ارجاع کار به مهندسان ناظر توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان گامی مهم به مصلحت ساخت و ساز در کشور

نسخه چاپی  ۱۳۹۸/۰۲/۱۴ -  ۰۷:۴۴ تعداد بازدید: 163

ارجاع کار به مهندسان ناظر توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان گامی مهم به مصلحت ساخت و ساز در کشور

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور می گوید: ابلاغ شیوه‌نامه‌های جدید در حوزه نظام مهندسی بازگشت به آیین‌نامه دولت است.
فرج‌الله رجبی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی شیوه‌‌نامه جدیدی از انتخاب مهندسان ناظر ساختمان و ممنوعیت این انتخاب توسط مالکان ابلاغ کرده است، گفت: در خصوص ارجاع کار به مهندسان ناظر یک کار مشترکی میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام شد چرا که این «ارجاع کار» یکی از موارد اختلاف میان سازمان نظام مهندسی و وزیر سابق راه و شهرسازی بود.
وی افزود: سرانجام توافق کردیم و مقرر شد تا ارجاع کار به مهندسان ناظر، مجدداً به سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان بازگردد.
وی با اشاره به اینکه در این اصلاحیه و شیوه‌نامه جدید ابلاغی هم وضعیت مردم و هم وضعیت مهندسان در نظر گرفته شد، اظهار داشت: ارجاع کار به مهندسان ناظر که مجدداً به سازمان نظام مهندسی برگردانده شده در حقیقت به مصلحت ساخت و ساز کشور است.
رجبی در پاسخ به این سؤال که به هر حال با وزیر سابق راه و شهرسازی در خصوص ارجاع کار و حق‌الزحمه مهندسان ناظر اختلافات شدیدی داشتید و این اختلافات منتج به تصمیمات تند وزیر سابق راه و شهرسازی شد و حتی پروانه اشتغال به کار شما را باطل کرد، گفت: آنچه مورد بحث از سوی ما بود این بود که همه و حتی دولت باید به آیین‌نامه و مقررات و قانون احترام گذاشته و آن را رعایت کنند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشور افزود: آنچه ما می‌گفتیم این بود که درصدی که باید طبق ماده ۳۷ قانون به اعضای نظام مهندسی داده می‌شود رعایت شود.
وی ادامه داد: در این شیوه‌نامه جدید که برای ساختمان‌های «الف وب» سقف ۵ درصدی در نظر گرفته شده است. در حقیقت ملاحظاتی بود که خوشبختانه با توجه به وضعیت اقتصادی کشور گرفته و تصمیم بر اجرای آن شده است.
وی تصریح کرد:‌ متأسفانه درگذشته رویکردهایی مطرح بود که براساس آن مالک و پیمانکار می‌تواند مهندس ناظر ساختمان را انتخاب کند که این اصلاً به هیچ وجه به نفع ساخت و ساز نبود.


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :