مناسبت ها

 


گزارش چند رسانه ای

 

دسترسی سریع

 

پرسش و پاسخ

نحوه اشتراک ماهنامه شمس

علاقه مندان به اشتراك مي توانند حق اشتراك حداقل 12 شماره را به مبلغ 360/000 ریال به حساب 14005019196 نزد بانك مسكن شعبه شهيد خدامي – نشريه شمس واريز كرده و اصل فيش واريزي را همراه فرم تكميل شده را به سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور شماره 88870702 ارسال نمايند .

 

انتشارات

سال چهاردهم، شماره 11، تیرماه 96، 24 صفحه
 

دویست و چهارمین جلسه شورای مرکزی برگزار شد.

نسخه چاپی  ۱۳۹۵/۰۵/۳۰ -  ۰۸:۴۵ تعداد بازدید: 849

دویست و چهارمین جلسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان  برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی ، دویست و چهارمین جلسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان روز چهارشنبه مورخ 27/5/1395 در محل ساختمان شورای مرکزی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مهندس مهدی حق بین ، دبیر اجرایی شورای مرکزی ضمن خوش آمدگویی به اعضای شورای مرکزی و روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ها ، دستور جلسه را اعلام کرد .

در ادامه :

مهندس سیف زاده گزارشی از کمیته صادرات خدمات فنی ون مهندسی ارائه داد و گفت : برای رصد ماحصل سه ساله فعالیت سازمان نظام مهندسی ساختمان استانها طی مکاتبه ای درخواست شده تا گزارش عملکرد هر استان در حوزه بازار یابی ، بازار سنجی ،حضور در مناقصه های بین المللی ، تاسیس دفاتر نمایندگی برون مرزی و ... گزارشات خود را به شورای مرکزی ارسال نمایند و خواهشمندیم استان ها در این خصوص همکاری لازم را با شورای مرکزی و کمیته صدور خدمات فنی و مهندسی داشته باشند. 

وی همچنین تاکید کرد در صورتی که بتوانیم استاندارد سازی کالا و خدمات را در داخل کشور اعمال کنیم می توانیم در حوزه برون مرزی نیز حضور قدرتمند تری داشته باشیم. 

سیف زاده بابیان اینکه مذاکراتی در این خصوص با سازمان ملی استاندارد صورت گرفته افزود : این مذاکرات درچارچوب بکارگیری مهندسان در حوزه استاندارد اجباری مصالح و کالاهای ساختمانی و در مجموعه های تولیدی بوده و در صدد هستیم تا تفاهم نامه ای نیز با وزارت صنعت معدن وتجارت در حوزه عرضه و تقاضای خدمات و ایجاد ظرفیت های اشتغال مورد نظر برای مهندسان منعقد کنیم .

دکتر نرماشیری ، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سیستان بلوچستان نیز با اشاره به اهمیت حفظ سرمایه های اجتماعی سازمان که همان مردم و افکار عمومی هستند تاکید کرد : این مسئله در چارچوب قانون و در دفاع از حیثیت مهندسان باید مورد توجه باشد . وی از راه اندازی پایگاه سنجش مهندسان در استان متبوع خود خبر داد و افزود : با این روش و با استفاده از بانک اطلاعاتی مخاطبانی که از خدمات این سازمان استفاده کرده بودند توانستیم آسیب سنجی و چرایی افت این سرمایه های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهیم وبر اساس تحقیقات و پژوهشهایی که در این حوزه صورت خواهد گرفت ، اخلاق حرفه ای را در جامعه مهندسی نهادینه کرده و آمادگی داریم تا این سامانه را در اختیار سایر استان های کشور قرار دهیم.

مهندس فرشید ، رییس سازمان نام مهندسی ساختمان استان یزد نیز با اشاره به فعالیت دبیرخانه مبحث 5 مقررات ملی ساختمان در استان یزد ، به همایشی در این خصوص که 17 و 18 شهریور ماه در این استان برگزار می شوداشاره کرد که با محوریت فراورده ها و مصالح ساختمانی خواهد بود .

وی با دعوت از اعضای شورای مرکزی و جامعه مهندسی اعلام کرد که شرکت در این همایش و کارگاه های جانبی آن به عنوان دوره ارتقای پروانه مهندسان محاسبه خواهد شد.

دکتر اژدری مقدم ، عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز به قانون ابلاغی ریاست محترم جمهور در خصوص توسعه و بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی مورخ 4/2/1395 اشاره داشت و اعلام کرد که  کمیسیون انرژی شورای مرکزی آمادگی دارد تا در تدوین آیین نامه اجرایی این قانون و راهنمای آن مشارکت داشته باشد و از شورای مرکزی خواست تا مکاتبات لازم را در این خصوص با وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه انجام دهند.

وی همچنین درخواست کرد تا نظام نامه ها و آیین نامه هایی که در شورای مرکزی در حال بررسی و تصویب است در چارچوب قانون صورت بگیرد و شورای تدوین در شورای مرکزی به این مهم توجه داشته باشند.

مهندس یزدانی عضور شورای مرکزی و رییس گروه تخصصی شهر سازی شورای مرکزی نیز بر ضرورت انتقال نظرات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در خصوص بررسی لایحه برنامه ششم توسعه تاکید کرد و در ادامه در خصوص برگزاری آزمون ماده 27 ، درخواست نمود تا پیگیری های لازم در این خصوص انجام شود.

وی همچنین اخلاق حرفه ای را در بین مهندسان از مولفه های حساس و سرنوشت ساز عنوان کرد و از ریاست سازمان برای پیگیری مجدانه در خصوص مبحث 25 مقررات ملی ساختمان مرتبط با حوزه شهرسازی قدر دانی نمود.

مهندس اسماعیلی ، عضو شورای مرکزی بر حضور جدی تر و موثر تر شورای مرکزی در تدوین مباحث مرتبط با مقررات ملی ساختمان تاکید کرد و افزود : در خصوص مبحث 21 مقررات ملی مواردی به چشم میخورد که با مواد مندرج در مبحث دوم و چهارم در تناقض است و این موضوع در مرکز تحقیقات راه و مسکن مورد چالش بوده لذا باید مباحث تدوین شده پیش از ارسال به سازمان تحقیقات به رویت اعضای شورای مرکزی برسد و نظرات گروه های تخصصی در این خصوص اخذ گردد.

دکتر سیفی ، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی نیز با طرح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در سازمان های غیر دولتی اشاره کرد و درخواست نمود تا مسئله به صورت واضح و شفاف به استان ها توضیح داده شود تا  شبهه ای در این خصوص باقی نماند.

دکتر بدیعی ، عضو شورای مرکزی ، نیز اعلام کرد که دیدگاه های شورای مرکزی خصوصاً در مورد اصلاح ایین نامه اجرایی قانون ارسال شده و موجب شده تا معاونت حقوقی ریاست جمهوری ، وزارت کشور ، شهرداری ها و اعضای کمیسیون زیر بنایی دولت در یک وحدت رویه و اتفاق نظر با دیدگاه های شورای مرکزی همسو شوند که نتیجه نیز به کمیته بازنگری ارسال شده و منتظر اظهار نظر دوستان در این زمینه هستیم.

وی همچنین تاکید کرد : این مسئله ازین جهت حائز اهمیت است که اگر نظام مهندسی ساختمان از فرایند اصلاح و بازنگری در قانون کنار گذاشته شود خسارت ملی وارده جبران ناپذیر و این مسئله خط قرمز سازمان نظام مهندسی ساختمان خواهد بود

دکتر اکبرترکان دراین جلسه به کلیه موارد بحث پیش از دستور پاسخ کامل ارایه نمودند.

دراین جلسه خانم مهندس شاه منصوری مدیرروابط عمومی شورای مرکزی با ارایه پاورپونت گزارش اجلاس هیات عمومی را بصورت مبسوط ارایه نمود.

در مورد نظامنامه دفاتر مهندسی پس از بحث و تبادل نظر مقررگردید در جلسه آینده شورای مرکزی تصمیم گیری نهایی گردد

گالری تصاویر - دويست و چهارمين جلسه شوراي مركزي1395/5/27


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :