عضو هئيت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي و رئيس جامعه صنفي مهندسان نقشه بردار استان: نقش مهندسي نقشه برداري در ارتقاي كيفيت ساخت و ساز و زندگي شهري

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۶/۲۰ -  ۱۰:۱۴ تعداد بازدید: 871


 به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی نظام مهندسی خراسان رضوی،سيزدهم شهريورماه همزمان با سالروز تولد دانشمند شهير ايراني با تجليل از  نقشه بردار و مهندسي نقشه برداري توام شده است . فرارسيدن چنين روزي معمولا بهانه اي براي پرداختن به مسائلي جهت شناخت جايگاه اين رشته مهندسي و طرح مشكلات احتمالي آن است. به همين منظور پاي صحبت هاي مهندس احمد اسدي عضو هيئت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان استان خراسان رضوي و رئيس هيئت مديره جامع صنفي مهندسان نقشه بردار خراسان نشستيم. در ادامه مصاحبه مي خوانيم: 

مهندس احمد اسدي در ابتداي سخنان خود با بيان اينكه نقشه برداري و علوم ژئوماتيك داراي شاخه هاي مختلفي است بيان داشت: مجموعه اين تخصص  در شاخه هاي مختلف  امور املاك و اسناد(كاداستر)، ساخت و ساز، كشاورزي، حمل و نقل، صنايع و معادن،  مديريت بحران و بسياري زمينه هاي ديگر مرتبط با زمين كه از اطلاعات مكان بهره مند است را در بر مي گيرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان، وي اضافه كرد: فرايند بهره برداري از زمين بويژه در حوزه ساخت و ساز نيازمند اطلاعات سه بعدي از زمين است كه بايد به دست توانمند مهندسان نقشه بردار صورت پذيرد و اين اثر قابل توجهي در ارتقاي كيفيت ساخت و ساز و كاهش مخاطرات احتمالي بعد از آن دارد.

رئيس هيئت مديره جامعه صنفي مهندسان نقشه بردار خراسان كليد حل قسمتي از بحران هاي آينده را در علوم ژئوماتيك دانست و تشريح كرد: اگر شناخت كافي از لايه هاي زمين كه قرار است ساختمان بر روي آن بنا شود وجود داشته باشد مي توان نسبت به پيش بيني و انجام محاسبات صحيح در احداث ساختمان دقيق تر عمل كرد و اين موضوع ايمني و عمر ساختمان را افزايش خواهد داد.

وي افزود: ايجاد اين شناخت  وبه عبارتي امكان مديريت اطلاعات مكاني هر ساختماني از شالوده تا بام بصورت تك بنا و توسعه آن در پهنه وسيعي تري نظير يك شهر مي تواند منجر به ايجاد شهري هوشمند، با ثبات و با ضريب ايمني و كيفيت ساخت ساز بالايي شود كه اين  با بهره گيري از  توانمندي  هاي تخصص رشته مهندسي نقشه برداري مقدور خواهد بود.

مهندس اسدي در بخش ديگري از سخنان خود به نقش مهندسي نقشه برداري در كاهش اختلافات ملكي و مسائل حقوقي ناشي از آن اشاره كرد و افزود: بسيار از موضوعات دعاوي از تصرفات غيرقانوني زمين يا ملك تا اختلافاتي كه در خصوص املاك مشاع بوجود مي آيد با حضور مهندسان نقشه بردار به منظور تعريف هندسه صحيح ملك و ايجاد بانك املاك قابل رفع و پيشگيري است .

وي در ادامه بر استفاده از تجارب ديگر كشورها در حوزه علوم مهندسي نقشه برداري و ژئوماتيك تاكيد كرد و افزود: امروزه اين شاخه از علوم مهندسي در كشورهاي توسعه يافته جايگاه ويژه اي دارد و داراي تجارب مستند و اقدامات ضابطه مندي هستند.  اغلب كشورها با مديريت اطلاعات مكان سه بعدي ، بسياري از خدمات مربوط به زندگي هاي امروزي  را ازقبيل خدمات شهري ، ترافيك و حمل ونقل ، آدرس يابي ، سلامت و بهداشت ، كنترل جمعيتي در ايام خاص از مبدا حركت تا خروج از مقصد ، مديريت بحران در سوانح طبيعي و غير طبيعي و...را تسهيل نموده اند. 

اين مهندس نقشه بردار در ادامه و به استناد تجارب جهاني موصوف به تشريح نقش اين رشته در ايجاد شهر هاي هوشمند پرداخت و گفت: مشهد به عنوان يك شهر هوشمند در آينده مي تواند در حوزه نقشه برداري و ارائه مختصات دقيق از اماكن به بهبود كيفيت زندگي مردم و روان سازي ترافيك كمك شاياني نمايد.

وي ادامه داد: در شهرهايي كه با عنوان شهر هوشمند شناخته مي شوند شهروندان با جستجوي يك مكان خاص و با مسيريابي صحيح با صرف زمان اندكي به مقصد مي رسند.

 مهندس اسدي در پايان بر اتحاد و همگرايي هفت رشته ساختماني سازمان نظام مهندسي ساختمان تاكيد كرد و افزود: اين اتحاد منجر به بالندگي همه رشته هاي مهندسي و در نتيجه افزايش كيفيت زندگي شهري خواهد شد و قانون گذار به درستي با در كنار هم قراردادن اين هفت رشته ساختماني بر اجراي صحيح قوانين توجه ويژه داشته است.
 


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :