ویژگی تفاهم نامه سازمان نظام مهندسی با وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی

نسخه چاپی  ۱۳۹۳/۰۵/۱۹ -  ۱۱:۰۱ تعداد بازدید: 5789

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی در پی امضاء تفاهم‏نامه سازمان نظام مهندسی ساختمان با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مصاحبه ای با مهندس سیدمرتضی سیف زاده ، رئیس کارگروه توسعه صادرات خدمات فنی  مهندسی ساختمان صورت گرفته که به شرح زیر می باشد .


 مهندس سیف زاده لطفاً علت انعقاد تفاهم نامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را بیان کنید؟

ابتدا بایستی از روابط عمومی سازمان که در انعکاس اخبار مهم فعالیت پرثمری دارد تشکر نمایم.

اصولاً تفاهم نامه بین دو سازمان وقتی مفهوم پیدا می کند که طرفین دارای وظایف مسئولیت و اختیاراتی باشند که در بعضی از قسمتها دارای اشتراکاتی است که اگر در آن موارد بین طرفین هماهنگی و همکاری صورت گیرد، امور با بهره‏وری بیشتر پیش می‏رود و نتایج ملموس حاصل می‏گردد. با این تعریف می‏بینیم در امور مربوط به توسعه خدمات مهندسی که صادرات نیز به آن وابسته است با بعضی از وزارت‏خانه‏ها، سازمانها و انجمن‏ها- دارای مشترکاتی هستیم که با درک مفاهیم می‏توان درجهت رسیدن به اهداف سازمان و ارتقاء کیفیت و کمیت ارائه خدمت مهندسی ساختمان اقدام نمود. وزارت کار نیز یکی از طرف‏های ما است که احساس کردیم میتوان درجهت حفظ منافع اعضاء خود تفاهم‏نامه حاضر را منعقد نماییم.

کارگروه توسعه صادرات خمات مهندسی درجهت توسعه صادرات است- اما می‏بینیم در بعضی از مفاد تفاهم‏نامه- توانمندسازی اعضاء در داخل کشور نیز موردتوجه قرار گرفته‏است- در این مورد توضیح دهید.

همانگونه که می دانید کارگروه توسعه صادرات خدمات مهندسی زیرمجموعه کمیسیون خدمات مهندسی است و بالتبع به منظور انجام صادرات بایستی ابتدا بتوان بستر ارائه خدمات مهندسی را با کیفیت مطلوب و استانداردهای جهانی در داخل کشور فراهم سازیم و سپس نسبت به حضور در بازارهای جهانی اقدام نماییم.

بنابراین لازم است نسبت به توانمندسازی اعضاء حقیقی و حقوقی سازمان ها در سراسر کشور اقدام شود. بدین‏منظور حضور نمایندگان سازمانهای نظام مهندسی در مراکز تصمیم‏گیری استانها را مدنظر قرار دادیم و در تفاهم‏نامه با صراحت به این موضوع اشاره شده‏است. بدین‏ترتیب می‏بینیم جایگاه سازمانهای نظام مهندسی ساختمان در کارگروه ها، کمیسیون ها و کمیته‏های مرتبط با اشتغال، دادن تسهیلات و… تحکیم شده‏است. با توانمندسازی سازمان های نظام مهندسی ساختمان و بالتبع اعضاء آن- ارتقاء دانش و ارائه خدمات مهندسی حاصل گشته و امکان صدور خدمات مهندسی به سایر کشورها فراهم می شود. بنابراین شرط لازم برای صادرات- توانمندشدن اعضا سازمان از نقطه‏نظر مدیریتی، علمی، فنی، حقوقی، فنون مذاکره، آشنایی با قوانین و قراردادهای بین‏المللی، نقدینگی کافی، ارتباطات بین‏المللی و… می باشد. از این نظر در این تفاهم‏نامه به بالارفتن پتانسیل‏های موجود توجه خاص مبذول شده‏است.

لطفا نکات مهم تفاهم‏نامه را بیان نمایید.

تفاهم‏نامه موارد زیادی را شامل می شودکه به نکات مهم آن توجه داده می شود.

1- ترویج فرهنگ کارآفرینی و صادرات خدمات فنی و مهندسی، ایجاد مراکز مشاوره و برپایی کلاسها و کارگاههای آموزشی درجهت توانمندسازی اعضاء موردتوجه قرارگرفته است.

2- تدوین بسته‏های آموزشی در زمینه‏های مدیریتی، سرمایه‏گذاری، کارآفرینی و راهبردی درنظر گرفته شده‏است.

3- همکاری بین سازمانهای نظام مهندسی ساختمان و ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانها به صراحت در تفاهم‏نامه آمده که مزیت‏های خوبی را برای این سازمان خواهدداشت.

4- همکاری طرفین برای اعزام منابع انسانی صاحب صلاحیت به خارج از کشور دیده شده‏است.

5-  استفاده از تسهیلات بانکی، وام‏های خوداشتغالی، بنگاههای زودبازده نیز شامل اعضاء حقیقی و حقوقی سازمانهای نظام مهندسی شده که تاکنون کمتر سابقه داشته است.

6- حضور نمایندگان سازمان در تهیه دستورالعمل‏های وام‏ها و تسهیلات یارانه‏ای با شفافیت دیده‏شده که امور از سرچشمه تدوین قوانین با حضور نمایندگان سازمان صورت گیرد.

7- نمایندگان سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانها در کارگروه اشتغال استان حضور خواهندیافت و اهداف سازمان را مطرح خواهند نمود.

ضمانت اجرایی مفاد تفاهم‏نامه را بیان کنید.

در تفاهم‏نامه کمیته پی‏گیری با حضور دو نماینده از هر طرف دیده شده‏است که تحت‏نظر معاونین عالی‏رتبه هر طرف تشکیل و گزارش‏های دوره‏ای به بالاترین مقام هر طرف ارائه خواهدشد. بنابراین ضمانت اجرایی برای تفاهم‏نامه دیده شده است.

در خاتمه اگر توصیه‏ای دارید بفرمایید.

از کلیه همکاران عزیز در سراسر کشور تقاضا دارد تا متن تفاهم‏نامه را مطالعه و با ادارات کار استان ها جلساتی برای اجرایی کردن آن داشته باشید و اگر با مشکلی برخورد نمودند آن را به شورای مرکزی سریعاً منتقل نمایند تا کمیته پیگیری موضوع را رسیدگی و اقدام نماید.


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :