مناسبت ها

 


گزارش چند رسانه ای

 

دسترسی سریع

 

پرسش و پاسخ

نحوه اشتراک ماهنامه شمس

علاقه مندان به اشتراك مي توانند حق اشتراك حداقل 12 شماره را به مبلغ 360/000 ریال به حساب 14005019196 نزد بانك مسكن شعبه شهيد خدامي – نشريه شمس واريز كرده و اصل فيش واريزي را همراه فرم تكميل شده را به سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور شماره 88870702 ارسال نمايند .

 

انتشارات

سال چهاردهم، شماره 11، تیرماه 96، 24 صفحه
 

اخلاق مهندسی و حرفه ای موضوعی که در بیانیه اجلاس های عمومی همواره بر آن تاکید شده است

نسخه چاپی  ۱۳۹۵/۰۴/۰۸ -  ۰۸:۲۲ تعداد بازدید: 1062

 یکی از موضوعاتی که در اکثر قریب به اتفاق این بیانیه ها آمده ؛ موضوع توجه به امر اخلاق مهندسی و حرفه ای است هر چند که در اکثر بندهایی که موضوع اخلاق مهندسی در آن گنجانده شده ؛ جنبه توصیه نمودن به این امر در بین مهندسان پررنگ تر از عملیاتی و اجرایی شدن آن است.

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی و به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ، بيانيه و  قطعنامه های  اجلاس های هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان در هجده دوره گذشته را که مرور می کنیم مشاهده می شود یکی از موضوعاتی که در اکثر قریب به اتفاق این بیانیه ها آمده ؛ موضوع توجه به امر اخلاق مهندسی و حرفه ای است هر چند که در اکثر بندهایی که موضوع اخلاق مهندسی در آن گنجانده شده ؛ جنبه توصیه نمودن به این امر در بین مهندسان پررنگ تر از عملیاتی و اجرایی شدن آن است.

 تاکید نمودن بر ميثاق مهندسان در رعايت اخلاق مهندسي و حفظ حيثیت و شرافت حرفه اي ، تقویت ترويج اخلاق مهندسي و مسئوليت پذيري مدني مهندسان ، تقويت وجدان حرفه  اي در بين مهندسان ، احترام به تخصص همكاران و ايجاد تعامل سازنده بين آنان ، اقدام در راستای نهاديه نمودن «اخلاق حرفه اي در مهندسي ساختمان» و در جهت اعتلاي رفتار حرفه اي اعضاء و افزايش ميزان تقيد اعضاي آنان به اصول اخلاقي حرفه مهندسي  با تشدید فعالیت در دبيرخانه اخلاق مهندسی و تعمیم آن به سازمان های استان از جمله جمله هایی است که در طی هجده دوره اجلاس عمومی شورای مرکزی در قطعنامه های پایانی آمده است.

 با عنایت به واگذاری دبیرخانه " رعایت اخلاق حرفه ای و برخورد با تخلفات حرفه‏ای" مصوب بند 17 خط مشی کاری و راهبردهای عملی سازمان نظام مهندسی ساختمان به قم ، کمیته اخلاق مهندسی در استان قم از سال 93 اقدام به تشکیل جلساتی نمود و مباحثی پیرامون عنوان دبیرخانه مطرح و مقرر گردید دو زیر کمیته تحت عنوان کمیته اخلاق حرفه ای و کمیته برخورد با تخلفات حرفه‏ای ایجاد شود و مباحث مد نظر در این دو کمیته به صورت جداگانه مطرح  و بررسی گردد.

کارگاه اخلاق مهندسی نیز با حضور نمایندگان استانهای معین در دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه ای و برخورد با تخلفات حرفه ‏ای از جمله استانهای لرستان ، همدان ، چهارمحال و بختیاری و آذربایجان غربی به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم  در روزهای دوشنبه و سه شنبه 25 و 26خرداد ماه سال 94 برگزار شد که  که سرفصل هایی از جمله ، کلیات اخلاق مهندسی ، مبانع اخلاقی شامل آیین نامه یا کد اخلاقی و نظریات هنجاری اخلاق ، تصمیم گیری اخلاقی شامل انواع تصمیم گیری و دو راهی های اخلاقی توسط مهندس دیزانی عضو سازمان نظام مهندسی قم و استاد دانشگاه امیرکبیر تهران ارائه شد.

در عصر روز پایانی این کارگاه نیز جلسه دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه ای و برخورد با تخلفات حرفه ‏ای برگزار شد و در نهایت پیشنهاد ذیل برای بهره برداری و تصویب در هجدهمین  اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ارائه گردید.
1. تشکیل کمیته اخلاق مهندسی در استان های معین دبیرخانه
2. تشکیل کمیته اخلاق مهندسی شورای مرکزی با حضور نمایندگان استان های قم، آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، لرستان و همدان و تقویت دبیرخانه در استان قم
3. تخصیص بودجه پژوهشی مناسب به منظور تعریف پروژه علمی دانشگاهی برای تحقیق و بررسی  در زمینه اخلاق مهندسی یا به صورت مشخص تدوین قواعد(کدهای) اخلاقی کشور
4. پیش بینی یک برنامه سخنرانی در افتتاحیه اجلاس هجدهم هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان در اردبیل با موضوع اخلاق مهندسی به منظور نزدیک تر شدن دیدگاه های هیئت مدیره استانها در بحث اخلاق مهندسی
5. برگزاری دوره های آموزش کوتاه مدت ترویجی و کارگاه آموزشی اخلاق مهندسی ویژه هیئت مدیره های منتخب دوره هفتم استانها به منظور همفکری و نزدیک تر شدن آراء و اندیشه های اعضای هیئت مدیره استان ها در زمینه اخلاق مهندسی
6. برگزاری دوره تربیت مدرس اخلاق مهندسی و کارگاه اخلاق مهندسی توسط دبیرخانه استان قم در چارچوب توافق دوجانبه استان قم با سایر استان های معین دبیرخانه
همچنین در این جلسه اعضای محترم شرکت کننده بر موارد دیگری همچون تاسیس مرکز پژوهشی اخلاق مهندسی، تدوین سند اخلاق مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان، تدوین نظامنامه بند ع ماده 91 آیین نامه اجرایی قانون، تدریس اخلاق مهندسی در دانشگاه ها، درج اخلاق مهندسی در دوره های تمدید و ارتقای پایه تاکید نمودند.
کمیته اخلاق مهندسی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم برای نخستین بار در  سال 89 تشکیل و فعالیت این کمیته با برگزاری جلسات مستمر ادامه یافت که در طی این مدت 25 جلسه با حضور اعضای این کمیته برگزار شد.
اولین برنامه ای که به پیشنهاد کمیته اخلاق مهندسی در قم اجرایی شد ؛ برگزاری همایشی تحت عنوان " اخلاق مهندسی ، بایدها و نبایدها " در سال 89  بود که دراین همایش سراسری علاوه بر اعضای سازمان ، اعضای گروه تخصصی عمران شورای مرکزی نیز حضور داشتند.
دبیرخانه همایش " اخلاق مهندسی ، بایدها و نبایدها "  جهت برپایی این همایش فراخوان مقاله  را در محورهایی همچون" اخلاق مهندسی , باورها و ارزش های اسلامی" , ا"خلاق مهندسی و ایمنی ", "اخلاق مهندسی و محیط زیست" ، "اخلاق مهندسی و اقتصاد مهندسی" , "اخلاق مهندسی و انگیزه خدمت ،مسئولیت پذیری بهداشت روانی و نوع دوستی "را اعلام که مقالات خوبی به دبیرخانه ارسال گردید و در روز برگزاری همایش  مقالات برتر ارائه و از آثار برتر تجلیل بعمل آمد.
سخنرانی دکتر فرامرز قراملکی و همچنین دکتر شیبانی اصل؛ دو تن از برجسته ترین کارشناسان عرصه اخلاق مهندسی و اخلاق حرفه ای و نیز  قرائت بیانیه پایانی از دیگر برنامه های برگزاری این همایش بود.
کمیته اخلاق مهندسی همچنین جلساتی را با دانشگاه قم ،  موسسه آموزشی پژوهشی  امام خمینی (ره) ، گروه اخلاق حرفه ای دانشگاه تهران و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار نمود که ماحصل آن دایر شدن درس اخلاق مهندسی در دانشگاه قم برای دانشجویان رشته مهندسی بود که با استقبال خوب دانشجویان مواجه شد.
کمیته اخلاق مهندسی  با برگزاری  جلساتی با گروه نظارت سازمان و شورای انتظامی استان ،  گام هایی در راستای تدوین کد های اخلاقی در عرصه های نظری و عملی و همچنین ترجمه برخی از متون به زبان لاتین در زمینه اخلاق مهندسی  برداشته تا بتوان این موارد را در قالب کتابی به مهندسان ارائه نمود.
تدوین سیاست های کلی کمیته اخلاق مهندسی  و ارائه برنامه های  کوتاه مدت و بلند مدت ، انجام آسیب شناسی ساختار سازمان و ارائه طرح بهبود ، برگزاری چندین کارگاه تخصصی اخلاق مهندسی برای اعضا در قم و مشهد مقدس و نیز برگزاری کارگاه تخصصی برای اعضای هیئت مدیره سازمان و برپایی دوره اخلاق و رفتار سازمانی ویژه پرسنل سازمان ، برگزاری دوره های توجیهی اخلاق مهندسی برای  اعضای جدیدالورود در رشته های مختلف ، ایجاد پرونده ویژه اخلاق مهندسی و درج مطالب و مقالات در این زمینه  در نشریه پنجره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ، راه اندازی سامانه پیامکی و صندوق پستی ویژه دبیرخانه کمیته اخلاق مهندسی به منظور دریافت نظرات و پیشنهادات از سراسر کشور و برنامه ریزی در راستای تدوین منشور اخلاق مهندسی  بخش دیگری از فعالیت های این کمیته بوده است.

بندهای مربوطه به موضوع اخلاق مهندسی و حرفه ای که در قطعنامه ها و بیانیه های اجلاس های عمومی نظام مهندسی ساختمان در طی 18 سال آمده است به شرح ذیل است.

بيانيه دومين اجلاس هيأت عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان ،
تبريز 30 و 31 تيرماه 1378
بند 11 بیانیه : اعضاي نظام مهندسي بر ميثاق خود در رعايت اخلاق مهندسي و حفظ حيث و شرافت حرفه اي تأكيد مجدد مي نمايند و اطلاع رساني به جامعه د رجهت شناخت نقش مثبت خدمات مهندسي در ارتقاء بازده سرمايه هاي خصوصي و ملي و تأمين رفاه و آسايش عمومي را وظيفه خود مي دانند و آماده اند خود رأساً نسبت به حفظ سلامت محيط مهندسي و نظارت بر عملكرد اعضاي خود بدون مداخله مراجع غير مرتبط با مهندسي اقدام نمايند.

قطعنامه اجلاس سوم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
اصفهان – نهم تيرماه 1379
بند 6  بیانیه :تقويت شوراهاي انتظامي استان ها، و كشور و حمايت از آنها د رجهت پالايش هر چه جدي تر محيط مهندسي و ايجاد يك نظام خود انضباط مستحكم براي ترويج اخلاق مهندسي و مسئوليت پذيري مدني مهندسان  ، 

قطعنامه اجلاس چهارم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
مازندران – بابلسر 8 تير ماه 1380
بند 8 بیانیه :تقويت شوراهاي انتظامي استان ها و كشور و حمايت از آن ها در جهت پالايش محيط مهندسي و ايجاد يك نظام خود انضباط و محكم براي ترويج اخلاق مهندسي و مسئوليت پذيري مهندسان .

قطعنامه اجلاس ششم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
شهرکرد – 26 تیرماه 1382
بند 4 بیانیه:رعايت اخلاق مهندسي ، تقويت وجدان حرفه  اي در بين مهندسان ، احترام به تخصص همكاران در همه رشته ها، حفظ حريم تخصص هاي مختلف و در پيش گرفتن مسير تفاهم و همكاري بين آنان مي بايستي در صدر اهداف سازمانهاي نظام مهندسي قرار گيرد.

قطعنامه اجلاس هفتم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
مشهد مقدس- 26 تیرماه 1383
بند 8 بیانیه:حفظ اخلاق مهندسي و احترام به تخصص همكاران و ايجاد تعامل سازنده بين آنان و تقيد به موازين قانوني در مورد رشته هاي مختلف به ويژه ترتيباتي كه در ماده 12 آئين نامه اجرايي قانون نظام مهندسي ساختمان و تبصره هاي آن ، از لوازم اجتناب ناپذير حفط و ارتقاي سازمان نظام مهندسي ساختمان محسوب مي شود.

قطعنامه اجلاس هشتم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
اراك  - 30 تيرماه 84  
بند 5 بیانیه: اشتغال سازمان نظام مهندسي ساختمان چه در سطح استانها و چه در سطح شوراي مركزي به امور كنترلي مربتط با ساخت و سازهاي شهري نبايستي موجب غفلت اين سازمان از تعقيب اهداف اعتلائي نظير آموزش ، روزآمد كردن دانش حرفه اي اعضاء، بسط موازين اخلاق حرفه اي ، تقويت همبستگي دروني و حس احترام متقابل بين همكاران از هر رشته و تخصص گردد. اجلاس هشتم هيأت عمومي از همه مديران اين سازمان در استانها و مركز مي خواهد كه سهم شايسته اي از فعاليت هاي خود را به مسائل فوق تخصيص دهند . آموزش اساس هر گونه پيشرفت است و شايسته نيست كه لحظه اي متوقف شود.

قطعنامه اجلاس دهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
تهران- هتل استقلال - 3 تيرماه سال 1386

بند 3 بیانیه: شوراي مركزي با روش هاي آموزشي، انگيزشي، تشويقي و انتظامي لازم نسبت به نهاديه نمودن «اخلاق حرفه اي در مهندسي ساختمان» و در جهت اعتلاي رفتار حرفه اي اعضاء و افزايش ميزان تقيد اعضاي آنان به اصول اخلاقي حرفه مهندسي اقدام نمايد.


قطعنامه اجلاس دوازدهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
شيراز – 28 تیرماه 1387
بند 15 بیانیه: شوراي مركزي با روش هاي آموزشي، تشويقي نسبت به نهادينه كردن "اخلاق حرفه اي" و افزايش ميزان وابستگي اعضاي سازمان ها به اصول اخلاقي حرفه مهندسي اقدم نمايد و در ترويج نقش اعتلائي و انتظامي سازمان ها به مثابه وظيفه حرفه اي آن اهتمام ورزد تا از اين طريق ارائه خدمات بهتر به مردم وظيفه اخلاقي اعضاي سازمان در سراسر كشور قرار گيرد.

قطعنامه اجلاس پانزدهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
کرمانشاه – 21 تیرماه 1391
بند 4 بیانیه: شركت كنندگان در اين اجلاس، ضمن توجه به رعايت اخلاق و رفتار مهندسي، خواستار ارائه راهكارهاي مناسب و اجرايي در خصوص چگونگي دفاع از حقوق اجتماعي و حيثيت حرفه اي اعضاء مي باشند.

متن كامل قطعنامه اجلاس شانزدهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان 
جزیره کیش – 17 تیرماه 1392
بند 4 بیانیه: از آنجا که دفاع از حیثیت حرفه‏ای و حقوق اجتماعی اعضای نظام مهندسی ساختمان کشور در سایه رعایت اخلاق و رفتار مهندسی ضروری است، هیأت عمومی از شورای مرکزی خواستار تبیین برنامه‏های اجرایی – آموزشی در این راستا می‏‏باشد.

قطعنامه اجلاس هفدهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسي ساختمان
تهران سالن اجلاس سران – 4 تیرماه 1383
بند 7 بیانیه: ارتقاي اخلاق حرفه اي در مهندسي ساختمان (اخلاق مهندسي) در ردیف نخستين اولويت هاي سازمان و سازمان هاي استان قرارگيرد و با تشدید فعالیت در دبيرخانه اخلاق مهندسی و تعمیم آن به سازمان های استان، اقدامات مختلف در اين راستا پيش بيني و بطور مستمر به مرحله اجرا و عمل درآيد. 

بیانیه پایانی هجدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
اردبیل – سی تیرماه 1394
بند 2 بیانیه: هیأت عمومی بر رعایت اخلاق حرفه ای در تمامی سطوح خدمات مهندسی تأکید نموده و از شورای مرکزی و سازمان استانها برنامه ریزی برای تکریم از پیشکسوتان حرفه و چهره های ماندگار را در حوزه ساخت و ساز انتظار دارد.


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :