جزییات طرحی که شورای مرکزی با همکاری دولت در دستور کار فرار داد؛ خبر خوش به اعضای نظام مهندسی / تمام رسته‌ها و مشاغل ساختمانی ساماندهی می‌شوند

نسخه چاپی  ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ -  ۱۶:۴۴ تعداد بازدید: 517

عضو هیأت رئیسه شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان ایران از در دستور کار قرار گرفتن طرحی خبر داد که درصورت تصویب در هیات دولت، تمام رسته‌ها و مشاغل ساختمانی در قالب واحد‌ها و اتحادیه‌های صنفی ساماندهی می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان ایران،  مهندس مجید جی افرام،  آیین نامه نظام صنفی کار‌های ساختمانی را ضرورت همیشگی صنعت ساختمان عنوان کرد و گفت: براساس ماده ۲۹ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، تدوین این آیین نامه با مشارکت و همکاری شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت و معدن و تجارت و اتاق اصناف کشور در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه انتظار می‌رود با تصویب هیات دولت در آینده‌ای نه چندان دور شاهد اجرایی شدن آیین نامه نظام صنفی کار‌های ساختمانی باشیم، اظهارداشت: با اجرای این برنامه، تمام رسته‌ها و مشاغل ساختمانی در قالب واحد‌ها و اتحادیه‌های صنفی ساماندهی می‌شوند.

جی افرام، نظارت جدی ودقیق بر عملکرد اشخاص و واحد‌های صنفی، احراز هویت و ایجاد بانک اطلاعات آنها، تعقیب و برخورد قانونی با متخلفان، برگزاری دوره‌ها و آزمون‌ها و اعطای گواهینامه‌های صلاحیت حرفه ای، تعیین تعرفه و ایجاد وحدت رویه در اعمال نرخ حق الزحمه‌ها را از جمله مزایای این طرح برشمرد.

 عضو هیأت رئیسه شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان ایران با یادآوری اینکه طراحی، نظارت، اجرا، مصالح و عوامل اجرایی؛ ارکان مهم چرخه ساخت هستند، تاکید کرد: عوامل اجرایی واجد صلاحیت اعم از کارگران ماهر، معماران تجربی، تکنسین هاو... به عنوان یکی از مهمترین حلقه‌های ساخت وساز، تاثیر عمیقی در افزایش عمر و کیفیت ساختمان، ارتقای بهره وری ملی، سهولت بهره برداری و آسایش ساکنین دارد؛ بنابراین ساماندهی تشکیلات و تنسیق امور ذینفعان این حوزه ضرورتی اجتناب ناپذیر بوده وهست.

به گفته وی، هرچند تاکنون به استناد قانون نظام صنفی در رابطه با بسیاری از صنوف ساختمان فعالیت‌های بسیار ارزنده، اما غیر منسجمی انجام شده، ولی کافی نبوده و بالاخص با توجه به گسترش تکنولوژی و مشاغل تخصصی در پروژه‌های ساختمانی و لزوم وجود افراد حرفه‌ای و متخصص مربوط به این مشاغل، تدوین سند و اجرای برنامه‌ای جامع و فراگیر در این زمینه ضروری است.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :