نیاز به مبحثی با عنوان مدیریت بحران در مجموعه مقررات ملی ساختمان

نسخه چاپی  ۱۳۹۸/۰۱/۱۱ -  ۲۳:۳۸ تعداد بازدید: 150

✅ به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی، دکتر طاهره نصر، رئیس گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ایجاد چاه های جذبی را راهکاری برای مدیریت منابع آبی می داند و در مورد سیل شیراز می گوید: 
🔹عمده مشکلات ایجاد شده در ضعف های اساسی طرح های بالادستی توسعه شهر و نادیده گرفتن بحث هایی از قبیل هیدرولوژی و مهار سیلاب ها در مطالعات جامع است.
🔹چاه های جذبی می تواند به عنوان راهکاری برای مدیریت منابع آبی باشد که امروزه نادیده گرفته می شود.
🔹مکان یابی در بحث های شهرسازی و ساخت و ساز شهری در توسعه های شهری به دست فراموشی سپرده شده است همان گونه که در شیراز کوه های جبل دراک و تپه های چوگیا فدای توسعه شهر و تیرآهن گردید.
🔹متأسفانه از علل سیل اخیر شیراز پر شدن سطح مسیل با خاک است که برای احداث خیابان بوده است و آنچه قابل توجه است اینکه در حاشیه رودخانه خشک و در کف مسیل نیز ساخت و ساز انجام شده که در زمان بحران های بعدی می تواند حادثه ساز شود.
🔹نظارت صحیح بر کلیه عملیاتی که منجر به ساخت و ساز و یا ناشی از ساخت و ساز می باشد حائز اهمیت است، اعم از مکان یابی ساخت و ساز و یا مکان یابی دفع ضایعات ساخت و ساز.
🔹کمیسیون های ماده 5 و ماده 100 گاه برهم زننده نظم شهری هستند.
🔹انضباط در شهرسازی در مواردی فدای کمیسیون های ماده 5 و ماده 100 شده، در کمیسیون ماده 5، مجوز تغییر کاربری داده شده و به عواقب این تغییر کاربری اندیشیده نمی شود و از سویی از آنجا که برای شهرداری ها، درآمد پایدار تعریف نشده، کمیسون ماده 100 به عنوان کمیسیون درآمدزا برای شهرداری به حساب می آید.
🔹در تبصره 3 ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب مصوب 1361، ایجاد هر نوع اعیان و حفاری و دخل و تصرف در بستر رودخانه ها و نهرها و کانال های طبیعی و مسیل و مرداب و برکه و ... ممنوع اعلام شده و فقط با اجازه وزارت نیرو مجاز می باشد. بنابراین تصرفی که توسط شهرداری در بستر رودخانه صورت گرفته است، تخلف بوده که در دراز مدت موجب خسارت جانی و مادی به مردم شده است.
🔹باید در مقررات ملی ساختمان مبحثی با عنوان «مدیریت بحران» تدوین گردد که این مبحث می تواند با پشتوانه علمی مهندسان هفت رشته ساختمانی، بحران را مدیریت کند.
🔹مدیریت بحران فقط به زمان بعد از حادثه اختصاص نداشته بلکه به پیشگیری از بحران نیز اختصاص دارد و بنابراین تمام رشته های ساختمانی به ویژه شهرسازی و معماری در آن دارای جایگاه می باشد.
🔹پدافند غیرعامل به معنای اصولی پیشگیرانه است که کاهش آسیب پذیری در هنگام بحران را با بهره گیری از فعالیت های غیر نظامی و فنی و مدیریتی به دنبال دارد و از وارد شدن خسارات مادی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل می رساند.
🔹اینکه فقط کمیته ای به نام پدافند غیرعامل تشکیل شود، کارساز نیست، بایستی در ساخت و سازها مسأله پدافند غیرعامل در شهرسازی به خصوص در مکان یابی ها مدنظر قرار گیرد.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :