امکان استفاده از ذخیره انرژی خورشیدی برای روشن‌ کردن شب‌های شیراز

نسخه چاپی  ۱۳۹۳/۰۸/۱۴ -  ۱۵:۱۸ تعداد بازدید: 1426

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: این کمیسیون، اتخاذ راهکارهایی برای ذخیره انرژی خورشیدی به منظور روشن‌تر شدن معابر و اماکن شیراز در شب را پیگیری می‌کند.


به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی ، محمدرضا دیهیمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: کمیسیون معماری و شهرسازی یکی از کمیسیون‌های پرکار و فعال شوراست که در عمده موارد با حضور اکثریت اعضا تشکیل جلسه داده و به سبب آنکه مباحث آن همواره با زندگی روزانه مردم در تعامل است، بیشترین مراجعات را دارد.


وی افزود: نخستین و شاید اساسی‌ترین کاری که دنبال آن هستیم و بنا داریم اجرا کنیم بحث برون‌سپاری است که در راستای تسریع در کار مردم انجام می‌شود چون به نظر می‌رسد که شهرداری‌های مناطق بیش از ظرفیت مراجع دارند و به نحو شایسته نمی‌توانند در برخی موارد خدمات‌رسانی کنند.


این عضو شورا ادامه داد: حل این مشکل چند راه دارد، یکی اینکه بدنه شهرداری وسیع‌تر و کارمندان زیادتر شوند و روش دیگر این است که کار را به مردم بسپاریم و این همان کاری است که در شهرهای هوشمند یا همان «smart city» انجام می‌دهند.


وی اضافه کرد: در شهرهای هوشمند کار را به جای آن که به کارمندهای متعدد بدهند مردم را درگیر کار خود می‌کنند و با امکانات فضای مجازی کار را به دست مردم می‌دهند تا خود آنها اطلاعات را وارد کنند و پاسخ بگیرند.


دیهیمی خاطرنشان کرد: اگر این کار انجام شود شهرداری تنها در بعد نظارتی کار حضور خواهد داشت و مناطق آن می‌توانند به فعالیت‌های ثمربخش دیگری غیر از امور اداری روزمره بپردازند.


وی تصریح کرد: برون‌سپاری امور یکی از بحث‌هایی است که از شروع شورای چهارم به دنبال آن بوده‌ایم و کار تا مراحلی پیش رفته و انتظار داریم استانداری و مدیریت اجرایی استان در این زمینه یاری کنند و اجازه ندهند این طرح خوب در پیچ و خم اداری باقی بماند.


دیهیمی بیان کرد: مشکلاتی که در زمینه اجرایی شدن این طرح وجود دارد با برگزاری جلسات مختلف در حال مرتفع شدن است و در این زمینه معاونت عمرانی استانداری و مدیر کل دفتر شهری استانداری فارس پیگیری‌های خوبی داشتند.


رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شیراز ابراز داشت: کار صدور پروانه و یا پایان کار بیشتر جنبه فعالیت مهندسی دارد و ما اصرار نداریم که کدام گروه از دفاتر این وظیفه را انجام دهند اما هر دفتری که وارد کار می‌شود باید توانمندی داشته باشد و بتواند مهندسان را جذب و تراکم، گذرها، بر و کف را لحاظ  محاسبه کند که انجام این موارد مستلزم تسلط بر مسائل مهندسی است.


وی افزود: در شهرهای دیگر کشور که این کار انجام و به دفاتر مهندسی که مطابق ماده 33 نظام مهندسی وجود دارند، واگذار شده و نیازی به تاسیس دفاتر جدیدی نیست و تنها باید این را به دفاتر مهندسی داد تا در کنار کار خود، این وظیفه جدید را انجام دهند.


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :