با هزینه های زیادی در این زمینه برگزار می شود اما زمانی که چنین کارهایی انجام می شود و نقشه ها در نظام مهندسی ساختمان چک نمی شود این کار چه فایده ای دارد؟
رئیس سازمان نظام مهندسی گلستان افزود: یکی از ایراداتی که به سازمان نظام مهندسی ساختمان گرفته می شد طولانی بودن زمان بررسی ها بود اما علت این امر چه بود؟ علت این طولانی شدن ها این بود که به نقشه ها ایراد گرفته می شد، یا ورژن های جدید محاسبات به آن اضافه می شد یا مقررات به روز رسانی می شود و این کنترل ها زمان بر بود.

ویزواری ادامه داد: در حال حاضر این فرایند کنترل انجام نمی شود و این موضوع زنگ خطری برای استان گلستان به شمار می رود، علت تاکید من بر استان گلستان این است که در بسیاری از استان ها همچنان فرآیند نظارت بر نقشه های ساخت و سازتوسط نظام مهندسی ساختمان در حال انجام است و زیر بار این تغییرات نرفته اند.
وی افزود: از معاونت عمرانی استاندار گرفته تا مدیرکل فنی دفتر استاندار، راه و شهرسازی و شهرداری ها همه در چرخه ساخت و سازها دخیل هستند و ما بارها در ملاقات های حضوری و جلسات مختلف درخواست کردیم تا این موضوع  بازنگری شود و این نظارت به سازمان بازگردد.
ویزواری گفت: در روال قبلی مالک ناظر خود را انتخاب نمی کرد بلکه سازمان نظام مهندسی ناظر را انتخاب و به مالک معرفی می کرد چون در هر صورت ناظر مدافع منافع بهره برداران آینده ساختمان است تا زمانی که یک فردی که سرمایه های خود را جمع می کند تاسرپناهی برای خود داشته باشد به امید اینکه یک دستگاه نظارت حافظ منافع آن هاست اینکار را انجام می دهد اما اکنون این مالکان پروژه ها هستند که ناظران خود را انتخاب می کنند.
وی تصریح کرد: قبلا سازمان نظام مهندسی از بین کسانی که صاحب صلاحیت بودند به شکل تصادفی (Random) ناظر را انتخاب می کرد و این مهندس ناظر باید حداقل سه سال از پروانه اشتغال به کارش بگذرد و سوابقی داشته باشد و نمره قبولی کسب کرده باشد.
رابطه مالی بین ناظر و مالک ساختمان سمی برای صنعت ساخت و ساز است
ویزواری با اشاره به تبعات انتخاب ناظر توسط خود مالک گفت: هرگونه رابطه مالی بین ناظر و مالک سمی برای ساخت و ساز است و زمانی که ناظرین توسط مالکین انتخاب می شوند فشار زیادی روی آن هاست از طرفی رقابت ناسالم و از طرفی دیگر تخفیف های آنچنانی از سوی دیگر ناظران کار را سخت می کند.
وی گفت: در برخی موارد به ما گزارش شده مالک با انتخاب ناظر از او می خواهد ۷۰ درصد تخفیف دهد و برگه های سفید را امضا کند و دیگر کاری به نحوه ساخت و ساختمان نداشته باشد و تهدید می کند اگر این کار را انجام ندهی به سراغ یک مهندس دیگر میروم و ممکن است در بین فشارهای اقتصادی برخی از مهندسین چنین کاری انجام دهند.
ویزواری گفت: از بین ۹ هزار و ۵۰۰ مهندس در استان گلستان حداقل پنج هزار و ۵۰۰ مهندس در پایه های مختلف، پروانه اشتغال دارند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان گفت: قانون گذار گفته است سازنده ساختمان باید مجری صاحب صلاحیت باشد اما شاهدیم در کشور ما از دکتر و وکیل و ... گرفته وارد صنعت ساختمان سازی می شوند؛ نظام مهندسی ساختمان قدرت اجرایی ندارد و ناظر است ما تنها می توانیم به تصمیم گیران استانی نامه بنویسیم که وضعیت اینگونه است و اجازه ندهیم افراد فاقد صلاحیت ساختمان سازی کنند.

ویزواری ادامه داد: دادن صلاحیت به دست ما نیست بلکه قانون گذار آن را تعیین می کند و مرجع صدور صلاحیت وزارت راه و شهرسازی است که پروانه مجری به عده ای از مهندسین می دهد اما حمایتی از آن ها نمی کند.
وی با اشاره به افزایش قیمت ها در تمامی صنف ها گفت: مهندسین ما تا یک هفته پیش با قیمت مصوب سال ۹۵ کار می کردند اما الان با رایزنی های انجام شده تعرفه نیم بندی را مصوب کردیم اما چون نقشه ها به سازمان نظام مهندسی نمی آید اگرتعرفه ده برابر هم شود تاثیری ندارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان گفت: سیاست های آقای آخوندی در حوزه نظام مهندسی و ساخت و ساز و از طرفی بحران ارزی و اقتصادی همه دست به دست هم داد تا صنعت ساختمان در رکودی فرو رود که همچنان پابرجاست.
نظام مهندسی ساختمان گلستان به دنبال کاهش هزینه تمام شده ساختمان است
ویزواری اظهار کرد: با آمدن آقای اسلامی به عنوان وزیر جدید راه و شهرسازی و صحبت های ایشان به صنعت ساخت و ساز امیدوار شدیم و اگر سیاست های مد نظرشان پیاده سازی شود من مطمئن هستم صنعت ساختمان سازی می تواند محرک سایر صنعت ها شود و انقلابی را در سایر صنعت های وابسته به ساختمان سازی ایجاد کند.
ویزواری افزود: ما به دنبال کاهش هزینه تمام شده در ساختمان سازی هستیم و نظام مهندسی هم آمادگی دارد به سهم خودش در راستای فعال شدن بحث ساختمان در شهر و استان و بافت فرسوده تسهیلاتی در نظر بگیرد تا هزینه ها کاهش یابد. 


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :