مناسبت ها

 

نشریه شمس

سال پانزدهم، شماره 114، تیر 97، 150 صفحه
 

نرم افزار

دریافت نسخه اندروید
 

جستجو


 

کانال روابط عمومی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان


اخبار کوتاه ساختمان
...سایر

ارجاع کار به مهندسان ناظر توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان گامی مهم به مصلحت ساخت و ساز در کشور

نسخه چاپی  ۱۳۹۸/۰۲/۱۴ -  ۰۷:۴۴ تعداد بازدید: 263

ارجاع کار به مهندسان ناظر توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان گامی مهم به مصلحت ساخت و ساز در کشور

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور می گوید: ابلاغ شیوه‌نامه‌های جدید در حوزه نظام مهندسی بازگشت به آیین‌نامه دولت است.
فرج‌الله رجبی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی شیوه‌‌نامه جدیدی از انتخاب مهندسان ناظر ساختمان و ممنوعیت این انتخاب توسط مالکان ابلاغ کرده است، گفت: در خصوص ارجاع کار به مهندسان ناظر یک کار مشترکی میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام شد چرا که این «ارجاع کار» یکی از موارد اختلاف میان سازمان نظام مهندسی و وزیر سابق راه و شهرسازی بود.
وی افزود: سرانجام توافق کردیم و مقرر شد تا ارجاع کار به مهندسان ناظر، مجدداً به سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان بازگردد.
وی با اشاره به اینکه در این اصلاحیه و شیوه‌نامه جدید ابلاغی هم وضعیت مردم و هم وضعیت مهندسان در نظر گرفته شد، اظهار داشت: ارجاع کار به مهندسان ناظر که مجدداً به سازمان نظام مهندسی برگردانده شده در حقیقت به مصلحت ساخت و ساز کشور است.
رجبی در پاسخ به این سؤال که به هر حال با وزیر سابق راه و شهرسازی در خصوص ارجاع کار و حق‌الزحمه مهندسان ناظر اختلافات شدیدی داشتید و این اختلافات منتج به تصمیمات تند وزیر سابق راه و شهرسازی شد و حتی پروانه اشتغال به کار شما را باطل کرد، گفت: آنچه مورد بحث از سوی ما بود این بود که همه و حتی دولت باید به آیین‌نامه و مقررات و قانون احترام گذاشته و آن را رعایت کنند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشور افزود: آنچه ما می‌گفتیم این بود که درصدی که باید طبق ماده ۳۷ قانون به اعضای نظام مهندسی داده می‌شود رعایت شود.
وی ادامه داد: در این شیوه‌نامه جدید که برای ساختمان‌های «الف وب» سقف ۵ درصدی در نظر گرفته شده است. در حقیقت ملاحظاتی بود که خوشبختانه با توجه به وضعیت اقتصادی کشور گرفته و تصمیم بر اجرای آن شده است.
وی تصریح کرد:‌ متأسفانه درگذشته رویکردهایی مطرح بود که براساس آن مالک و پیمانکار می‌تواند مهندس ناظر ساختمان را انتخاب کند که این اصلاً به هیچ وجه به نفع ساخت و ساز نبود.


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :