جلسه کمیسیون خدمات مهندسی و اشتغال

نسخه چاپی  ۱۳۹۵/۰۸/۱۸ -  ۱۷:۴۶ تعداد بازدید: 1038


به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی نظام مهندسی استان قزوین، جلسه کمیسیون خدمات مهندسی و اشتغال شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان با حضور اعضاء محترم کمیسیون خدمات مهندسی واشتغال شورای مرکزی، آقای مهندس فرج زاده ها ریاست سازمان و نایب رئیس نظام کشور و اعضاء هیئت مدیره و بازرسین سازمان در مورخ 95/06/11، در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم مهندس فرج زاده ها ریاست سازمان و نایب رئیس  نظام مهندسی ساختمان کشور ضمن عرض خیر مقدم خدمت مدعوین به پتانسیلهای موجود قزوین اشاره کرد و گفتند: استان قزوین از دو بعد بناهای تاریخی و منظر طبیعی  و صنعتی بودن دارای جایگاه ویژه ای می باشد. که به دلیل کم توجهی مسئولین نتوانسته است از پتانسیلهای موجود به طور شایسته استفاده نماید.

وی در خصوص بناهای تاریخی استان اظهار داشت: استان قزوین در زمان صفویه به مدت 54 سال به عنوان پایتخت ایران بوده است که 9 شهریور روز پایتختی این استان به روز روز قزوین نامگذاری شده است، واولین هتل کشور در قزوین به نام «گراند هتل» تاسیس گردید. ولی متاسفانه انعکاس لازم و مثبت در خصوص نقاط گردشگری استان صورت نپذیرفته است. استان قزوین با ثبت  1300 بنای تاریخی  در کشور در رتبه اول قرار دارد.

 مهندس فرج زاده ها با اشاره به صنعتی بودن استان، بیان کرد: استان قزوین با وجود  بالغ بر 3000 واحد صنعتی،  به عنوان یکی از شهرهای صنعتی کشور می باشد که جز 5 استان هستیم که در ارائه ریالی به دولت جز 5 استان اول می باشیم. در زمینه کشاورزی بالغ بر 450 هزار هکتار زمین کشاورزی در دشت قزوین وجود دارد که از این مقدار 320 هزار هکتار آن دارای خاک مرغوب متعلق به قزوین که در کشور و در خاور میانه بسیار چشمگیر و بزرگترین ثروت محسوب می شود که به دلیل کم توجهی مسئولین رو به نابودی می باشد.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین عملکرد سازمان را مثبت ارزیابی نمود و اشاره کرد: سازمان استان قزوین عملکرد خوبی را از خود به جای گذاشته است و در بحث ارائه خدمات موثری را  در زمینه های عمران، مکانیک، برق، نقشه برداری، ترافیک، شهرسازی و معماری ارائه داده است. هر چند که در موضوع معماری و شهرسازی درکل شکور به آن کمتر توجه شده است و متاسفانه هنوز نتوانسته ایم که از این 2 مانع بیرون بیایم که امیدواریم در  شورای مرکزی و وزارت خانه مربوط در دوره های آتی به این دو حوزه توجه بیشتری داشته باشند. سازمان قزوین در موضوع کمیسیون خدمات مهندسی و اشتغال بسیار پررنگ ظاهر شده و توانسته است با تدابیر مختلف در حوزه صنعت ساختمان ضمن ایجاد اشتغال برای مهندسین در جهت ارتقاء سطح کیفی ساخت و ساز اقدامات موثری را انجام دهد.

در ادامه این جلسه مهندس شیرزاد یزدانی اظهار داشتند: پراکندگی فعالیت در سازمان نظام مهندسی ساختمان استانها یکی از مشکلاتی است ما با ان مواجه هستیم و شورای مرکزی باید تدبیری را  اتخاذ نماید که وحدت رویه در کلیه استانها انجام پذیرد. وی در خصوص اینکه استان قزوین جز اولین استانها در اجرای مبحث پدافند غیرعامل می باشد اظهار امیدواری کرد با ایجاد وحدت رویه بتوان این موضوع را به کل کشور تعمیم داد.

مهندس وثیق نیا نایب رئیس اول سازمان در خصوص اجرای خدمات روستائی عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان حدود 10 سال است که در حوزه ارائه خدمات مهندسی در روستاها ورود پیدا کرده است که در سال 1382 آقای سعیدی کیا به عنوان نماینده وزارت خانه راه و شهرسازی با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طی صورت جلسه ای ارائه خدمات روستایی توسط مهندسین رو مقرر نمودند.

استان قزوین و مازندران به عنوان استانهای پیشرو در  این خصوص بودند که در کلیه حوزه های آموزش، طراحی و ... در روستاها فعالیت نمودند.

وی در خصوص مبحث پدافند غیرعامل عنوان کردند: سازمان قزوین با برگزاری جلسات مدون و بررسی موضوعات مختلف با رئیس پدافند غیرعامل کشور و استانداری در این زمینه هم پیشرو بوده است. مبحث 21 مقررات ملی ساختمان (پدافند غیرعامل) هنوز به طور کامل در حوزه صنعت ساختمان جانیفتاده است.مهندس شعبانیان عضو هیئت مدیره سازمان در خصوص صدور صلاحیت های گودبردای عنوان داشت: تصویب صدور صلاحیت های گودبرداری و مقاوم سازی از سوی شواری مرکزی انجام پذیرفته که امیدواریم مورد تصویب وزارتخانه راه و شهرسازی هم برسد که با تصویب و ابلاغ آن از سوی وزارتخانه باعث ایجاد اشتغال جدید برای مهندسین در سطح کشور خواهد شد.
نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :