مناسبت ها

 


گزارش چند رسانه ای

 

دسترسی سریع

 

پرسش و پاسخ

نحوه اشتراک ماهنامه شمس

علاقه مندان به اشتراك مي توانند حق اشتراك حداقل 12 شماره را به مبلغ 360/000 ریال به حساب 14005019196 نزد بانك مسكن شعبه شهيد خدامي – نشريه شمس واريز كرده و اصل فيش واريزي را همراه فرم تكميل شده را به سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور شماره 88870702 ارسال نمايند .

 

انتشارات

سال چهاردهم، شماره 11، تیرماه 96، 24 صفحه
 

نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای مهندسان نخستین منشور اخلاق حرفه‌ای کشور است

نسخه چاپی  ۱۳۹۵/۰۵/۲۰ -  ۰۸:۲۷ تعداد بازدید: 1035

مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی تاکیدکرد : نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای نخستین منشور اخلاق حرفه‌ای در کشور است.


به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ منوچهر شیبانی اصل در نشست مدیران کل راه و شهرسازی 31 استان که به همت معاونت حقوقی وزارت راه و شهرسازی در ساختمان دادمان برگزار شد ، گفت : بیشترین آمار مربوط به جرم متهمان در این حوزه به دلیل ناآگاهی و اطلاع ناکافی از قوانین و آیین‌نامه‌هاست.


وی افزود : نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای نخستین منشور اخلاق حرفه‌ای به شمار می‌رود که به صورت عام در مهندسی ساختمان کشور تعیین، تصویب و ابلاغ شده است. این نظام‌نامه درحال حاضر به سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان، نظام کاردانی، ادارات کل استان‌ها، وزرا، رئیس قوه قضائیه، رئیس مجلس شورای اسلامی، استانداران، رؤسای دانشگاه، کانون وکلا و نهادهای دیگر مرتبط با حرفه ارسال شده است.

شیبانی اصل در ادامه افزود: همچنین لزوم امضای این تعهدنامه از سوی تمامی مهندسانی که قصد اخذ پروانه اشتغال یا تمدید پروانه خود را دارند و برگزاری دوره‌های آموزشی ارتقای پروانه مهندسی و برگزار سمینارهای مختلف با هدف تبیین ابعاد گوناگون این نظام‌نامه در دستور کار قرار گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این مطلب که براساس اصل برائت که یک اصل معروف حقوقی بوده و در قانون اساسی و قوانین عادی ما نیز تأکید شده، ذکر شده است که رعایت رفتار حرفه‌ای اخلاقی به وسیله تمامی اشخاص مشمول آن، احراز شده تلقی می‌شود، گفت: اصلاحیه آیین‌نامه بر مبنای اخلاق حرفه‌ای صورت گرفته است. مصادیق رفتار حرفه‌ای در رفتار عمومی، رفتار با کارفرمایان، طرف قراردادها و اشخاص در استخدام، رفتار با اشخاص حقیقی و حقوقی همکار، نکات مورد نیاز برای فعالیت‌های بین‌المللی و کار در عرصه جهانی و تجربیات موجود از وضعیت فعلی در این نظام‌نامه آمده و درحال حاضر مبنا بر این قرار گرفته که ضمن اطلاع و آشنایی مهندسان از این مبحث شرایط لازم برای تقویت آنها نیز فراهم شود.

مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: با توجه به گزارش‌ها و نتایج موجود مشخص است که بیشترین آمار مربوط به دلایل جرم متهمان در این حوزه به دلیل ناآگاهی و عدم اطلاع کافی از قوانین و آیین‌نامه‌هاست که مطمئنا اگر فرد می‌دانست که این اقدام خلاف قانون است مرتکب آن نمی‌شد هرچند که قاعده عمومی جهل، قانون رفع مسئولیت محسوب نشده و فرد نمی‌تواند به صرف این موضوع از مجازات مربوطه تبرئه شود.

این مقام مسئول تأکید کرد: به کار گرفتن دقت و مهارت دانش لازم در انجام کار حرفه‌ای، پرهیز از توسل به روش‌های متقلبانه برای کسب منافع مالی و امتیازات حرفه‌ای، خودداری از استفاده از موقعیت شغلی در امور سازمانی، تعهد به انجام کار حرفه‌ای تنها در صورت برخورداری از اصول و دانش آن حرفه، برخورداری از امکانات لازم برای انجام کار(درصورتی که در حین انجام کار یک یا چند شرایط را ازدست داده شد یا مدت پروانه اشتغال خاتمه یابد موضع را به کارفرما اعلام نماید) نمونه‌ای از موارد ذکر شده در آیین‌نامه به شمار می‌رود که اجرای آن بدون شک ضرورت دارد.

شیبانی اصل در بخش دیگری از سخنانش در خصوص تخلفات انضباطی نیز خاطرنشان کرد: درج یا نشر یا نقل قول هرگونه متن، تصویر یا سایر موارد مغایر با اصول اخلاقی و شئون حرفه‌ای در رسانه‌های گروهی و شبکه‌های اجتماعی و پیام انبوه از درجه دو تا پنج و همچنین انجام اقداماتی که موجب ایجاد اخلال در انجام وظایف قانونی و جاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و ارکان آن شود یا نامه پراکنی یا سخنرانی که موجب اتهام، وهن و لطمه به حیثیت سایر مهندسان شود، به مجازات انتظامی از درجه دو تا درجه چهار، نمونه‌های مهمی از تخلفات این حوزه به شمار می‌رود.


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :