تا اجلاس بیست و یکم

اجلاس 21 سازمان نظام مهندسی
 نرم افزار

دریافت نسخه اندروید
 

سرپرست کارگروه معماری خانه هنرمندان کُرد: معماری بکرِ قدیم سنندج تبدیل به معماری بد مسکن مهر شده است

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۵/۲۲ -  ۰۹:۱۰ تعداد بازدید: 530سرپرست کارگروه معماری خانه هنرمندان کُرد گفت: زیبایی‌شناسی در ساختمان سازی امری کاملا سلیقه‌ای است اما یک سری مدول‌ها و شاخصه‌ها برای مبحث طراحی در شهر سنندج وجود دارد که متاسفانه معماری بکرِ قدیم ما در این شهر تبدیل به معماری بد مسکن مهر شده است.

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از خبرگزاری فارس، نادر زندی ، در رابطه با مسکن مهر بهاران سنندج اظهار کرد: هر مجتمعی نیازمند شاخصه‌ها و ملزوماتی اساسی است که متاسفانه مسکن مهر بهاران تعدادی از این شاخصه‌ها و معیارها را ندارد.

وی گفت: پروژه مسکن مهر در واقع پروژه خوب و کاربردیست و می‌توان به عنوان مسکن‌دارشدن کسانی که مدت‌ها مستاجر بوده‌اند و موفق به خرید منزل شخصی نشده‌اند، آنرا به فال نیک گرفت.

سرپرست کارگروه معماری خانه هنرمندان کُرد با بیان اینکه جدای از مزیت‌هایی که مسکن مهر دارد و با اشاره به نداشتن شاخصه امکانات رفاهی مسکن مهر، بر اساس تحقیقات انجام شده، اهالی مسکن مهر بهاران گفته‌اند که ساختمان‌ها هم از نظر آسانسور، هم پله و از همه مهم‌تر، پارکینگ دارای مشکلات بسیاری است.

وی گفت: بر اساس دستورالعمل سازمان نظام مهندسی هر ساختمان باید دارای پارکینگ باشد که متاسفانه برای پروژه مسکن مهر پارکینگ سر بسته تعریف نشده است و مردم به ناچار از محوطه باز و تعدادی هم در کنار خیابان و پیاده‌روها برای پارکینگ استفاده می‌کنند.

زندی با اشاره به شاخصه زیبایی‌شناسی در پژوهش‌های خویش، افزود: زیبایی‌شناسی امری کاملا سلیقه‌ای است اما یک سری مدول‌ها و شاخصه‌ها برای مبحث طراحی در شهر سنندج وجود دارد که متاسفانه معماری بکرِ قدیم ما در این شهر تبدیل به معماری بد مسکن مهر شده است.

وی اظهار کرد: نمای ساختمان‌ها در مسکن مهر با استفاده از مدول‌هایی از یک سری سیمان‌های رنگی استفاده کرده‌اند و به اسم زیبایی‌شناسی که از لحاظ بصری خسته‌کننده و بسیار بی‌روح است و هیچ ارزش زیبایی‌شناسی ندارد استفاده کرده‌اند این در حالی است که می‌توانستند بسیار بهتر از این کار به فرجام برسانند.

به‌گفته ‌وی، پیشنهاد بنده برای بهترشدن نمای بیرونی مسکن‌های مهر این است که ارگان‌های مربوطه با تشکیل کارگروه‌های تخصصی می‌توانند به کمک خود مردمی که در این واحدها زندگی می‌کنند نمای ساختمان را تغییر دهند

وی با اشاره به کیفیت نامطلوب مصالح به کار رفته در واحدهای مسکونی مهر سنندج، گفت: کیفیت مصالح این ساختمان‌ها در درازمدت خود را نشان خواهد داد و مشکلات بی‌شماری را برای ساکنین اعم از خرج‌های نگهداری و ترمیم به بار خواهد آورد.

وی گفت: بر اساس مستندات بنده یک سری از ساختمان‌ها قبل از اتمام خراب شده‌اند یعنی کیفیت مصالح به کار رفته تا این حد بد بوده است!

سرپرست کارگروه معماری خانه هنرمندان کرد با اشاره به مباحث موجود در مقررات ملی ساختمان، خاطرنشان کرد: بیشتر این مقررات و آیین‌نامه‌ها باید اجرا شود که به عنوان مثال ذکر شده که از پنجره‌های دو جداره استفاده شود که متاسفانه در این پروژه بیشتر این قوانین و مقررات رعایت نشده و جای سوال دارد که یک ناظر به چه روشی مهر نظارت خود را بر این کار گذاشته!

فضای سبز ۵۰ متری!!

وی گفت: طبق سرانه‌ای که در وزارت مسکن و شهرسازی تصویب شده است برای هر شخص  باید سرانه فضای سبز اختصاص داده شود، اما کل مجموعه مسکن مهر بهاران حدود 50 متر فضای سبز دارد که این هم جای سوال دارد و یا شاید فضاهای سبز دیگری قرار است اجرا شود که هنوز بلاتکلیف مانده است.

زندی با اشاره به کیفیت اجرایی در این پروژه، افزود: مانند کیفیت مصالح در بحث کیفیت اجرا هم پیمانکار قیمتی را پیشنهاد داده و مجبور بوده بر اساس مقدار پولی که دریافت کرده کیفیت اجرا را انجام دهد و مسلما یا باید متحمل ضرر میشد یا کیفیت اجرا را پایین می‌آورد.

وی گفت: وجود ایستگاه تاکسی و اتوبوس، وجود مراکز خرید، نانوایی، مرکز بهداشتی و فضای بازی برای کودکان امری ضروری و لازم برای هر مجتمعی است که مسکن مهر بهاران با وسعت زیادی که دارد فاقد این موارد است و ساکنین برای دسترسی باید به مکانی دور از مجتمع خود بروند.

زندی در پایان اظهار کرد: اختصاص مکان‌هایی برای نانوایی، فضای بازی کودکان، مراکز خرید و رفاهی و... می‌تواند جدای از حل مشکلات شهروندان در این منطقه، به اشتغال‌زایی ساکنین نیز کمک‌های شایانی نماید و بسیاری از جوانان جویای کار را در این منطقه صاحب شغل و درآمد نسبی نماید.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :  
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است.