حضور روسای پیشین سازمان نظام ساختمان ساختمان در نشست هم اندیشی روسای سازمان‌های استان‌ها و اعضای شورای مرکزی

نسخه چاپی  ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ -  ۰۸:۳۳ تعداد بازدید: 118

حضور روسای پیشین سازمان نظام ساختمان ساختمان  در نشست هم اندیشی روسای سازمان‌های استان‌ها و اعضای شورای مرکزی

روز دوشنبه چهاردهم بهمن، سالن جلسات شورای مرکزی شاهد برگزاری نشست تخصصی با روسای پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان بود.
به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی در آغاز جلسه، مهندس خرم رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با تبریک ایام الله دهه فجر، حضور آقایان مهندس سید محمد غرضی، مهندس اکبر ترکان و مهندس فرج الله رجبی را  در جمع اعضای شورای مرکزی و روسای سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها گرامی داشت و با تبریک ایام الله دهه فجر ابراز امیدواری کرد : نظرات، پیشنهادها و راهنمایی‌های مهمانان بتواند در جهت ایفای بهتر وظایف و رسالت این نهاد مردمی و فنی_ تخصصی موثر باشد.
 مهندس سید محمد غرضی که طی سه دوره ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان را بر  عهده داشته است با ابراز  خوشوقتی از حضور در جمع نمایندگان برگزیده جامعه مهندسی کشور، به شرح قبض و بسط مهندسی در ایران به لحاظ فیزیکی و نرم افزاری پرداخت و گفت: قبض و بسط مهندسی حتی در امور سیاسی کشور نیز جایگاه برجسته ای داشته که نمونه آن در خیزش دانشجویی آذر سال ۱۳۳۲ بوده است.
وی سازمان نظام مهندسی ساختمان ایران را سامان یافته ترین تشکل مهندسی در جهان عنوان کرد و گفت: نسبت تعداد مهندسان به جمعیت کشور ما حتی از آمریکا به عنوان یک کشور پیشرفته بالاتر است. وی نقش مهندسان را در تبدیل جریان اجتماعی از سنتی به مدرن تشریح و نمونه هایی از خدمات ارزشمند مهندسان در سالهای اخیر به کشور را بر شمرد.
ناطق افزود: در سالهای آینده، کشور به سوی تعالی زندگی می‌رود و مهندسان در آفرینش آن سهم ارزنده دارند.
غرضی تمدن را در ارتقای کیفیت اعلای حیات انسان تعریف کرد و مهندسان را به همدلی و همکاری بیشتر با یکدیگر سفارش نمود و این مجموعه را دارای اقتدار اجتماعی برای کشور نامید.
 به عقیده مهندس سید محمد غرضی، در صورتی که مقررات ملی ساختمان به درستی در کشور اجرا شود، عمر مفید ساختمان ها به بالای صد سال نیز خواهد رسید. 

 در ادامه این نشست مهندس اکبر ترکان به ایراد سخن پرداخت و گفت: قسمتی از وظایف دولت به تدریج به نهادهای مردمی و حرفه ای سپرده شده است.
 وی تاکید کرد تخصص حرفه ای به مراتب نسبت به مدرک تحصیلی ارزش بالاتری دارد و در جوامع پیشرفته تنها دارندگان تخصص حرفه ای بالا از حق امضا به عنوان یک ارزش برخوردار هستند.
 مهندس ترکان بروز برخی اشکالات در صنعت ساختمان را ناشی از اشکال در شهرسازی عنوان کرد و گفت: باید یک ساختار ویژه برای نظارت بر شهرداری و شهرسازی داشته باشیم که در امتداد حوزه فعالیت شورای عالی شهرسازی قرار می گیرد و لازم است از مهندسان شهرساز برای نظارت بر شهرسازی استفاده شده و دستمزد آنان از وزارت راه و شهرسازی یا سازمان نظام مهندسی ساختمان تامین شود.
 مهندس ترکان تاکید کرد در قضاوت عمومی جامعه نسبت به سازمان نظام مهندسی ساختمان برخی بی‌انصافی ها پیش آمده که لازم است اعتماد سازی مجدد صورت پذیرد .
وی تاکید کرد اگر امروز طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، ساخت و سازها بر مبنای مقررات ملی، انجام شود می‌توان امیدوار بود که هیچگونه خسارتی در حوادث و بلایای طبیعی پیش نخواهد آمد و این دستاورد بزرگی است.
وی اضافه کرد: بخشهایی از ظرفیت قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان هنوز اجرا نشده که یکی از مهم ترین آن ها شناسنامه فنی و ملکی است که اهمیت بسیا بالایی دارد.
 سومین مهمان نشست مشترک روسای سازمان ها و اعضای شورای مرکزی، مهندس فرج الله رجبی رئیس پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان بود که  خواستار اصلاح ارتباطات عمودی         رده های تشکیلاتی سازمان شد وگفت: اهداف سازمان نظام مهندسی ساختمان باید متناسب با توانمندی های آن تعریف شود و ساختار سازمان نیز با اهداف آن متناسب باشد.
 وی با ذکر خاطراتی از دوره هفتم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد که وحدت رویه اعضای شورای مرکزی و نیز هماهنگی و همگرایی سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها و اصلاح روابط بین این مجموعه ها می‌تواند در پیشبرد امور موثر باشد.
روسای پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان در پایان سخنان خود به سوالهای حاضران در زمینه های مرتبط با حوزه فعالیت این نهاد تخصصی پاسخ گفتند. 
مهندس خرم نیز با تشکر از حضور آقایان  غرضی، ترکان و رجبی در این نشست، اظهار داشت اگر امروز ما می توانیم گام های بلندی به پیش برداریم، با تکیه بر تلاش روسای سابق و اعضای دوره های مختلف شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و آحاد مهندسان است.
وی با ذکر خاطراتی از تلاشهای روسای سابق سازمان، ابراز امیدواری کرد در آینده نیز از منویات و پیشنهادهای آنان به نحو مقتضی استفاده شود.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :