مناسبت ها

 


گزارش چند رسانه ای

 

دسترسی سریع

 

پرسش و پاسخ

نحوه اشتراک ماهنامه شمس

علاقه مندان به اشتراك مي توانند حق اشتراك حداقل 12 شماره را به مبلغ 360/000 ریال به حساب 14005019196 نزد بانك مسكن شعبه شهيد خدامي – نشريه شمس واريز كرده و اصل فيش واريزي را همراه فرم تكميل شده را به سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور شماره 88870702 ارسال نمايند .

 

انتشارات

سال چهاردهم، شماره 11، تیرماه 96، 24 صفحه
 

شناسنامه فني ، مجري ذي صلاح و نيروي فني ماهر ، مولفه هاي اصلاح الگوي ساخت و ساز

نسخه چاپی  ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ -  ۱۶:۴۵ تعداد بازدید: 631


آنچه امروز سازمان نظام مهندسی ساختمان به آن نیازمند است ، جستجوی راه کار های جدیدی است که بتواند در تبیین و تثبیت جایگاه مهندسی در صنعت ساختمان ایران ، چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی موثر عمل کند. باور داشتن توان و ظرفیت های ناتمام مهندسان در جامعه ای گسترده با تعدد 400هزار نفر بسیار حائز اهمیت است .
سازمان نظام مهندسی وظیفه ای بس خطیر و مهم بر عهده دارد و آن اجرای کامل قوانین و مقررات و قرار دادن ساخت و ساز کشور در مسیر سالم و صحیح خود می باشد. با ابزار در دست این کار در سازمان نظام مهندسی ساختمان ، که اعضای آن به شمار می آیند و همین سرمایه ای که در اختیار سازمان است ، حاشیه امنیت مطلوبی برای پیاده سازی سیاست های دولت در بخش صنعت ساختمان کشور ایجاد شده و می توان با اطمینان گفت که با قرار گرفتن مهندسان در جایگاه های حرفه ای و شایسته آنها ، ساخت و ساز کشور با تحول اساسی روبرو خواهد شد و سرعت رسیدن به پیشرفت عمرانی کشور افزایش خواهد یافت.
سیاست های دولت همواره در سال های اخیر به دنبال پیاده سازی شیوه های جدید مدیریت ساخت و ساز بوده است و ایده هایی که نقش ساماندهی چنین شرایطی را عهده دارند معمولاً از چالش های بسیاری برای اجرایی شدن در بروکراسی اداری،  متاثرند . در حالی که برای تضمین سلامت صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز نیاز است تا چارچوب استاندارد سنجش سلامت تعریف شده و به عنوان معیار به کار گرفته شود، شناسنامه فنی و ملکی ساختمان یکی از گزینه هایی است که در حوزه سنجش کیفیت جا می گرد. 
شناسنامه فنی از مدت های قبل در قانون نظام مهندسی ساختمان پیش بینی شده و  از آنجایی اهمیت پیدا می کند که به جامعه مهندسین ، سازندگان و بهره برداران این فرصت را می دهد تا بر اساس نوع مصالح به کار رفته ، نیروی انسانی متخصص سازنده و نحوه ساخت و دیگر ویژه گی های پیدا و پنهان سازه قدرت انتخاب داشته و درجه بندی و تعیین رتبه کیفیت ، امکان پذیر شود. شناسنامه هویت ساختمان است و این امکان را ایجاد می کند تا بتوان کلیه عوامل ساخت، از مصالح تا نیروی کار را پس از بهره برداری مورد ردیابی قرار داد. این مسئله تعهد کاری بسیاری برای عوامل انسانی دخیل در پی خواهد داشت . به طور مثال بر اساس تعهد مهندس ناظر که به صورت محضری تنظیم می شود، شخص متعهد می شود پاسخگوی امضا و عملکرد خود باشدو اینگونه است که می توان بر اساس آن، امنیت را در قالب افزایش کیفیت، ارتقا داد. شناسنامه فنی ساختمان حاوی نکات بسیار جز و دقیقی است که می باید بر پایه نظارت دقیق و متعهدانه ثبت شود از ویژگی های مصالح و غیره تا در حوزه های گسترده انبوه سازی که مشخصه های ژئو فیزیک و ژئوتکنیک زمین و سازه را نیز در بر می گیرد.
نظام مهندسی برنامه های گسترده ای برای اجرای این طرح در کشور در نظر دارد که با بکارگری مجریان ذی صلاح و ورود افراد دارای صلاحیت و نخبه سازمان به پروسه ساخت و ساز ، مسیر  اجرای آن هموار تر شده است. اما در این میان هم بخش هایی با تصمیم گیری های سلیقه ای، به عامل بازدارنده ای در شناسنامه فنی تبدیل شده اند. دلایل ارائه شده از سوی آنها نیز بر طبق نظرات کارشناسی است و معتقدند که ممکن است تبعاتی در پی داشته باشد. از جمله آنها بار مالی اجرای طرح بکارگیری مجریان ذی صلاح ، تشخیص و تعیین نهاد صدور شناسنامه فنی ، تعریف جایگاه ناظرین و ... است. اما با تمام این مسائل اجماعی که در کمیسیون عمران مجلس دهم و نمایندگان محترم به چشم می خورد ، امید است این مسئله به سرانجام برسد.
یکی از موارد دیگری که به عنوان ویژگی ساختمان در شناسنامه فنی ذکر شده و حائز اهمیت است ، کارگرانی است که به عنوان بخش عمده ای از نیروی انسانی ، نیازمند بهره گیری از شناسه مهارت فنی و گواهی مهارت حرفه ای هستند . به هر حال بهره گیری از نیروی انسانی متخصص و کارآمد در رسیدن به موفقیت در اجرای یک پروژه بی تاثیر نیست. اگر افراد از تخصص و مهارت کافی برخودار باشند ، علاوه بر اجرای صحیح عملیات ساختمان سازی ، مصالح و فناوری های مرتبط با هر یک در جهت صحیح به کار گرفته شده و کیفیت ساخت بالا می رود در این میان شناسنامه فنی هم از حیث برخورداری از اطلاعات دقیق و کارشناسی شده در جایگاه برتری قرار می گیرد. 
آمارها حاکی از آن است که تنها از میان 2.5 میلیون کارگر ساختمانی در کشور تنها 500 هزار نفر از آموزش حرفه ای بهره برده و از کارت مهارت فنی برخوردارند. در بین سال های 87 و 88 ، با پیش بینی بودجه آموزشی مشخصی برای آموزش کارگران ساختمانی تنها 500 هزار نفر آموزش دیدند و در سال های بعد این مسئله به فراموشی سپرده شد.
 سازمان فنی و حرفه ای متولی امر آموزش برای کارگران و کسانی است که در صنعت ساختمان به عنوان نیروی انسانی شناخته می شوند. در این میان سازمان نظام کاردانی نیز متولی امر آموزش معماران تجربی است و برای آنها از سوی وزارت راه و شهر سازی ، گواهی و پروانه اشتغال صادر می کند و این دو مجموعه متولی امر آموزش منابع انسانی است. با توجه به عددی که ذکر شد و حجم عملیات عمرانی که در سطح کشور در حال انجام است و در حالی که 90 درصد نیروی انسانی مورد نیاز صنعت ساختمان را کارگران ساختمانی تشکیل می دهند، بودجه تعریف شده برای سازمان فنی و حرفه ای پاسخگوی این تعداد از کارگران نیست و متاسفانه کارگر مورد نیاز برای پروژه های بزرگ ساختمانی که از آموزش لازم بهره برده باشند ، موجود نیست. مرجع قانون گذار است که می بایست این نیاز های را پیش بینی کرده و تمهیدات مالی مورد نیاز را فراهم سازد. این کارگران به عنوان تامین زیر ساخت های ساخت و ساز تعریف می شوند و در صورت نبود آن ها با مشکل مواجه خواهیم شد و به تبع آن در صورتی که در جایی احساس نیاز به وجود آید ، تامین نیروی انسانی مورد نیاز از مبادی غیر رسمی صورت می گیرد و این گونه است که منافع ملی به خطر می افتد. 
این موضوع حیاتی در کلیه تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های سازمان نظام مهندسی ساختمان به چشم می خورد و با تاکیداتی که در قطعنامه های پایانی دوره های گذشته اجلاس هیات عمومی شده میتوان به درجه اهمیت آن پی برد.

بيانيه دومين اجلاس هيأت عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان
تبريز 30 و 31 تيرماه 1378
بند 10 . سازمانهاي نظام مهندسي ساختمان در اين زمان كه اركان تشكيلاتي آنها كامل شده و ابزارهاي قانوني لازم براي تحقق اهداف رفيع قانونگذاران وجود دارد از همه مراجع  مديريت هاي دولتي و عمومي بويژه وزارت مسكن و شهرسازي، وزارت كشور و شهرداريها انتظار دارند در زمينه هاي همكاري مناسب براي جلوگيري از مداخله افراد فاقد صلاحيت در امور فني و تخصصي را فراهم آورند . سازمانهاي نظام مهندسي همچنين بر واگذاري ساخت و سازهاي شهري به سازندگان واجد صلاحيت و مورد تأئيد سازمان نظام مهندسي تأكيد جدي دارند.

قطعنامه اجلاس سوم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
اصفهان – نهم تيرماه 1379
7- پي گيري مستمر اقداماتي كه در جهت الزام كارفرمايان به استفاده از مجريان صاحب صلاحيت تاكنون انجام شده تا تحقق كامل آن.

قطعنامه اجلاس چهارم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
مازندران – بابلسر 8 تير ماه 1380
9.  پي گيري مستمر اقداماتي كه در جهت الزام كارفرمايان به استفاده از مجريان صاحب صلاحيت تاكنون انجام شده تا تحقق كامل آن .
14. تهيه و ترويج شناسنامه فني براي كليه ساختمانها و كمك شوراي مركزي به وزارت مسكن و شهرسازي در زمينه تهيه طرح جامع كنترل ساختمان انجام گيرد.

قطعنامه اجلاس هفتم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
مشهد مقدس- 26 تیرماه 1383
10.  از وزارت محترم كشور و كليه شهرداريها و شوراهاي اسلامي شهرها درخواست مي نمائيم كه آئين نامه مجريان ساختمان را در همه شهرها به اجرا در آورند و از دخالت سازندگان فاقد صلاحيت و پروانه مجري، جداً جلوگيري نمايند تا از تكرار حوادث ناگوار نظير شهر بم جلوگيري شود.
قطعنامه اجلاس هشتم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
اراك  - 30 تيرماه 84  
21- پيشنهاد مي شود شوراي مركزي الحاق شناسنامه فني و ملكي ساختمان ها به اسناد مالكيت واحدهاي تجاري و مسكوني را از طريق قوه قضائيه پيگيري نمايد.

قطعنامه اجلاس دهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
تهران- هتل استقلال - 3 تيرماه سال 1386
10. ضمن تعامل لازم با وزارت مسكن و شهرسازي و وزارت كار و امور اجتماعي در خصوص آموزش كارگران و اشخاص داراي مهارت فني و تعيين صلاحيت آنان اقدام گردد تا بخش «اجراي ساختمان» از مشكلات ناشي از كمبود نيروي كارآمد رها شود.
11. هزينه بازرسي و نظارت ساختمان (موضوع بند 13-2 مبحث دوم مقررات ملي ساختمان) و هزينه تهيه و صدور شناسنامه فني و ملكي ساختمان (موضوع بند 17-8 مبحث فوق) به دليل اينكه در مجموعه وظايف حاكميتي است، توسط دولت تأمين و پرداخت گردد.
16. سازمان هاي استان ها به طور شايسته ضمن اعمال كنترل جدي بر نحوه ساخت و سازها از دخالت اشخاص فاقد صلاحيت در طراحي، اجراء و نظارت ساختمان جلوگيري نموده و متخلفان را از طريق مراجع قانوني تحت تعقيب قرار دهند. سازمان هاي استان ها همچنين توجه لازم را در خصوص عدم دخالت اعضاء در رشته¬هاي خارج از صلاحيت خود معمول دارند.

قطعنامه اجلاس دوازدهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
شيراز – 28 تیرماه 1387
14. از جمله مشكلات اساسي در راه ارائه خدمات بهتر مهندسي به مردم، موضوع كمبود كارگر آموزش ديده و داراي كارت مهارت و عدم توليد مصالح استاندارد و كنترل ناقص در استاندارد بودن مصالح وارداتي در بخش هاي گوناگون ساختمان مي باشد.
19. از سازمان ثبت اسناد درخواست مي گردد تا شناسنامه هاي فني و ملكي در اسناد جديد مالكيت درج گرديده و اين شناسنامه به اسناد رسمي در هنگام نقل و انتقالات منظم گردد.

قطعنامه اجلاس چهاردهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
تهران سالن اجلاس سران – 18 تیرماه 1390
26. با توجه به آمادگی سازمان‌های استان‌ها در رعایت الزامات اجرای ساختمان توسط سازندگان ، اجرای کامل این موضوع و انجام ساخت و ساز توسط اشخاص دارای صلاحیت (دارندگان پروانه اشتغال) به طور جد مورد تأکید و پیگیری قرارگیرد.

قطعنامه اجلاس هفدهم هیات عمومی سازمان نظام مهندسي ساختمان
تهران سالن اجلاس سران – 4 تیرماه 1383
بند 41. الزام به استفاده از سازندگان ذیصلاح در احداث ساختمان.

قطعنامه پایانی هجدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان
اردبیل – سی تیرماه 1394
بند 3.  اعضای شرکت کننده در هجدهمین اجلاس هیأت عمومی بر استفاده از سازندگان دارای پروانه اشتغال معتبر تأکید نموده و پیگیری جدی برای تدوین نظام جامع ساخت و ساز متناسب با نظام فنی و اجرایی کشور برای بخش خصوصی از مراجع ذیربط می باشند، لذا شورای مرکزی براي تسريع در اين خصوص، پیشنهادات لازم را حداکثر تا پایان سال جاری آماده و برای تأییدیه های نهایی به مراجع ذیربط ارسال نماید.

اما سازمان نظام مهندسی این موضوعات را جزئی از مطالبات خود می بیند و نیازمند بهره گیری از منابع انسانی متخصص است . کارگران سنتی کار که سابقه طولانی در امر ساخت و ساز داشته و دارند دیگر شیوه های گذشته و نحوه عملکردشان پاسخگوی نیاز امروز نیست و لازم است تا برای هموار ساختن مسیر ، برای دستیابی به توسعه پایدار ، به روز کردن نیروهای انسانی ، حضور مجریان ذی صلاح و استفاده از توان فنی نیروی کار آموزش دیده و ماهر در دستور کار مدیریت کلان قرار گیرد تا در راه اجرایی شدن طرح ملی شناسنامه فنی ، که ضامن سلامت ساخت و ساز کشور و امنیت جانی و مالی مردم است ، خللی وارد نشود. 
روابط عمومی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :