مطالبات نظام مهندسی از استانداری گلستان

نسخه چاپی  ۱۳۹۹/۰۴/۲۹ -  ۲۰:۰۷ تعداد بازدید: 157

در دیدار اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان با استاندار گلستان، مطالبات این سازمان بحث و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان،، رییس و  اعضای هیات مدیره این سازمان در محل استانداری گلستان با دکتر حق شناس دیدار کردند. 

استاندار گلستان در این نشست به نقش سازنده سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان اشاره کرد و افزود: مسوولان باید از علم و تکنیک مهندسان نظام مهندسی بهره مند شوند. 

حق شناس, مهندسان را سرمایه اجتماعی و سازندگی در جامعه بر شمرد و اضافه کرد: نظام مهندسی می تواند پل ارتباطی در زمینه عمران و توسعه شهری بین مردم و دولتمردان باشند.

نماینده عالی دولت در استان ضمن اشاره بر رعایت مقررات ملی ساختمان و اشاعه ترویج فرهنگ مقررات ملی ساختمان برآگاه سازی شهروندان از مباحث مقررات ملی ساختمان تاکید کرد.  

وی افزود: انجام امور با نظرات کارشناسی و استفاده از نظرات مشاوران  باعت می شود حرکت، جهت و مسیر بهتری انتخاب ‌شود، سازمان نظام مهندسی ساختمان می‌تواند با ارائه خدمات کارشناسانه سبب ایجاد آرامش در جامعه شود. 
 
در این جلسه محمد ابراهیم پور رییس سازمان نظام مهندسی استان گلستان، گزارش کاملی از فعالیت های سازمان طی شش ماهه  نخست سال دوم هیات مدیره دوره هشتم ارائه کرد. 

ابراهیم پور یادآور شد: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان با دارا بودن بیش از ده هزار نفر عضو دارای تحصیلات عالیه، ظرفیت فوق العاده ای برای ارائه خدمات فنی و مهندسی محسوب می شود که می تواند در رشد و توسعه استان مثمر ثمر باشد.

وی در ادامه با اشاره به نقش سازمان نظام مهندسی ساختمان در توسعه پروژه‌های استان گلستان، خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی در توسعه پروژه‌های استان سهم‌بسزایی داشته و همواره از سرمایه‌گذاران صنعت ساختمان حمایت کرده و در راستای اعتلای استان و ارتقای کیفیت ساخت و سازها گام‌های موثری برداشته است .

رییس هیات مدیره سازمان گفت: نظام مهندسی ساختمان گلستان در ترویج مقررات ملی ساختمان از استان های پیشرو بوده و در این زمینه اقدامات بسیار خوبی انجام داده است. وی ضمن اشاره به انتخاب گرگان به عنوان شهر پایلوت دوستدار کودک  از سوی یونیسف به نقش اساسی سازمان دراین امر اشاره و در خصوص برگزاری اولین جشنواره شهر دوستدار کودک توسط سازمان در سال 96 توضیحاتی ارائه کرد. 

ابراهیم پور به نقش موثر سازمان در کمیته های فنی و اداری استان اشاره کرد و افزود: سعی سازمان همواره بر این بوده تا نقش فنی، مهندسی و علمی خود را به دقت ایفا نماید و با دستگاه های اجرایی مرتبط با سازمان تعامل سازنده و مطلوبی داشته باشد. وی در ادامه خواستار حضور رییس سازمان در جلسات شورای اداری استان شد. 

رییس هیات مدیره سازمان، تعامل با دانشگاه های استان را در راستای آموزش اعضا مهم دانست و افزود: سازمان نظام مهندسی در زمینه آموزش مهندسان و به روز رسانی دانش فنی آنان در برگزاری دوره های آموزشی با بیش از پنج واحد دانشگاهی همکاری دارد  و نتایج حاصل از این ارتباط علمی در رشد استان اثرگذار می باشد.

علی تهرانی نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان به تشکیل کمیته سیما و منظر شهری طی سالیان گذشته اشاره کرد و افزود: سیما و منظر شهری از بحث های مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای شود

وی افزود: منظر شهری شناسنامه یک شهر و بارزترین وجه تمایز شهرها با  یکدیگر است که می‌تواند بیان‌کننده شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، طرز تفکر و تاریخ شهر محسوب شود و چون اولین تصویری که در ذهن شهروندان و گردشگران نقش می‌بندد، منظر شهری است،  بنابراین  در طراحی و اجرای آن باید  دقت نظر خاصی را اعمال کرد.  

مسعود رضوی نایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان با اشاره به تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته های مهندسی بر موضوع اشتغال آنان تاکید کردوافزود:  موضوع مهم توجه به تناسب میان تعداد فرصت‌های شغلی رشته تخصصی ایجاد شده در جامعه و شمار دانش آموختگان امری است که تاکنون مغفول مانده است.

   رضوی خاطرنشان کرد: متاسفانه عدم تناسب برخی رشته‌های تحصیلی با نیاز بازار کار از جمله معضلات کارجویان و فارغ التحصیلان در ورود به بازار کار به شمار می‌رود؛ افزایش نرخ بیکاری و پایین بودن بهره‌وری موجب شده تا امروز نه تنها تحصیلات دانشگاهی منطبق با بازار کار کشور نباشد، بلکه ‌بسیاری از افراد جویای کار نیز متناسب با فضای کسب و کار کشور تربیت نشوند. 

سید مجتبی موسوی عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان گلستان به رعایت مقررات ملی ساختمان اشاره و اظهارداشت: مبحث 22 مقررات ملی ساختمان که نقطه ثقل آن مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها است، از جمله مباحث مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

موسوی افزود: این مبحث و مراقبت و نگهداری از ساختمان ازجمله اصولی است که توجه به آن منافع بسیاری چون حفظ سرمایه، تأمین آسایش و ایمنی را برای مالکان وبهره برداران ساختمان در پی خواهد داشت.

حسین ویزواری عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان گلستان در خصوص ابلاغ تعرفه خدمات مهندسی سال 99 گفت: توجه به معیشت مهندسان امر مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت. 

وی افزود واقعی شدن نرخ خدمات نظام مهندسی همواره یکی از مطالبات به حق جامعه مهندسی در کشور بوده است. ویزواری افزود: همچنان تعرفه فعالیت‌های مهندسی، از جایگاه واقعی خود فاصله دارد وافزایش تعرفه خدمات مهندسی با مسوولیتی که مهندسان دارند تناسبی ندارد. 

ویزواری اظهار امیدواری کرد: با افزایش تعرفه در سال 99 بتوانیم گامی در جهت خدمت به جامعه مهندسی استان برداریم.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :