مناسبت ها

 


گزارش چند رسانه ای

 

دسترسی سریع

 

پرسش و پاسخ

نحوه اشتراک ماهنامه شمس

علاقه مندان به اشتراك مي توانند حق اشتراك حداقل 12 شماره را به مبلغ 360/000 ریال به حساب 14005019196 نزد بانك مسكن شعبه شهيد خدامي – نشريه شمس واريز كرده و اصل فيش واريزي را همراه فرم تكميل شده را به سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور شماره 88870702 ارسال نمايند .

 

انتشارات

سال چهاردهم، شماره 11، تیرماه 96، 24 صفحه
 

توجه به اعتلای مهندسی و تثبیت جایگاه مهندسان در جامعه با همراهی افکار عمومی

نسخه چاپی  ۱۳۹۵/۰۳/۳۱ -  ۱۳:۵۹ تعداد بازدید: 1367


جايگاه ارزشمند جامعه مهندسي در شكل دهي تحولات اقتصادي و سياسي از يك سوي و حضور مهندسان در نظام برنامه ريزي و نهادهاي تصميم ساز از سوي ديگر بستر و فرصت ديگري را براي تبيين توانمندي هاي بي شمار اين مجموعه فراهم ساخته است.صرف یک سوم بودجه کل کشور در امور و صنعت ساختمان علاوه بر تاكيد بر رعايت اصول معماری و شهرسازی ، ساخت و سازهای بهینه و ارتقاي سطح مهندسی خود مويد تاثير و نقش ارزنده اي است كه جامعه مهندسي كشور در سامان بخشيدن روند گردش اقتصاد صنعت ساختمان بر عهده دارد.


 حضور پربار مهندسان در روند توسعه اقتصادي آنهم در شرايطي كه نظام اسلامي ابعاد تازه اي از موقعیت در صحنه جهانی را تجربه مي كند مي تواند  علاوه بر رونق اقتصادي ،به بالندگي و نشاط مهندسان منجر شود. 

در این بین گسترش بيش از پيش تفكر مهندسي در بخش هاي متفاوت اقتصادي بويژه چرخه برنامه سازي و تصميم گيري به اعتلاي جايگاه مهندسان در نظام اقتصادی منجر خواهد شد ؛ نظامي كه پويايي آن حضور مقتدرانه در صفوف تخصصصی جامعه است چرا که  جامعه مهندسان مجموعه ای نظام مند است که  كرسي هاي پارلماني آن را نخبگان ، متخصصان و مهندساني اشغال كرده اند كه جز به تعالي رفاه و امنيت اجتماعي به هدف ديگري نمي انديشند.

"روابط عمومی استان ها با روشن ساختن افکار عمومی ، مردم را برای اجرای قانون و ارتقای کیفی ساخت و ساز آگاه کنند.: این سخنی است که دکتر ترکان در چهارمین گردهمایی مدیران روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان ها بیان کرد لذا برای دستیابی به این چشم انداز ارتباط سالم و منطقی بین هسته مدیریت و محیط خارج از سازمان و مخاطبان را فراهم نمود 

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و خط مشی های ذکر شده در آن   هدف اصلی تاسیس سازمان نظام مهندسی را تبیین می کند اما نمی توان همه این موارد را به یکباره به یک مطالبه اجتماعی تبدیل کرد، لذا باید با رویکرد حرفه ای به جامعه آگاهی داد و جامعه را در برابر مواد مندرج در قانون مطالبه گر نمود.

در این بین تعیین مولفه هایی که در تبیین، تثبیت و اعتلای جایگاه مهندسان در جامعه مورد نیاز است ، در تمامی ادوار اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان به چشم می خورد و این مسئله نشان می دهد که برای رسیدن به اهداف ذکر شده در قانون و رسالت سازمان نظام مهندسی ساختمان، هیچ چیز مهم تر از همراهی و همگامی جامعه و افکار عمومی با برنامه ریزی ها و سیاست های سازمان نیست . 


در ذیل به برخی از بند های ذکر شده در این خصوص و در قطعنامه های ادوار گذشته می پردازیم :


بيانيه دومين اجلاس هيأت عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان

تبريز 30 و 31 تيرماه 1378

بند 3 .  نظر به اينكه يكي از عمده عوامل موثر در ايجاد انگيزه و جلب اعتماد عمومي، ارائه خدمات مهندسي كيفي و كمي بيشتر مي باشد، اعضاي سازمانهاي نظام مهندسي ضمن سپاس و تقدير از خدمات همكاران شريفي كه طي دهها سال با تلاش صادقانه بدون توقع در جهت عمران و آباداني كشور كوشيده اند، هرگونه سهل انگاري كه نافي مسئوليت هايي كه به عهده مي گيرند باشد را رد نموده و آمادگي­ خود را براي­ جلوگيري ازمداخله افراد فاقد ­صلاحيت درموضوعات تخصصي و فني اعلام مي دارند.

قطعنامه اجلاس چهارم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان


مازندران – بابلسر 8 تير ماه 1380

بند 3.  گسترش همكري با کلیه دستگاه هاي اجرائي و ساير نهادهاي ذيربط در جهت توسعه قلمرو فعاليت سازمانهاي نظام مهندسي ساختمان و ارتقاي سطح حرفه و اعتلاي مهندسي دركشور.


قطعنامه اجلاس ششم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان

شهرکرد – 26 تیرماه 1382

بند 3 . از سازمانهاي نظام مهندسي ساختمان استان درخواست دارند كه به امر آموزش و ترويج مهندسي اهتمام بيشتري مبذول دارند و اطلاع رساني به مردم را درجهت آشنايي آنان با قابليت ها و ضرورت هاي استفاده از خدمات روز آمد مهندسي توسعه بخشد.


قطعنامه اجلاس هفتم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان

مشهد مقدس- 26 تیرماه 1383

بند 4.  از سازمان نظام مهندسسي ساختمان استانها د رخواست دارند كه در امر آموزش و ترويج مهندسين اهتمام بيشتري بورزند و مردم را از قابليت هاي مهندسان و تأثير استفاده از خدمات آنان در توسعه ساخت و ساز كشور ، با همكاري رسانه هاي گروهي ، آگاه نمايند.


قطعنامه اجلاس هشتم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان

اراك  - 30 تيرماه 84  

بند 8. كارنامه¬جامعه مهندسي كشور،كيفيت¬محصولات سخت¬افزاري ونرم افزاري آنست. هيچ سندي نمي تواند بليغ¬تر از زبان كيفيت قابليت ها  توانائي هاي مهندسي ما را بيان كند. افزايش اعتبار و شأن حرفه اي ما مهندسان در گروي تعهدي است كه نسبت به ارائه هر چه كيفي تر خدمات مهندسي منطبق با استانداردهاي پذيرفته جهاني از خود نشان مي دهيم .


قطعنامه اجلاس دهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان

تهران- هتل استقلال - 3 تيرماه سال 1386

بند 2. وزارت مسكن و شهرسازي، سازمان هاي مسكن و شهرسازي استان ها را مكلف نمايد تا با همكاري سازمان صدا و سيماي محلي در جهت ارتقاي آگاهي عمومي نسبت به معرفي سازمان نظام مهندسي ساختمان و توضيح مقررات ملي ساختمان با تهيه برنامه هاي تلويزيوني مختلف به طور مجدانه اقدام نمايد.


قطعنامه اجلاس سیزدهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان

محمودآباد ساري -  28  تيرماه 1389

بند 4. داشتن چشم‌انداز توسعه مهندسي ملي ايران در راستاي سند چشم‌انداز 1404 از جمله ضرورت‌هاي مهندسي ساختمان در كشور مي‌باشد. در اين راستا، هيأت عمومي از شوراي مركزي مي‌خواهد تا تدابير لازم جهت تهيه سند ملي "مهندس سال 1404" ايران را اتخاذ نمايد و گزارش اقدامات انجام يافته را به هيأت عمومي چهاردهم ارائه نمايد.


قطعنامه اجلاس پانزدهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان

کرمانشاه – 21 تیرماه 1391

بند 2.  شركت كنندگان در اجلاس، با توجه به تاكيدات مقام معظم رهبري در ابلاغ سياست هاي كلي نظام مبني بر اجرايي نمودن خدمات مهندسين ذيربط در ساخت و ساز كشور در راستاي اعتلاء مهندسي كشور و رشد معماري و شهرسازي اسلامي- ايراني، موكدا خواستار اقدام سريع در اين مورد گرديدند.


قطعنامه اجلاس هفدهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسي ساختمان

تهران سالن اجلاس سران – 4 تیرماه 1383

بند 1. ارتقاي فرهنگ عمومي و تلاش در جهت نهادینه کردن درخصوص ساخت و ساز مطلوب و ارائه خدمات مهندسي مناسب با روش هاي مختلف در برنامه هاي سازمان و سازمان هاي استاني قرارگيرد. در اين خصوص تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی در بخش ساختمان و گفتمان سازی آن بویژه در محیط‌های علمی، آموزشی و رسانه‌ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی در اين بخش مد نظر قرار گيرد.


قطعنامه پایانی هجدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان

اردبیل – سی تیرماه 1394

بند 10.  اعضای شرکت کننده در هجدهمین اجلاس هیأت عمومی بر اجرایی شدن بند "ر" ماده 114 آیین نامه اجرایی در خصوص حمایت اجتماعی از اعضای نظام مهندسی ساختمان استانها و دفاع از حیثیت و حقوق حقه آنها و همچنین دفاع از حقوق متقابل جامعه به عنوان مصرف‏کنندگان محصولات، تولیدات و خدمات مهندسی در مشاغل مهندسی و حرف بخش‏های ساختمان، عمران و شهرسازی تأکید نمودند.


در تمامی بندهای ذکر شده در بالا نقش رسانه ها و تعامل موثر با آنها انکار ناپذیر است و روابط عمومی های سازمان نظام مهندسی ساختمان در تمامی استان ها باید اقناع افکار عمومی را از وظایف مهم  خود دانسته؛ اطلاع رسانی دقیق ، صحیح و شفاف و به موقع از عملکرد سازمانی ، احاطه به اولویت های مطرح شده در افکار عمومی و جامعه ی رسانه ای کشور و انتقال آن به سازمان ، تبادل ارتباط دو سویه بین سازمان و مخاطبین بخشی را مورد توجه ویژه قرار دهند تا اعتلای مهندسی و تثبیت جایگاه مهندسان در جامعه با همراهی افکار عمومی محقق شود  و این امر ، فرصت مغتنمي است تا جامعه مهندسي بار ديگر ضمن مرور توانمندي هاي خويش با حضوري مقتدرانه بتواند روحیه تخصص گرايي و بهره مندي از متخصصان و نخبگان را در جامعه محقق سازد.


روابط عموی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :