مناسبت ها

 


گزارش چند رسانه ای

 

دسترسی سریع

 

پرسش و پاسخ

نحوه اشتراک ماهنامه شمس

علاقه مندان به اشتراك مي توانند حق اشتراك حداقل 12 شماره را به مبلغ 360/000 ریال به حساب 14005019196 نزد بانك مسكن شعبه شهيد خدامي – نشريه شمس واريز كرده و اصل فيش واريزي را همراه فرم تكميل شده را به سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور شماره 88870702 ارسال نمايند .

 

انتشارات

سال چهاردهم، شماره 11، تیرماه 96، 24 صفحه
 

مرحوم آیت الله واعظ طبسی در دیدار با اعضاء شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان نظام مهندسي همچون يك مجلس قانونگذار در رابطه با سازندگي است

نسخه چاپی  ۱۳۹۴/۱۲/۱۶ -  ۰۳:۰۴ تعداد بازدید: 951

اشاره :
محمد تقي خسروي* _برگزاري نخستين جلسه اعضاي پنجمين شوراي مركزي نظام مهندسي ساختمان كشور در يازدهم اسفند ماه سال 89 در مشهد مقدس فرصت مغتنمي را براي شركت كنندگان در اين نشست فراهم ساخت تا ضمن بهره مندي از فيوضات معنوي هم جواري با ثامن الحجج عليه آلاف التحيه و الثنا، از نقطه نظرات و ديدگاههاي مديران عالي استان بويژه نماينده محترم ولي فقيه و توليت عظماي آستان مقدس رضوي مرحوم آيت الله واعظ طبسي در استان بهره مند گردند.
در ابتداي اين ديدار كه در تالار اماكن متبركه رضوي  ودر فضايي روحاني و با حضور مسوولان ارشد استان ، وزارت راه و شهرسازي ، روساي نظام مهندسي و اعضاي پنجمين شوراي مركزي نظام مهندسي ساختمان كشور  برگزار شد ؛حضرت آيه الله  واعظ طبسي رحمت الله عليه  وظيفه مهم سازمان نظام مهندسي را نهادينه كردن فرهنگ اسلامي در معماري و شهرسازي عنوان كرد.  
رحلت آن عالم رباني بهانه اي شد براي مرور توصيه هاي ايشان در خصوص وظايف سازمان نظام مهندسي ساختمان در حوزه معماري و شهرسازي و نهادينه كردن فرهنگ اسلامي در آن كه تقديم حضور مي شود.


                                                بسم الله الرحمن الرحيم
بنده هم مجدداً خدمت برادران و خواهران عزيز خير مقدم و خوش آمد عرض مي كنم و از بذل لطف شما تشكر ميكنم و خوشحالم از اين‌كه زمينه‌ اين ديدار با لطف ويژه‌ استاندار محترم فراهم آمد.
بدون شك تشكيل نشست ها و محافل علمي و مشورتي در اين سرزمين مقدس در جوار مضجع شريف حضرت رضا (عليه السلام) آثار و بركات و توفيقات خاصي به دنبال خواهد داشت. اميدواريم اين نشانه هاي آماده شدن براي برداشتن گام‌ هاي بلندتر و توفيقات بيشتري [كه] با توجه به مباني ارزشي و فكري اسلام در زمينه‌ سازندگي و مهندسي كشور داشته باشيم [را] اين جلسه و نشست شما در شهر مقدس مشهد به‌ خوبي نشان بدهد.
...
نظام ما، يك نظام اسلامي است. لازمه‌ نظام اسلامي اين است كه ما در تمامي آنچه مورد نياز يك مديريت يك جامعه است، يك امت و ملت است، مبناي حركت ما اسلام و فرهنگ اسلامي باشد. اقتصاد ما، سياست ما، دفاع ما، تهاجم ما، تجارت و بازرگاني ما، نظام پولي و بانكداري ما، نظام مهندسي ما، برنامه هاي سازندگي ما، برنامه هاي توسعه‌ ما، همه و همه بايد متأثر از فرهنگ ديني ما و مباني اعتقادي ما باشد. همه‌ جا بايد اين پيام را ببينيم.
به نظر من به‌خوبي مي توان در يك معماري اصيل، استاندارد، علمي و مهندسي فرهنگ ديني و فرهنگ اسلامي را در معرض قضاوت افكار عمومي نسل هاي مختلف قرار داد. امروز بناي مسجد جامع گوهرشاد كه مربوط به تقريباً 650 سال قبل يا بيشتر است، دو مدرسه‌ بالا سر و مدرسه‌ پريزاد كه ما در طرح توسعه‌ آستان قدس تأكيد داشتيم كه اين دو بنا بماند و ماند، شما آثار معماري دوره‌ تيموريان را می بینید. فرهنگ آن‌ها، نگاه آن‌ها به جهان و هستي، جهانبيني آن‌ها، تفسير آن‌ها از جهان در آن معماري به‌خوبي خودش را نشان ميدهد.
امروز بدون شك فرهنگ اسلامي همه‌ مكتب ها و فرهنگ ها را به چالش كشيده، به خاطر برتري و امتياز اين فرهنگ و هويت آن و اصالت آن. اگر ايران و ايراني داراي افتخاراتي هستند، متأثر از اسلام است. بنابراين ما همه‌ جا بايد پرچم دين، پرچم اسلام، پرچم انقلاب اسلامي و ارزش  هاي ديني را [و] پرچم فرهنگ قرآن را به اهتزاز در بياوريم. همه‌ نشانههاي پاي‌بندي يك ملت به مباني فكري و اعتقادي‌ اش بايد در همه‌ روابط مديريت ما ملحوظ بشود و رعايت بشود. اين نكته بسيار مهمي  است كه شما برادران عزيز و استادان محترم بدان توجه كنيد.
خوشبختانه سازمان نظام مهندسي ـ همين ‌طور كه فرمودند ـ در حكم يك پارلمان و يك مجلس قانونگذار در رابطه با امر ايجاد بناها و ساختمان ها و امر سازندگي است. همه‌ معيارها، همه‌ ملاك ها گذشته از اين‌كه بايد يك معمار، يك مهندس نسبت به استحكام بنا، نسبت به آسيبپذير نبودن يك بنا در برابر حوادث طبيعي بايد فكر بكند و اين فكر را منتقل بكند به كساني كه اجرا كننده‌ اين تفكر و سياستند، در نوع معماري هم بايد به اين اصل كه مهم‌ترين است، بايد به آن توجه بشود. متأسفانه علي‌رغم اين‌كه از چند سال قبل اين موضوع در مجامع مختلف تصميم گيري و سياستگذاري و فرهنگي نظام مطرح است، اما هنوز ما می بینیم در عمل درست به اين اصل توجه نشده و رعايت نمي شود.
گمانم حدود 5 سال قبل بود يا بيشتر كه در جلسه مجمع [تشخيص مصلحت نظام] هم درباره‌ اين امر يادآوري شد و يك‌سري سياست هايي هم كه در حوزه‌ مسؤوليت مجمع بود كه بايد خدمت مقام معظم رهبري ميرفت، آن‌ ها هم به تصويب رسيد. تصور من اين است كه مقام معظم رهبري هم قبول فرمودند، تصويب فرمودند و براي اجرا ابلاغ فرمودند. اما عرض مي كنم متأسفانه اشكالات زيادي در امر معماري ما در گوشه و كنار به چشم ميخورد و اين در حوزه‌ مسؤوليت سازمان محترم نظام مهندسي است و انتظار اين بنده‌ حقير است كه انشاءالله اين تشكيلات متفكر و مغز متفكر اين سياست ها را انتقال بدهد و دنبال بكنند و به‌خوبي انشاءالله اجرا بشود.
خوشحال هم ميشويم اگر نقدي، اگر پيشنهادي، اگر تجربه اي دوستان و برادران ما در اين زمينه ها ي ساخت و سازهاي مرتبط با حرم مطهر دارند، در اختيار سازمان مديريتي آستان قدس قرار بدهند، ما استقبال ميكنيم و استفاده خواهيم كرد. انشاءالله همواره مشمول لطف و توجه و عنايت ويژه حضرت باشيد. آن توصيه‌  اي هم كه ما به همه‌ مديران و مسؤولان كشور داريم، به آقايان هم اين توصيه را باز داشته باشيم. تصميم بر اين باشد و بنا را بر اين بگذاريد كه اقلاً در ماه يك يا دو بار فقط براي عرض سلام و احترام به آستان مقدس حضرت رضا [عليه السلام] مشرف بشويد. صبح مي آييد و بلافاصله بر مي گرديد. «زُر و انصرف».  آن وقت آثار اين ادب را، آثار اين ارتباط فكري و عاطفي را انشاءالله در همه‌ زمينه هاي كاري و زندگي خواهيد ديد.

*مسئول دفتر رسانه سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :