رونق ساخت وساز، دستور کار مهم وزارت راه و شهرسازی

نسخه چاپی  ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ -  ۲۲:۲۹ تعداد بازدید: 81

رونق ساخت وساز،  دستور کار مهم وزارت راه و شهرسازی

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از احداث ۳۰ هزار واحد مسکونی توسط بخش خصوصی ایران در سوریه خبر داد. وی گفت: بخش اول پروژه اقدام ملی نیز که در حدود ۴۰ میلیون مترمربع زیربنا احداث می‌شود، بیش از ۱۲۰ هزار میلیاردتومان گردش مالی دارد.
به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی،  محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به لحاظ پایین بودن قیمت مصالح و بالا بودن قیمت ساخت، ساختمان ها قبل از اتمام سن فنی خود تخریب و بازسازی می‌شدند، گفت: از سال ۹۰ به این سو، با افزایش قیمتی که در مصالح ساختمانی ایجاد شد، خرید و فروش واحدهای کارکرده و قدیمی که منطبق با توان خرید مردم بود، رونق گرفت، به همین دلیل نیز در این زمینه وزارت راه و شهرسازی با این رویکرد در حال تدوین ضوابط و مقررات مقاوم سازی است.

به گفته وی، ضوابط و مقررات مقاوم‌سازی ساختمان‌ها به عنوان چارچوب‌های استاندارد تدوین، تصویب و ابلاغ می‌شود. انتظار است تا مهندسان بر اساس ضوابطی که تدوین می‌شود اقدام به فعالیت کنند و ایمنی و امنیت ساکنان فراهم شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر نظارت وزارت راه و شهرسازی بر رعایت مقررات و ضوابط ساخت و ساز، در خصوص مجموعه اقداماتی که در حوزه انبوه سازی در کشور رخ داده و تصمیماتی که در این حوزه در حال سیاستگذاری است، توضیح داد: از جمله سیاست‌هایی که وزارت راه و شهرسازی  پایه گذاری کرده موضوع طرح اقدام ملی است.

محمودزاده ادامه داد: در طرح اقدام ملی احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در برنامه است. ثبت نام این پروژه از نیمه آبان آغاز شده و تا آخر آذرماه ادامه یافت. تاکنون بیش از ۲۴۰ هزار واحد در شهرهای مختلف کشور و ۲۰ هزار واحد در بافت های فرسوده ثبت نام کرده اند.

وی در خصوص صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز توضیح داد: اخیرا تفاهم‌نامه‌ای به امضای وزیر راه و شهرسازی کشورمان و وزیر مسکن سوریه رسیده تا سه شرکت دولتی بین دو کشور ایجاد شوند و این شرکت‌ها، برای ورود انبوه سازان و سازندگان واجدشرایط در حوزه ساختمان و حوزه زیربناهای حمل و نقل همچون جاده، راه و حوزه مهندسان مشاور و مطالعات، بسترسازی کنند که این تفاهم نامه در حال پیگیری است.

محمودزاده یادآور شد: تفاهم اولیه ما با سوریه احداث حدود ۳۰ هزار واحد است و مقرر شده تا سازندگان بخش خصوصی  ایران در شهرهای مختلف سوریه شروع به کار کنند. وی تاکید کرد هیچ سرمایه‌گذاری توسط دولت جمهوری اسلامی ایران انجام نمی شود بلکه صرفا بازار کاری برای بخش خصوصی است.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :