سبک زندگی ایرانی اسلامی جامانده در خانه‎های تاریخی

نسخه چاپی  ۱۳۹۳/۰۴/۱۸ -  ۱۵:۵۰ تعداد بازدید: 1555

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی و به نقل از خبرگزاری مهر  ،روزگاری شهر پر بود از خانه‎های تاریخی، در کوچه‎های تنگ و زیر بازارچه‎های طویل، خانه‎ها بزرگ اما محبتی که در جای جای آنها ریشه دوانیده بود را با تمام وجود می‎شد احساس کرد.

کافی است در کوچه پس کوچه‎های این شهر به دنبال خانه‎ای با دری کلونی بگردیم که قطعا با زحمت بسیار یافت می‎شود، قدری در کوچه‎های زیر بازارچه یا پشت مطبخ قدم می‎گذاریم بالاخره خانه‎ای با درب کلونی یافت شد.

شاید مجبور باشیم تا رسیدن صاحب خانه قدری منتظر بمانیم اما میزبان خوش روی ما فکر آنجایش را هم کرده است سکوی کنار درب برای استراحت و انتظار ساخته شده تا رنج سفر برای چند دقیقه التیام یافته و مهمان نفسی تازه کند.
 

میزبان آمد با دستی پر از عطوفت و لبی خندان،  پس از دیده بوسی دستان خود را گشوده و مهمان را برای ورود به خانه با صفایش همراهی می‎کند سه بار یاالله می‎گوید، تا مهمان متوجه شود که صاحب خانه تنها نیست و مهمانان به محفل گرم یک خانواده دعوت شده‎اند.

از دالان‎های تودرتوی این خانه رد می‎شویم، اما غافل از اینکه پس از این دالان‎های تو در تو به حیاطی سرسبز و پر از درخت‎های سرو و میوه می‎رسیم که در میان آنها حوضی آبی رنگ در تلالو آفتاب خودنمایی می‎کند، این همان چیزی بود که انتظارش را نداشتیم.

عمارتی با شکوه با ستون‎های گچبری شده به نقوش اسلیمی و کاشی‎کاری‎های آبی رنگ زیر طاق،  همه جلال و شکوه یک خانه ایرانی را به نمایش گذاشته بود.

جای جای این خانه برایمان آشنا است و هیچ غربتی در آن احساس نمی‎کنیم، مانند پرندگانی که عقده دل در کوله بار دارند به پناهگاه آمده‎ایم اما ترس کوچ و اضطراب از  آخرین حضور در این مأمن امن ما را رها نمی‎کند.

از زیبایی این طاق کبود به وجد آمده‎ایم، آنقدر در زیر سقف‎های کوتاه  بال و پر بسته بودیم و اسیر سایه‎‎ها شدیم که زندگی کردن را فراموش کرده‎ایم، غافل از اینکه در گوشه‎ای از این شهر ایوانی رو به آفتاب چشم‎انتظار مهمانی است که به یمن ورودش آب و جارو شود و دل تکانی کند.

به پذیرایی خانه دعوت می‎شویم ، مکانی که همیشه برای مهمانان تدارک دیده شده است ، آنجا هم شکوهی از هنر نگارگری ایرانی بر دیوار حک شده است و نورهای رنگی منعکس شده از بنجره‎های ارسی رنگ‎بندی حیرت انگیزی ایجاد کرده است.

وجود پنجره‎های ارسی در اتاق‎های تابستان نشین این خانه بر گرمای طاقت فرسای تابستان غلبه کرده و به همراه شربت بهار نارنج یک عصرانه بی نظیر را در خاطر مهمان ماندگار می‎کند.

حوض و باغچه، اندرونی و بیرونی، زمستانی و تابستانی، مطبخ،پذیرایی و هشتی این خانه پر از بوی تاریخ و تمدن و مصلی و شبستان آن همه جلوه‎ای از یک زندگی به سبک ایرانی اسلامی را به رخ می‎کشد که انسان را هماره محو خویش می‎کند و اینجاست که تنها افسوس از تغییر سبک زندگی از نهادمان بر می‎آید.

صدای پای یک کودک رویای شیرین حضور در این خانه را در هم شکست ، خورشید از پهنای آسمان رخت بر می‎بنند و ما هنوز بر سکوی جلو درب نشسته‎ایم، گویی انتظار پایانی ندارد و صاحب خانه مهمان نوازی نیست که در را باز کند، بله حضور در یک خانه قدیمی به سبک ایرانی اسلامی رویایی است که گویی دیگر تعبیری ندارد و این کوله بار تنهایی و فراغت از زندگی به معنای واقعی است که هنوز هم بر دوشمان سنگینی می‎کند و خانه این مأمن امن که عقده دل را کنار حوض آبی رنگش برای ماهی‎های قرمز باز کنیم برایمان آرزویی دست نیافتنی است.

آفتاب کوچ کرد، اذان عشق از مسجد نزدیک خانه به گوش می‎رسد، زمان رفتن ما هم رسیده است، یک بار دیگر کلون در را زده تا خانه بداند که هنوز به یادش هستیم و می‎رویم به امید روزی که نشاط و سر زندگی دوباره به این خانه بازگردد و دل‎ها صفای بهار نارنج و گلاب کنار شبستان با وضویی که در آب زلال حوض گرفته‎ایم را تجربه کند، آری امشب نمازمان را با این حاجت اقامه می‎کنیم.

خانه‎های تاریخی بستر تاریخ و فرهنگ ایرانی هستند

اصفهان به علت قرار گرفتن در قلب تاریخ و تمدن ایران زمین دارای خانه‎های تاریخی متعددی است که هر کدام از آنها در دوران مختلف تاریخی این شهر به وجود آمده‎اند به همین جهت هر یک از آنها دستخوش تغییرات و فراز و نشیب‎های متعددی شده‎اند، سبک و سیاق معماری هریک از این خانه‎ها بسته به عهدی که در آنها به وجود آمده‎اند تفاوت‎های زیادی دارد  و این تفاوت در معماری در مصالح ساختمانی و نقوش و طرح‎های به کار گرفته شده نیز رعایت شده است.

خانه‎های قدیمی بستری از تاریخ و فرهنگ ایرانی و شیوه زندگی روزگار خود را بیان می‎کند، و هزران راز نهفته در خود جای داده است،  به عنوان مثال نکته‎ای که نشان از تغییر سبک و شیوه زندگی دارد عدم وجود مکانی به عنوان جای خواب و یا به اصطلاح امروزی‎ها اتاق خواب در شاکله خانه‎های قدیمی است که اغلب کارشناسان این امر را در فعالیت و ساعات کار متمادی در روزگاران قدیم عنوان کرده‎اند، مردان قدیم از ساعات اولیه روز به خارج از منزل عزیمت می‎کردند و ساعات زیادی را بیرون از منزل بودند و زنان نیز همپای همسران خود سحرخیز بوده و به امور منزل و فرزندان رسیدگی کرده و پس از آن شانه به شانه همسران خود کار می‎کردند.

این خانه‎های قدیمی اکنون به چشم یک خانه و محل سکونت تلقی نمی‎شود،  زیرا در مقایسه با خانه‎های کنونی که  اغلب در مقیاس کوچک ساخته شده‎اند، تنها کاربرد یک محل بازدید و یا هتل و سفره‎خانه‎های سنتی را دارند، البته در شرایطی که گرد و غبار بی‎توجهی از پیشانی آنها پاک شود و تغییر کاربری به منزله بازسازی و احیا بر روی این خانه‎ها به وجود آید.


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :