مناسبت ها

 


گزارش چند رسانه ای

 

دسترسی سریع

 

پرسش و پاسخ

نحوه اشتراک ماهنامه شمس

علاقه مندان به اشتراك مي توانند حق اشتراك حداقل 12 شماره را به مبلغ 360/000 ریال به حساب 14005019196 نزد بانك مسكن شعبه شهيد خدامي – نشريه شمس واريز كرده و اصل فيش واريزي را همراه فرم تكميل شده را به سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور شماره 88870702 ارسال نمايند .

 

انتشارات

سال چهاردهم، شماره 11، تیرماه 96، 24 صفحه
 

جلسه روسای استانها برگزار گردید.

نسخه چاپی  ۱۳۹۵/۰۸/۲۷ -  ۰۹:۱۰ تعداد بازدید: 1385

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی جلسه روسای استانها با حضور دکتر ترکان صبح روز چهارشنبه مورخ 95/08/26 در محل شورای مرکزی برگزار گردید.

دکتر بدیعی در این جلسه درخواست نمود که ریاست استانها نظریات خود را در مورد آموزش و ترویج مقررات ملی، افزایش وظایف هیات 4 نفره، افزایش اختیارات سازمان نظام مهندسی وهمچنین در خصوص اصلاح قانون اعلام نمایند.

پس از آن در مورد ظرفیت اشتغال مهندسان، تعداد کار و اختیارات هیات چهار نفره استانها جلسه وارد بحث و گفتگو شد.

مهندس زهتاب در مورد مشکلات مربوط به تعداد کار، تعیین ظرفیت شرکتهای حقوقی و تعیین تعرفه پس از ساختار شکست مطالب خود را ارائه کرد.

دکترهمتی در این جلسه ادامه داد تعداد کار در شهرستانها با ظرفیت اعلام شده برای مهندس هم خوانی ندارد.

مهندس مقومی گفت: آمار میانگین معرفی ظرفیت و تعداد کار در استانها تهیه گردید که نتیجه آن نشانگر این است که در زمینه حل مشکلات در برنامه بلند مدت توسط اصلاح قانون رفع خواهد شد، ولی برای حل مشکلات در برنامه کوتاه مدت دو پیشنهاد ارائه نمود که اولاً بخشی از ظرفیت خدمات مهندسی برای تصمیم گیری در اختیار هیات 4 نفره استان قرار گیرد و ثانیاً  بر اساس متر مربع کار تعداد کار محاسبه شود.

دکتر نرماشیری در این جلسه تجربه استان سیستان و بلوچستان را در تعیین واحد کار اعلام کرد.

مهندس قربانی در ادامه این جلسه گفت : در استان مازندران مهندسان داوطلب به متراژ 120 متر برای خانواده شهدا و کارکردهای کوچک دربافتهای فرسوده خارج از ظرفیت اجازه داشتند ارایه خدمات مهندسی نمایند که وفق ابلاغ وزارتخانه دیگر امکان پذیر نیست. وی در ادامه گفت برای ترویج گردشگری تا سقف 30% خدمات مهندسی در زمینه هتل سازی با مصوبه هیات 4 نفره استان ثبت کارکرد انجام نمیشد که این موضوع هم در استان حذف گردید.

دکتر امیری اعلام کرد آزادسازی ظرفیت در استان لرستان بر اساس فصل انجام می شود. آزاد سازی فصلی و تعداد کار نیاز به آزادی عمل در استان را دارد.

مهندس بیطرف در این جلسه پیشنهاد کرد از آنجایی که تعداد کار متکی به مهندس و پروژه است ولی سازمان راه و شهرسازی ظرفیت مهندسان را در سراسر کشور یکسان اعلام کرده است نیاز است در مناطق مختلف نسبت به تعداد مهندسان درآن منطقه ظرفیت اختصاص گردد و باید به دنبال گرفتن اختیارات برای استانها رفت و شورای مرکزی لازم است از وزارت راه و شهرسازی بخواهد در این زمینه اختیار به هیات های 4 نفر استانها داده شود.

مهندس توکلی سئوال مطرح کرد که آیا آراء مصوبات هیات 4 نفره اجماعی است یا بر اساس تعداد آراء تعیین می گردد.

مهندس طوماری گفت: ظرفیت اشتغال که در قانون تعریف شده سقف عملکرد است و پیشنهاد کرد آزادسازی ظرفیت مهندسان متناسب با شرایط استانی صورت پذیرد. در ادوار گذشته پیشنهادات هیات مدیره صرفاً به کمیته 4 نفره میرفت ولی هم اکنون سایر ارگانها هم امکان ارائه به هیات 4 نفره را دارند که وضعیت را نا مطلوب می نماید.

مهندس نیکزاد نیز مشکلات مربوط به طراحان و ناظران را عنوان کرد و گفت: راهکارهای مقطعی جوابگوی نیازمندیهای استانها نیست. بسترها باید به نحوی مهیا شود که مهندسان با تجربه به حاشیه نروند ، و همراهی وزارت راه و شهرسازی برای تحقق اهداف نیاز است.

دکتر ترکان در جمع بندی نظریات با تایید روسای استانها مصوب کرد: تعیین ظرفیت اشتغال بسته به شرایط استان با مصوبه شورای مرکزی در اختیار هیات مدیره استان قرار گیرد و پیشنهاد نمود از آنجایی که وضعیت کار نامناسب است کارکنان دستگاههای دیگر امکان نظارت نداشته باشند زیرا نظارت کاری است که در هر زمانی باید امکان پذیر باشد که با لحاظ جوانب حقوقی مورد تایید روسا قرار گرفت. دکتر ترکان در ادامه گفت صلاحیت و ظرفیت مهندسان در جایگاه نظام مهندسی ساختمان است که تعیین شود.

در ادامه مهندس مقومی به تقویت ماده 4 قانون دامنه شمول قانون نظام مهندسی و تبصره ماده 4 و ماده 34 تجمیع خدمات مهندسی و تقویت دفاتر قانونی و شفافیت مواد قانونی 32 و 37 و حضور افراد پروانه دار در مجامع عمومی تاکید کرد همچنین نحوه تقویت حمایت از اعضاء با تجربه سازمان را توصیه کرد.

دکتر همتی: ماده 9 قانون اشاره به اعضای دارای حق رای مینماید پس باید تعیین شود چه بخشی از اعضا دارای حق رای هستند.
مهنس توکلی درخواست کرد که وضعیت مجریان در قانون مشخص شود و حدود اختیارات نظام کاردانی و بنیاد مسکن در شهرستانها تعیین شود و حدود اختیارات مجامع عمومی شفاف سازی شود.
مهندس بیطرف: قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در 20 سال گذشته حاکم بوده است امروز اگر وضعیت قانون را مورد بررسی قرار دهیم نیاز به اصلاح دارد . طرح مجلس شورای اسلامی اصلاح مواد قانون را به صورت جزئی مورد نظر قرار داده است. در فصل دوم قانون در مورد تشکیلات ارکان و وظایف و اختیارات سازمان نیاز به بازنگری است.
 برای اصلاح موثر قانون باید رفع چالش های فصل دوم و چهارم مد نظر قرار گیرد. وی تاکید کرد اصلاح ماده 9 قانون در رابطه با مجمع عمومی سازمان نیازاست همچنین پیشنهاد کرد همانند تشکل های مشابه از جمله اتاق های بازرگانی مجمع نمایندگان تشگیل گردد. همچنین به ماده 2ایجاد رسته بارزسی و کنترل در کنار طراحی ، نظارت و اجرا تاکید کرد.
وی تاکید کرد که همه باید تلاش کنیم تا اصلاحات مورد نیاز که این مشکلات و چالشهای فعلی میباشد در اصلاحیه قانون پیش بینی گردد. با اصلاح قانون منزلت اجتماعی مهندسان اضافه خواهد شد و مسلماً روی کیفیت خدمات مهندسی در ساخت و ساز شهری اثر خواهد گذاشت.

 مهندس زارعی در مورد نحوه انتخاب بازرسان اشاره کرد و انتخاب آنان را توسط اعضاء در زمان انتخابات هیات مدیره پیشنهاد کرد و اعلام کرد بحث مجازات های کیفری هم باید به مجازاتهای انتظامی اضافه گردد.

گالری تصاویر - جلسه رؤساي نظام مهندسي ساختمان استان ها95/8/26


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :