مناسبت ها

 


گزارش چند رسانه ای

 

دسترسی سریع

 

پرسش و پاسخ

نحوه اشتراک ماهنامه شمس

علاقه مندان به اشتراك مي توانند حق اشتراك حداقل 12 شماره را به مبلغ 360/000 ریال به حساب 14005019196 نزد بانك مسكن شعبه شهيد خدامي – نشريه شمس واريز كرده و اصل فيش واريزي را همراه فرم تكميل شده را به سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور شماره 88870702 ارسال نمايند .

 

انتشارات

سال چهاردهم، شماره 11، تیرماه 96، 24 صفحه
 

جلسه هم اندیشی هیات مدیره نظام مهندسی و مدیر کل راه و شهرسازی استان اصفهان با دکتر شیبانی اصل

نسخه چاپی  ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ -  ۰۹:۰۷ تعداد بازدید: 1248

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی در این جلسه مهندس زهتاب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان ضمن خوش آمدگویی موارد زیر را از طرف هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان به دکتر شیبانی اصل اعلام کرد این موارد شامل:
1)تعریف دوره آموزشی برای تمدید پروانه اشتغال بکار وفق ماده 21 آئین نامه
2) تعریف آزمون های تخصصی برای رشته های برق و مکانیک به صورت مجزا- طراحی و نظارت
3) اجرایی شدن ماده 23 آئین نامه اجرایی در خصوص مهندسینی که بعضا توانایی کار را از دست می دهند تا صلاحیت آنان تعلیق شود.
4) اجرایی شدن صحیح ماده 32 قانون در خصوص جلوگیری از فعالیت کسانی که در حرفه های مهندسی دخالت می کنند نظیر فروشندگان پرده و کاغذ دیواری به عنوان طراح داخلی و طراحی نما
5) اعطای صلاحیت بازرس انرژی در راستای تسهیل روند اجرایی شدن اعطای گواهینامه سبز ساختمان مطابق آئین نامه ماده 18 قانون اصلاح الگوی مصرف  
 
در ادامه مهندس طاهری دبیر هیئت مدیره گزارش مبسوطی در مورد سامانه های کامپیوتری و عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان ارائه کرد.

سپس در ادامه اعضا هیئت مدیره سوالات زیر را مطرح نمودند که در این جلسه مهندس کوپایی گفت :
1) نظر وزارت خانه در مورد پیش نویس اصلاح قانونی که مورد بررسی در کمیسیون عمران است چیست ؟
2) علت اینکه ماده 80 آئین نامه در مورد تشکیل نظام پیشنهادات تاکنون در وزارتخانه اجرایی نشده است چیست ؟
3) ماده 39 قانون هم اکنون نحوه اجرای آن چگونه است ؟
4) در مورد اجرایی شدن ماده 35 قانون پرسش نمودند.
5) در استان های دیگر مجریان ذیصلاح اجرا شده ولی دراستان اصفهان اجرایی نشده و نیاز به همراهی وزارتخانه است.

مهندس فاطمی نایب رئیس اول سازمان درخواست نمود در تدوین قوانین به شرایط اقتصادی کشور توجه شود.وی ادامه داد پیشرفت های فعلی نظام نسبت به 10 سال گذشته مشهود است
همچنین در مورد وضعیت دفاتر نمایندگی بالای 300 نفر پرسش نمود.

مهندس کوهزاد نایب رئیس دوم سازمان در این جلسه به ساختار شکست تعرفه ها که از طرف شورای مرکزی اعلام شده و نحوه عمل آن درخواست توضیح نمود.

مهندس کریمی در این جلسه در مورد رشته شهرسازی درخواست توجه کرد.

مهندس مهربد در مورد تصمیم وزارتخانه از مبحث دوم پرسش نمود.

مهندس تاکی از ارتباط سیستماتیک نظام مهندسی با وضعیت آموزش عالی گفت و سپس افزود در سیستم ارجاع بازنگری شود و در بحث آموزشی، آموزش های کاربردی اجرایی شود.

در ادامه مهندس ربانی فرد گفت: سازمان را با نگاه تازه باید دید، سازمان نیاز به بازنگری دارد، در امتیازهایی که به مهندسین داده میشود باید تجدید نظر شود، پالایش نیاز هست، تاکید کرد تعیین تکلیف مهندسین دوشغله و چندشغله، تعیین تکلیف بازنشستگی اعضاء به ویژه در امر نظارت، توجه به کیفیت آموزش عالی هم به لحاظ کیفی و هم کمی، تعیین تکلیف نهادهای مهندسی و الزام به فعالیت در دفاتر فنی با شخصیت حقوقی و مدنی انجام شود.

مهندس عموشاهی گفت: بخش عمده نظام مهندسی بخش حرفه ای است و هدف برای بهبود ساخت و ساز است. ساختمان از بحث تولید مواد اولیه ساختمان و طراحی و نظارت و مدیریت بهره برداری تشکیل شده که نیاز به توجه ویژه دارد.
قانون می گوید ارجاع توسط نظام باشد ولی باید گروهی مشخص شود و به سازنده اختیار دهیم و به سازندگان چند گروه اعلام کنیم
نباید به سازنده تحکمی برخورد کرد بلکه باید وضعیت های متفاوت را به سازنده ارائه کرد تا امکان انتخاب داشته باشد.
مشکل سیستم ارجاع کنونی باید حل شود.

خانم دکتر سعیدی در ادامه گفت به دنبال بهینه سازی صنعت ساختمان هستیم پس باید از مقررات ملی ساختمان استفاده شود. در مبحث دوم ترتیبی اتخاذ شود که به مقررات ملی توجه شود و دست واسطه گرها از صنعت ساختمان کوتاه شود در ادامه گفت در سیستم ارجاع در اصفهان واسطه گری از بین رفته است. وی همچنان افزود حذف دوشغله ها قانونی نیست و تفکری حاکم بر وزارتخانه را پرسش نمود.

مهندس طاهر مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی درخواست امکان اعمال محدودیت برای صدور برخی از پروانه های حقوقی، آزمایشگاه های مصالح ساختمانی متناسب با ظرفیت استان را نمود.

مهندس زاغیان رییس اداره مقررات ملی و نظام مهندسی ساختمان اداره کل راه و شهرسازی پیشنهاد تشکیل اجلاس های هم اندیشی دوره ای مابین روسای ادارات نظام مهندسی و مقررات ملی استان های کشور در راستای ایجاد وحدت رویه و استفاده از تجارب یکدیگر را نمود و در این خصوص وی آمادگی برگزاری اولین اجلاس را در استان اصفهان اعلام کرد.

مهندس بیژن گفت: از مهندسان جوان استفاده شود و از تجربه مهندسان با سابقه در کنار نیروهای جوان  استفاده شود.

مهندس شاه منصوری گفت وفق ابلاغیه وزارتخانه باید کلیه صورت های مالی سازمان نظام مهندسی در سایت سازمان قرارگیرد و شفاف سازی عملکرد هیئت مدیره را تاکید کرد. وی در ادامه افزود همه ی تلاش سازمان بر روی اجرایی شدن مجریان ذیصلاح و شناسنامه ی فنی ملکی باید متمرکز شود و صرفا سازمان نباید به دریافت و پرداخت پول بپردازد.

مهندس غلامی مدیر کل راه و شهرسازی استان اصفهان با امیدواری از ترکیب موجود هیات مدیره گفت این ترکیب می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد . وی از برگزاری آزمون با 9500 نفر شرکت کننده خبر داد و ساماندهی آزمایشهای بتنی رااعلام نمود.
وی در ادامه گفت در بحث ارجاع نظارت مبحث دوم  که نظر مقام عالی وزات مطرح شده و زمان تصمیم قاطع و جدی است که به استان ها ابلاغ شود و راهکار منطقی ارجاع نظارت انجام شود سپس افزود در بحث ماده 35 در ظرف سال های 94 و 95 بیشترین بازدیدها بوده است.

دکتر شیبانی اصل که بخشی از عمر حرفه ای خود را در نظام مهندسی گذرانیده و خستگی ناپذیر است گفت :46 آیتم از هیأت مدیره دریافت نمودم کلیه مشکلات را درک می کنم و احساس مشترک دارم وی در ادامه افزود با تمام فراز و فرودها، سازمان نظام مهندسی اصفهان جز سازمان های ممتاز است. کارهای ماندگاری مانندبرگزاری نهمین اجلاس هیات عمومی، برگزاری گروه تخصصی عمران کشور و .... فعالیتهایی که ارایه شده قابل تقدیر است وی در بخش انرژی قول همکاری داد.
همچنین اعلام کرد بهترین مجله حرفه ای مهندسی ساختمان در کشور ماهنامه نماست. که باعث افتخار است سپس از اصلاحیه قانون گفت طرحی که نمایندگان ارایه نمودند چارچوب طرح قبلی است.
در وزارتخانه راه و شهرسازی 10 عنوان آسیب شناسی شده است و فرآیندی که در تدوین قانون و آیین نامه اجرایی و نظام نامه اخلاق حرفه ای رعایت شده به شرح زیر است:
محور اول : آسیب شناسی وضعیت موجود
محور دوم: بررسی قوانین کشور
محور سوم: تجربه های جهانی است
سپس به ترویج اخلاق حرفه ای تاکید نمود و عدم اجرای ابلاغیه های وزارتخانه را تخلف انتظامی اعلام نمود.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :