تا اجلاس بیست و یکم

اجلاس 21 سازمان نظام مهندسی
 نرم افزار

دریافت نسخه اندروید
 

گزارش برگزاری جلسه هم اندیشی مدیران گروه معماری دانشگاه های استان با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۶/۱۴ -  ۰۸:۲۲ تعداد بازدید: 336

به منظور بحث و بررسی و اتخاذ تصمیم لازم پیرامون ارتقا کیفیت فارغ التحصیلان رشته معماری ، سازمان نظام مهندسی ساختمان اقدام به دعوت از مدیران گروه های آموزشی دانشگاه های استان و تشکیل جلسه نمود.

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی نظام مهندسی استان اصفهان، این جلسه که با شرکت جمعی از مدیران آموزشی گروه معماری دانشگاه های استان و با حضور آقایان مهندس عموشاهی ریاست سازمان، آقای مهندس ربانیفرد عضو هیات مدیره و رییس کمیسیون آموزش و پژوهش، مدیر آموزش و پزوهش و آقای دکتر ابوذر مجلسی رییس گروه تخصصی معماری و جمعی از اعضای گروه تخصصی معماری و کمیسیون آموزش و پژوهش ، در ساعت 17 روز دوشنبه 96/6/6  در محل سازمان تشکیل شد.

ابتدای جلسه آقای مهندس عموشاهی ریاست سازمان ضمن خیرمقدم به حاضرین به تبیین جایگاه صنعت ساختمان در چرخه فعالیت های اقتصادی کشور پرداخته و اظهار داشتند صنعت ساختمان حداقل 600 شغل یا صنعت را به همراه دارد و لذا از بخش های مهم اقتصادی کشور محسوب می شود و در ادامه اظهار داشت دانشگاه های ما صرفاً فعالیت های آکادمیک دارند و فارغ التحصیلان ازحقوق مهندسی اطلاعی ندارند. آموخته آنان محدود به مسائل نظری و آکادمیک بوده و بسیاری از مباحث اساسی و مورد نیاز جامعه مهندسی را نمی دانند و به عبارت دیگر گردونه کامل نیست.

در ادامه آقای مهندس ربانیفرد، در بیانات خود اعلام داشتند. نیروهایی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند توانمندی اجرایی لازم را ندارند به ویژه در مباحث حقوقی از مقررات طرح های تفصیلی هم کمتر مطلع اند برخی از دانشجویان کارشناسی ارشد مسائل ابتدای طراحی معماری از جمله اندازه گذاری نقشه را هم که از مسائل بدیهی و ابتدایی طراحی معماری است اطلاعات چندانی ندارند.

دکتر ابوذر مجلسی، رییس گروه تخصصی معماری و عضو کمیسیون آموزش و پژوهش سازمان نیز اعلام داشتند:
• فارغ التحصیلان ورود به حرفه مهندسی دارای خلأ می باشند.
• دانشگاه های برای دانشجویان درس کارآموزی دارند که می توانند به سازمان معرفی شوند تا زیر نظر سازمان یا دانشگاه ها اقدام به کارآموزی نمایند زیرا در حال حاضر کارآموزی به میدانی در دانشگاه ها وجود ندارد
• دروس اختیاری دانشگاه باید به مباحث ضروری و مورد نیاز اختصاص یابد
• تغییر برخی از سرفصل های رشته معماری ضرورت دارد

در ادامه برخی از مدیران گروه دانشگاه نقطه نظرات خود را عنوان نمودند که خلاصه ای از آن به شرح ذیل می باشد:
• سرفصل های معماری قدیمی و  به روز نیست.
• فکر اجرایی را می خواهیم بیاموزیم در محیط آکادمیک که کار مشکلی است. برخی از دانشگاه ها فاقد کارگاه معماری و حتی میز نقشه کشی می باشند
• ارتباط بین دانشگاه ها و سازمان برقرار شود.
• بسیاری از درس ها بازدید دارند اگر بتوان از ساختمان های مورد نظر بازدید به عمل آید مناسب است. البته بازدید ها جنبه تفریحی دارند و عموماً عملی نیستند. همچنین کارآموزی منحصر شده است به اینکه استاد حق التدریس آن را بگیرد و دانشجو هم نمره آن را
• دانشجویان از مباحث حقوقی، بیمه، مالیات و قراردادها اطلاعی ندارند.
• بسیاری از دانشجویان معماری ریاضی نمی دانند و دروس اسکلت فلزی و بتنی را متوجه نمی شوند.
• مدرسان اجرایی نیستند.
• بایستی برای کارشناسی معماری برنامه چهارساله با اصلاحات لازم تهیه کنیم.
• ورودی دانشجویان زیاد است و بی ضابطه و اکثر دانشجویان از نظر پایه علمی ضعیف هستند. همچنین ضرورت نامه نگاری در خصوص محدودیت پذیرش دانشجو با دستگاه های ذیربط داشتند.
• با آزمون های مکرر پروانه اشتغال نظام مهندسی بی حد و حساب صادر می شود.
• به بنگاه های تضمینی ورودی نظام مهندسی اشاره نموده و اعلام داشتند پروژه های نظام مهندسی به اندازه ای نیست که جوابگو باشد

آقای مهندس عموشاهی به جمع بندی مباحث پرداخته و اظهار  امیدواری نمودند که این گونه جلسات استمرار داشته باشد و اعلام داشتند جای پژوهش هم خالی و یا کم رنگ است و به ضرورت امر تحقیقات و پژوهش تاکید نمودند.  همچنین به اهمیت نگهداری ساختمان اشاره داشته و اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان مسئولیت بازنگری مبحث 22 مقررات ملی ساختمان را به عهده گرفته و در پایان اذعان داشتند از فرهیختگان انتظار داریم به این مباحث مهم ورود نموده تا کمکی بشود به رفع مشکلات و ارتقا سطح علمی جامعه مهندسی ساختمان.


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :  
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است.