تا اجلاس بیست و یکم

اجلاس 21 سازمان نظام مهندسی
 نرم افزار

دریافت نسخه اندروید
 

کوسه غراوی: حباب قیمتی مسکن یک شبه شکسته نمی شود

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۵/۱۱ -  ۰۸:۴۹ تعداد بازدید: 601


عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه دور زدن قانون از سوی بانک ها و اعمال نرخ های نجومی سود بازار اجاره و رهن را داغ کرده است، گفت: دلیل عمده رشد قیمت مسکن در شرایط رکودی بازار حباب قیمتی موجود در اجاره بها است.

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از خبرگزاری خانه ملت،شهرام کوسه غراوی ، با اشاره به برخی اخبار مبنی بر رشد 25درصدی نرخ مسکن و تاثیرپذیری آن از بازار داغ اجاره بها طی سال های گذشته، گفت: نبود شاخص و معیاری مشخص در تعیین نرخ اجاره بها رشد قیمت ها و در نتیجه سرایت آن به بازار مسکن را منجر شده است.

نماینده مردم مینودشت، کلاله، گالیکش و مراوه تپه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه گرانی نرخ اجاره بها در سال های اخیر نتیجه ضعف نظارت دستگاه های تعزیراتی و مسئول است، افزود: تفاوت فاحش قیمت مسکن و اجاره بها در یک منطقه نشان از نرخ گذاری های سلیقه ای دارد زیرا به طور حتم دو ملک با ارزش یکسان از حیث زمین و نحوه ساخت نباید در قیمت گذاری متفاوت باشند.

کوسه غراوی با تاکید بر اینکه در حال حاضر کمبود مسکن در کشور نداریم، تصریح کرد: با توجه به ساخت وسازهایی که در سال های اخیر در غالب مسکن مهر و انبوه سازی صورت گرفته و همچنین کاهش نرخ رشد جمعیت نمی توان بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا و پیشی گرفتن تقاضا را عامل قیمت های نجومی مسکن و اجاره بها خواند.

وی با بیان اینکه باید مکانیزم مشخصی بر نحوه قیمت گذاری مسکن و همچنین اجاره بها تعریف شود، گفت: در حال حاضر موجر، مشاوران املاک و برخی واسطه ها تعیین کننده قیمت در بازار مسکن و اجاره بها هستند که نتیجه آن آشفتگی فعلی بازار و همچنین سرایت گرانی حتی به نهاده های ساختمانی نیز است.

گرانی مسکن تورم را نیز دور زده است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به گرانی بیش از 25 درصدی قیمت مسکن در برخی کلانشهرها، تصریح کرد: متاسفانه در بسیاری از کلانشهرها نرخ رشد قیمت مسکن بیش از تورم بوده و حتی تورم را نیز پس زده است که این موضوع در تهران به ویژه مناطق شمالی آن مشهود است.

وی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی یکی از مهم ترین مولفه هایی است که به صورت مستقیم بر بازار مسکن واجاره بها تاثیر دارد، افزود: متاسفانه پشت پا زدن بانک ها به مصوبه شورای پول و اعتبار و دور زدن قوانین در این حوزه باعث تمایل مردم به اخذ رهن بیشتر و سپرده گذاری نزد بانک ها با هدف کسب سود بیشتر منجر شده است که پیامد آن داغ شدن بازار اجاره بها است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: تنظیم بازار مسکن و همچنین سازماندهی آن نیازمند برنامه مداری دولت بوده از این رو لازم است به دور از شتاب زدگی شکستن تدریجی حباب قیمتی مسکن صورت بگیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: تشکیل کمیته ای در کمیسیون عمران مجلس برای تعامل با وزارت راه و شهرسازی دولت دوازدهم برای ساماندهی بازار مسکن مهم ترین اقدامی است که در ماه های آتی پیگیری می کنیم./

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :  
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است.