ديدار اعضاء گروه معماري شوراي مركزي با معاون وزير راه و شهرسازي

نسخه چاپی  ۱۳۹۳/۰۳/۲۱ -  ۱۸:۲۱ تعداد بازدید: 2744

اعضاء گروه تخصصی معماری شورای مرکزی با دکتر مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان ، در این دیدار که ساختمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد مهندس اسماعیلی رییس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان ضمن تشکر از برگزاری این دیدار آمادگی و همکاری بیشتر این گروه با معاونت امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی را اعلام نمود .

مهندس اسماعیلی در این دیدار هفده محور اصلی خط مشی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور که توسط مهندس ترکان رییس سازمان نظام مهندسی به استان ها ابلاغ شده است اشاره کرد و خواستار همکاری بیشتر وزارت راه و شهرسازی نسبت به اجرایی نمودن این هفده محور شد .

دکتر آیت اللهی عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در این دیدار گفت : باید دیدگاه های ارزشمند در حوزه معماری و شهرسازی را زنده کنیم و تلاش کنیم تا آگاهی بخشی در حوزه معماری را افزایش دهیم .

وی همچنین خواستار حضور دو معاونت راهبردی وزارت راه و شهرسازی یعنی معاونت امور مسکن و ساختمان و معاونت شهرسازی و معماری در هفدهمین اجلاس هیأت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان شد .

مهندس اله دادی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی و عضو گروه تخصصی معماری شورای مرکزی نیز در این دیدار خواستار رسیدگی به وضع دانشجویان رشته معماری و کنترل نمودن آمار فارغ التحصیلان این رشته در دانشگاه ها شد .

مهندس بهادری رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ایلام و عضو شورای مرکزی در این دیدار گفت : باید به مقوله صرفه جویی در انرژی توجه جدی شود .

وی با اشاره به اینکه عمر ساختمان در ایران بین 25 الی 30 سال است افزود : ساختمان ها در ایران در اوج جوانی از بین می روند در حالی که در کشور های پیشرفته ساختمان ها تا 100 سال نیز عمر خواهند کرد .

وی در خصوص تعرفه های نظام مهندسی نیز گفت : تعرفه خدمات مهندسی در استان ها متفاوت است و باید در مورد تعرفه به یک وحدت رویه برسیم .

مهندس احد محمدی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان نیز در این دیدار ضمن بر شمردن جایگاه معماری در کشور گفت : باید در مورد معماری کشور صحبت کنیم نه در مورد مهندسین معمار.

وی با توجه به هزینه های زیادی که در ساختمان صرف می شود گفت : هزینه های بسیار زیادی صرف ساخت یک بنا می شود ولی آن ساختمان اصلاً ارزش معماری ندارد .

مهندس محمدی در پایان صحبت های خود به معاون وزیر راه و شهرسازی گفت : از شما می خواهم به عنوان فرد دانشگاهی و اجرایی ؛ با کمک نیروهای کارآمد و گروه تخصصی معماری نظام مهندسی با ارائه راهکاری جدید معماری کشور را دچار تحول نماییم .

دکتر مهروش کاظمی عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در این دیدار ضمن اشاره به مقطع زمانی رنسانس خاطر نشان کرد : با استناد تاریخ معماری ، مسئولیت اصلی تبیین جایگاه معمار و معماری در جوامع به عهده خود معماران بوده است و معماران نیز از این توانایی برخوردار بوده اند .

دکتر کاظمی گفت : امروزه تبیین جایگاه و یا بازگشت به جایگاه واقعی معمار و معماری در فرایند ساخت و ساز در جامعه با تمرکز بر ارتقاء کیفیت خدمات معماری در بخش های مختلف و متنوع این رشته می باشد .

وی خاطر نشان کرد : تحقق این امر علاوه بر قبول مسئولیت و حضور پررنگ معماران در عرصه ساخت و ساز نیاز به رفع موانع شیشه ای موجود خواهد داشت که این امر علاوه بر صیانت از حقوق ذینفعان تحقق مطالبات کمی متناسب را نیز در پی خواهد داشت .

دکتر معمار ضیاء عضو گروه تخصصی معماری شورای مرکزی نیز ضمن انتقاد از ساخت پروژه های مسکن مهر گفت : مسکن مهر فاقد عنصر هویتی است و صرفاً به یک سرپناه تبدیل شده است . مسکن مهر بزرگترین ایراد را دارد و شورای معماری ، باید مسکن مهر را منحل نماید .

دکتر مظاهریان معاون معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از این دیدار به نقش و جایگاه مهندسان معمار در ساخت و ساز اشاره کرد و افزود : معماران باید برای خود شعار داشته باشند تا با پایبندی به شعار خود مردم را به سمت خود بکشانند و جایگاه خود را ارتقاء ببخشند . در این صورت است که کیفیت ساخت و ساز بالا خواهد رفت و برای مهندسان نیز کار بیشتری ایجاد خواهد شد . این همان چیزی است که هم مطلوب خریدار است و هم شهرداری .

معاون وزیر راه وشهرسازی در خصوص کیفیت ساخت و ساز نیز گفت : نظام مهندسی باید بحث های کیفی را انجام دهد .به عنوان مثال در بسیاری از کشور ها اگر هنگام ساخت یک بنا درختی قطع نشود و یا برای دوچرخه پارکینگ اختصاص دهند امتیازات ویژه ای در نظر گرفته می شود . نظام مهندسی باید به این نکات توجه کند .

وی با توجه به نقش معماران در پروژه ها افزود : جایگاه مهندسان معمار آنقدر حائز اهمیت است که دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی معتقد است مسئول پروژه ها باید یک مهندس معمار باشد .

وی با انتقاد از مهندسان معمار گفت : معماران دو دهه است که از مهندسان سایر رشته ها عقب افتاده اند باید انسجام مهندسان معمار بیشتر شده و در نظام مهندسی منسجم تر از گذشته عمل کنند .

اگر از جامعه بپرسید فرق بین مهندس معمار و مهندس عمران در چیست ؟ نمی داند .  باید کاری کنیم که معنای معماری خوب در جامعه احیاء شود .

دکتر مظاهریان گفت : باید مسائل و موانع داخلی را حل کنیم و با یک برنامه ریزی درست مسائل و مشکلات معماری کشور را برطرف نماییم و به شرکت ایران در نمایشگاه ونیز اشاره کرد .

وی گفت : تقاضایی که از شما عزیزان دارم این است که ، گروه تخصصی معماری شورای مرکزی موضوعات در حال پیگیری در این معاونت توجه و با ایده های خود ما را یاری نمایید .

وی در پایان حضور دکتر آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازی و مهندس ترکان به عنوان رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان را فرصت مغتنمی برای نظام فنی و اجرایی کشور دانستند و ابراز امیدواری کردند با ترکیبی که گروه تخصصی معماری شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان دارد شاهد ارتقاء جایگاه مهندسین معمار و مهم تر از آن معماری کشور در سطح جامعه باشیم .

گزارش تصویری :

http://www.irceo.net/gallery.aspx?id=489


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :