مناسبت ها

 


گزارش چند رسانه ای

 

دسترسی سریع

 

پرسش و پاسخ

نحوه اشتراک ماهنامه شمس

علاقه مندان به اشتراك مي توانند حق اشتراك حداقل 12 شماره را به مبلغ 360/000 ریال به حساب 14005019196 نزد بانك مسكن شعبه شهيد خدامي – نشريه شمس واريز كرده و اصل فيش واريزي را همراه فرم تكميل شده را به سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور شماره 88870702 ارسال نمايند .

 

انتشارات

سال چهاردهم، شماره 11، تیرماه 96، 24 صفحه
 

نائب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران: رتبه نخست حوادث ساختمانی به سبب عدم حضور مجریان ذی صلاح

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۳/۲۵ -  ۰۹:۱۷ تعداد بازدید: 487


به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی تهران نائب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص نقش حضور مجریان ذی صلاح در پروژه های ساختمانی در بحث ایمنی اظهار کرد: حضور مجریان ذی صلاح به لحاظ ایمنی دو بعد دارد؛ بعد اول ایمنی پیش از اجراست؛ برای مثال نقشه ها به درستی طراحی شده باشد که طبیعتا طراحی نقشه توسط مجریان ذی صلاح به طراحی درست و اصولی می انجامد. در بحث بتن، جوشکاری، انتخاب اسکلت و مصالح، انتخاب روش های بهینه و... نیز همین گونه است.
، مهندس سید مهدی زرگر با بیان اینکه به هر میزان که دانش فنی و تخصصی تیم اجرایی در مرحله اجرا کم باشد ایمنی و استحکام سازه در زمان بهره برداری کاهش پیدا می کند، افزود:اگر در ساختمانی به دلیل عدم اطلاع مجری یا پیمانکار بتن استاندارد و مناسبی به کار برده نشود حتما اسکلت بتنی کیفیت لازم را نخواهد داشت و این موضوع در نهایت در عمر مفید ساختمان و در حوادثی مثل زلزله اثرگذار خواهد بود.
وی تاکید کرد: بعد دوم ایمنی در حین اجراست؛ یعنی حفاظت و صیانت از نیروی کار، عابران، مجاوران و کارگاه ساختمانی. طبق قانون مسئول تامین کننده ایمنی در حین اجرای کار مجری ذی صلاح معرفی شده است.
مهندس زرگر با بیان اینکه مجری ذی صلاح کسی است که الزامات ایمنی پیش از اجرا و حین اجرا، روش های ایمن سازی کار و کارگاه و سلامت کارگران، ایمنی و استحکام بنا و مصالح ساختمانی، ایمنی گودبرداری و کار در ارتفاع و ... را به خوبی می داند، تاکید کرد: مجری ذی صلاح یعنی یک فرد حقیقی یا حقوقی که هم در حوزه فنی و ساخت متخصص است هم به ضوابط، الزامات و روش های ایمن سازی در حین ساخت و تکنیک ها و روش های نوین مسلط است.
نائب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران خاطرنشان کرد: با این تعاریف از مجری ذی صلاح آیا مالکی که تصمیم می گیرد خودش ملکش را بسازد، یا فرد غیرمهندسی که حتی یک کتاب مهندسی هم نخوانده صلاحیت ساخت یک ساختمان ایمن و باکیفیت را دارد؟
وی با بیان اینکه اما متاسفانه ما شاهدیم که این روزها بیشتر ساختمان هایی که ساخته می شود توسط افراد فاقد صلاحیت است، تاکید کرد: نتیجه آنکه امروز بخش ساختمان رتبه نخست حوادث ناشی از کار را دارد که مهمترین دلیل آن عدم تخصص و صلاحیت سازندگان است.
مهندس زرگر در خصوص علل رعایت نشدن قانون مجریان ذی صلاح نیز گفت: مهمترین علت رعایت نشدن قانون لزوم حضور مجریان ذی صلاح در امر ساخت و ساز به نامشخص بودن متولیان اصلی این حوزه مربوط می شود. حوزه ساخت و ساز به دلیل فقدان حضور یک مسئول یا متولی در هنگام بروز حوادث ساختمانی، دچار تشتت شده است زیرا معلوم نیست مسئول مستقیم هر حوزه کیست تا الزامات قانونی را جدی بگیرد.
وی با ذکر مثالی گفت: این موضوع به وضوح درحادثه پلاسکو مشخص بود. در حالی که شهرداری وزارت راه را مقصر می دانست، وزارت راه شهرداری را مقصر اعلام می کرد و... تا زمانی که ما دچار تشتت در مدیریت این حوزه هستیم هر فردی با هر تخصصی به خود اجازه دخالت در این حوزه را می دهد و به راحتی پا در کفش مهندسان و مجریان ذی صلاح می کند.
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود:تا زمانی که متولی واحدی در حوزه ساخت وساز وجود نداشته باشد و این متولی هم عزم جزم برای جلوگیری از ورود افراد فاقد صلاحیت به حوزه ساخت و ساز نداشته باشد، معضل عمر پایین ساختمان ها و آمار بالای حوادث ساختمانی پابرجا خواهد بود.
مهندس زرگر در خصوص علل بی توجهی شهرداری به قانون مجریان ذی صلاح اظهار کرد: علت عدم تمکین شهرداری به این قانون این است که در صورت بروز یک حادثه یا مشکل در یک پروژه ساختمانی خیال شهرداری راحت است که دستگاه قضا در نهایت مهندس ناظر را مسئول بروز آن حادثه می داند. این موضوع سبب می شود شهرداری انگیزه ای برای سخت گرفتن و رعایت قانون مجریان ذی صلاح نداشته باشد.
وی افزود: از سوی دیگر پروانه های ساختمانی از جمله مهمترین درآمدهای شهرداری هستند بنابراین شهرداری هیچ گاه شرایط ساخت و ساز را سخت نمی کند تا درآمدهایش کاهش یابد.
نائب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید کرد: از این رو تنها راه حل این معضل یکپارچه شدن سیستم ساخت و ساز و جلوگیری از پخش شدن و جزیره ای عمل کردن متولیان این عرصه است و تا زمانی که یک مرجع مشخص، پاسخگو نباشد مشکل عدم حضور مجریان ذی صلاح در پروژه های ساختمانی، عمر پایین ساختمان ها و ایمنی حل نخواهد شد.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :