ديدار نمايندگان شهرهاي بندانزلي و فومن و شفت با هيات مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان

نسخه چاپی  ۱۳۹۵/۰۷/۰۶ -  ۰۹:۴۱ تعداد بازدید: 810

به گزارش روابط عمومي شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی نظام مهندسي ساختمان گيلان، مهندس حسن خسته بند، نماينده مردم بندانزلي و حجت الاسلام مهدي افتخاري نماينده مردم فومن وشفت در مجلس شوراي اسلامي و اعضاي کميسيون عمران مجلس، ظهر روز شنبه سوم مهر با اعضاي هيات مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان ديدار کردند.
در ابتداي اين ديدار، مهندس عبدالرضا قاسميان لنگرودي، رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان گيلان، ضمن خوش آمدگويي به نمايندگان حاضر در جلسه، حضور افراد تاثيرگذار گيلاني در مجلس شوراي اسلامي را از نقاط قوت استان دانست و به ارائه گزارشي از وضعيت سازمان پرداخت.
مهندس قاسميان ضمن ارائه مطالبي در خصوص ساختار هيات مديره، بازرسان و شوراي انتظامي سازمان گفت: سازمان نظام مهندسي ساختمان استان گيلان بيش از بيست هزار عضو دارد که حدود 45 درصد آن ها داراي پروانه اشتغال به کار مهندسي هستند.
وي افزود: سازمان نظام مهندسي ساختمان گيلان جهت رفاه حال کارفرمايان و اعضاي سازمان و ارائه خدمات بهتر در کوتاه‌ترين زمان ممکن، اقدام به تاسيس دفتر نمايندگي در تمامي شهرستان‌هاي استان نموده است که 16دفتر نمايندگي در استان و يک ستاد مرکزي داريم.
رئيس هيات مديره سازمان نظام مهندسي در ادامه  درباره ميزان ساخت و ساز در استان گيلان، بيان داشت: از سال 93 مانند ساير استان ها در حوزه سخت و ساز رکود داريم که در سال 92 حدود 5 ميليون و 350هزار متر مربع در قالب حدود هجده هزار و هفتصد پروژه در استان گيلان ساخت و ساز بخش خصوصي داشتيم. که اين رقم در سال 93 چهل درصد کاهش ساخت و ساز را نشان مي دهد و به سه ميليون و دويست هزار متر مربع در قالب  دوازده هزار و صد واحد پروژه  رسيد و در سال 94 حدود 90 هزار مترمربع کاهش نسبت به سال 93  داشتيم.
وي در ادامه گفت: بيست و يک سال از تصويب قانون نظام مهندسي گذشته و بحث اصلاح قانون از چند سال قبل در مجلس شوراي اسلامي مطرح شد و با نظرسنجي از تشکل هاي مهندسي ساختمان اين اصلاحيه تدوين و به مجلس ارائه شد که به دلايل گوناگون به تصويب نرسيد و سپس  به صورت موازي پيشنهاد تصويب آئين نامه اجرايي نظام مهندسي و کنترل ساختمان از سوي وزارت راه و شهرسازي مطرح شدو در حال حاضر مجلس به دنبال ارائه طرحي در خصوص اصلاح قانون است که اين طرح در حال بررسي است.
در ادامه اعضاي حاضر در جلسه به ارائه نظرات خود در خصوص موانع و مشکلات پيش روي سازمان هاي نظام مهندسي و نقاط قوت و ضعف قانون اشاره کردند و به ارائه پيشنهادات خود پرداختند.
سپس مهندس حسن خسته بند نماينده مردم بندرانزلي در مجلس شوراي اسلامي با  گراميداشت هفته دفاع مقدس نسبت با توجه به نظرات و پيشنهادات ارائه شده از سوي اعضاي حاضر در جلسه گفت: نگاه تخصصي و حرفه اي در نظرات و پيشنهادات ارائه شده در اين جلسه قابل تحسين است و مي توان با استناد به آنها مواردي را در خصوص اصلاح قانون نظام مهندسي در نظر گرفت و اگر اين نظرهاي کارشناسي قوي و محکم باشند مي توان در تصويب قانون از آن ها بهره گرفت.
عضو کميسيون عمران مجلس در ادامه با تاکيد بر استفاده از متخصصان بومي گفت: استان گيلان داراي مهندسين متخصص و توانمندي است که توانايي اجرا و طراحي بالايي دارند و ناظران خوبي هستند که سرمايه هاي استان محسوب مي شوند.
نماينده مردم انزلي در ادامه خاطرنشان کرد: براي اين که بتوانيم عملکرد قابل دفاعي داشته باشيم بايد به دنبال انجام اصلاح در قوانين باشيم و با هدف کم کردن بروکراسي با استفاده از برون‌سپاري خدمات شاهد افزايش سرعت در روند ارائه خدمات به بهترين نحو ممکن و با در نظر گرفتن امنيت و کيفيت کار باشيم تا شاهد اتفاقات ناگواري مانند زلزله هاي رخ داده نباشيم.
حجت الاسلام مهدي افتخاري نماينده شهرستان فومن نيز در اين جلسه ابراز داشت:خوشحالم در جمع کارشناسان و متخصصين جامعه مهندسين هستم که امنيت سازه هاي موجود در شهرهاي ما با فعاليت و کار دقيق مهندسان تضمين مي شود. 
وي در ادامه گفت: با توجه به بيانات مقام معظم رهبري در خصوص توجه به نظارت بر عملکرد در مجموعه هاي مختلف، در اين سازمان نيز نظارت مستمر و دقيق تاثير بسزايي در بالابردن ارائه خدمات و کيفيت ساخت و ساز و سازه ها دارد.
نماينده مردم شهرستان فومن اضافه کرد: تا زماني که کارگروه هاي مختلف به کار کارشناسي اعتقاد نداشته باشند، نمي توانيم انتظار موفقيت در بخش هاي مختلف داشته باشيم، بنابراين استفاده از نظرات کارشناسي در دستور کار هر مجموعه اي براي بهتر شدن بيش از پيش لازم و ضروري است.
عضو کميسيون عمران در ادامه اظهار داشت: اگرچه در بعضي ساختارهاي سازمان هاي نظام مهندسي مشکلاتي وجود دارد اما نمي توان از بحث نظارتي آن ها چشم پوشي کرد. مهندسان ِبا استعداد خوبي داريم که حتي در سطوح ملي و بين المللي درخشيده اند و اگر از اين پتانسيل هاي استفاده کنيم مي توانيم شاهد اتفاقات خوب و حل بسياري از مشکلات تخصصي اين حوزه باشيم.
حجت الاسلام افتخاري در ادامه به اصلاح قانون نظام مهندسي اشاره و خاطرنشان کرد: ساماندهي امور مرتبط با ساخت و ساز از مراحل اجرايي گرفته تا مراحل اداراي بايد اتفاق بيفتد و اصلاح قانون بايد با اين رويکرد انجام شود.
عضو کميسيون عمران در ادامه با بيان اين که سازمان نظام مهندسي رکن اصلي نظام ساخت و ساز کشور است گفت: يکي از مواردي که بايد در نظام مهندسي ساختمان مورد توجه قرار بگيرد،توجه به معماري سنتي است. ما اکنون در بسياري مناطق گيلان تقابل تفکري در نوع سازه ها و ساختمان ها را مي بينيم که هيچ گونه تناسخي با يکديگر ندارد. وي در ادامه گفت:لزوم تعامل کامل بين نظام مهندسي و ادارات مختلف هم يکي از چالش هايي است که بايد مورد توجه قرار گيرد.
حجت الاسلام افتخاري در ادامه تصريح کرد:ما اگر وحدت داشته باشيم مي توانيم به يکديگر کمک کنيم. نبايد اجازه دهيم ديگران براي ما نسخه بپيچند و منطقي نيز دفاع کنيم. و ارائه نظرات کارشناسي دقيق و قابل اتکا از سوي جامعه مهندسين به نمايندگان مي تواند موثر و مفيد باشد.
نماينده فومن همچنين گفت:من به خاطر بخشي از فرمايشات مقام معظم رهبري بود که عضو کميسيون عمران شدم که فرمودند معماري ما به معماري اسلامي برگردد، اگرچه خودمان تاريخ درخشاني در معماري اسلامي و ايراني داريم و هزاران توريست براي بازديد از شاهکارهاي معماري به ايران مي آيند، اما بدون هيچ تفکري در ساخت و سازها از الگوهاي غربي و غير اسلامي استفاده مي کنيم که اين در آينده به ضرر ما خواهد بود.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :