تا اجلاس بیست و یکم

اجلاس 21 سازمان نظام مهندسی
 نرم افزار

دریافت نسخه اندروید
 

گزارش برگزاری جلسه هم اندیشی پيرامون دفاتر خدمات مهندسی حقیقی و حقوقی

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۶/۲۰ -  ۱۰:۱۴ تعداد بازدید: 558


به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی نظام مهندسی استان اصفهان در تاریخ ٩٦/٦/١٥ از ساعت ١٨ الی ٢٠ جلسه هم اندیشی پیرامون دفاتر خدمات مهندسی حقیقی و حقوقی با حضور تعدادی از مسئولین و مهندسین پیشکسوت و صاحب نظر، در محل سازمان برگزار گردید. 
در ابتدای جلسه آقاى مهندس عموشاهی رياست سازمان ضمن خوش آمدگويى و تشکر از احساس مسئولیت و حضور مهمانان در این جلسه، به ارائه دستور جلسه پرداخته و با اشاره به این موضوع که ساختمان‌ها جزو ثروت‌های ملی این سرزمین هستند، مراقبت از ثروت‌های ملی را ضروری دانست و با ابراز تاسف از اینکه در طول اين سال‌ها شاهد به هدر رفتن ثروت‌های ملی بوده ایم تاکید کرد نباید فراموش کنیم که برای ساخت وساز ‌های کشور وقت و ثروت مصرف شده است وی یکی از مهمترين وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان را ارتقای کیفیت ساخت و ساز بر شمرد.
در ادامه آقاى مهندس غضنفری مسئول انفورماتیک سازمان، گزارشی از آمار دفاتر حقیقی و شرکتهای حقوقی فعال به حضار ارائه نمود كه گزارش مورد اشاره بصورت جداگانه جهت مشاهده ارائه مى گردد.
سپس حاضرين محترم به ارائه نظرات خود در مورد موضوع جلسه پرداختند. 
از جمله موارد مطرح شده :
• محدود شدن تعداد اعضای دفتر
• مشخص شدن وظیفه سازمان در قبال تقسیم کار و یا نظارت بر کیفیت ساخت و سازها
• امکان انتخاب ناظر یا طراح از طرف سرمایه گذار
• سهولت در دسترسی به ناظرین
• بالا بردن کیفیت نقشه های ساختمانی
• نظارت هرچه بیشتر مهندسین معمار بر اجرای صحیح نقشه ها
• پر رنگ تر شدن نقش مهندسین معمار در دفاتر
• اصلاح نظام اداری طراحی و نظارت ساخت و سازها
• عملیاتی شدن ناظر هماهنگ کننده در پروژه ها
• ارائه شیوه نامه صحیح مبحث دوم به مجلس از طرف سازمان نظام مهندسی ساختمان
• تبدیل تمامی دفاترحقیقی به حقوقی
• انجام طراحی و نظارت توسط یک مهندس جهت جلوگیری از اختلاف نظر
• توجه هرچه بیشتر به نقش مهندسین نقشه بردار
• هماهنگی بیشتر بین شهرداری و نظام مهندسی و یادآوری اینکه در آئین نامه کنترل ساختمان مالک مختار است ناظر را انتخاب نماید.
در ادامه جلسه آقاى مهندس جانثارى عضو سابق شوراى اسلامى شهر درخصوص مشكلات دفاتر اظهار داشت باتوجه به اينكه در برخى دفاتر تعداد اعضاى يك دفتر نزديك به ٤٠ نفر مى باشد و با تاكيد بر اين موضوع كه بايد طراحى ها توسط اعضا همان دفتر انجام گردد وى پيشنهاد نمود کارگروهی از نظام مهندسی و اداره کل راه و شهرسازی جهت حل مشکلات دفاتر تشكيل گردد.


آقاى مهندس عسكرى رئيس اسبق سازمان، ضمن تشکر جهت تشکیل این جلسه و ابراز خشنودی از دیدار بسیاری از مهندسین حاضر که در هیات مدیره های دور اول ،دوم و سوم سازمان حضور داشته اند با اشاره به این نکته كه در ابتداى دوره رياست ايشان كيفيت طراحى نقشه ها پائين بود و اکثر نقشه های ورودی به سازمان برگشت داده میشد زیرا هیچگونه ضوابطی در تهیه نقشه ها رعایت نمی شد ، اهداف تشكيل دفاتر در آن دوره را ارتقاى سطح كيفى طراحى نقشه ها و تجمیع تخصص ها در این دفاتر بیان نمود.
ایشان از پیگیری های مجدانه مهندس رجبی، ریاست سازمان نظام مهندسی کشور برای اصلاح ماده 9 آیین نامه اجرایی خبر داد و افزود به شخصه معتقد به حذف این ماده هستم و تمامی دفاتر حقیقی باید به دفاتر حقوقی تبدیل شوند که به شکل شرکت یا دفتر مشاور با تعداد اعضای متناسب با فضا و مکان و مسئولیت پذیر در انجام امور باشند.
رئيس اسبق سازمان در ادامه خاطر نشان كرد طبق آئين نامه كنترل ساختمان مالك مختار خواهد بود شخص مهندس ناظر را با نظر خودش انتخاب نمايد.


سپس آقاى مهندس زاغيان رئيس اداره مقررات ملى و نظام مهندسى اداره كل راه و شهرسازى با تشريح قوانين و مقررات دفاتر حقيقى و حقوقى، ضرورت اجراى صحيح بكارگيرى پتانسيل دفاتر حقوقى را، همكارى شهردارى ها بعنوان مراجع صدور پروانه ساختمان و سازمان نظام مهندسى بعنوان متولى كنترل صلاحيت پايه و تنسيق امور مربوط به مهندسين و كارفرمايان دانست. رئيس اداره مقررات ملى و نظام مهندسى عنوان كرد مراجع صدور پروانه ساختمان مى بايست كليه نقشه هاى پيوست پروانه را بصورت دو مهره فرد حقيقى و مسئول شركت حقوقى تحويل گرفته و نيز سازمان نظام مهندسى ضمن در نظر داشتن ثبت ظرفيت اشتغال دفاتر، رعايت ضرايب تشويقى نسبت به كنترل ظرفيت اشتغال افراد حقيقى عضو در دفاتر حقوقى را حساسيت بيشترى داشته باشد و در اين خصوص ضرورى است سازمان نظام مهندسى هنگام بازديد از دفاتر حقيقى و حقوقى نسبت به تاييد فضاى دفاتر و تجهيزات متناسب با تعداد افراد عضو به منظور جلوگيرى از مشاركت هاى سورى در دفاتر تدابير لازم را اتخاذ نمايد. وى خاطر نشان كرد اداره كل راه و شهرسازى بصورت قاطع آمادگى خود را جهت رسيدگى به وضعيت مهندسانى كه به دلايل عدم اقامت، غير بومى بودن و يا حضور در خارج كشور بدون اطلاع قبلى منجر به تطويل امور محوله كارفرمايان مى گردد، اعلام می نماید.
خانم مهندس شاه منصوری با ابراز خشنودی از برگزاری این جلسات هم اندیشی، استفاده از نظرات پیشکسوتان محترم را باعث موفقیت سازمان در راه رسالت آن دانست و عنوان نمود که نسل جدید مهندسین خواهان تغییر و تحول هستند. 
عضو برق هیات مدیره سازمان ازمدعوین به عنوان مهندسینی که حامل انبوهی از اطلاعات و تجارب ارزنده هستند یاد کرد و بیان داشت همواره از نظام مهندسی اصفهان به عنوان الگو در سطح کشور یاد می شود.


پس از استماع نظرات و پیشنهادات حضار، آقاى مهندس عموشاهی اظهار داشت کارها باید به صورت تیمی انجام شود و بهترین راه حضور تیم های مهندسی، تشکیل دفاتر بصورت حقوقی است، ولی متأسفانه توجه مبسوطی به شرکتهای حقوقی نشده است، ایشان بهترین روش برای سامان دادن به شرکتهای حقوقی را، رتبه بندی آنها و مشخص شدن شاخص هایی برای این رتبه بندی و تخصصی سازی اعلام کرد .
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان در ادامه تاکید کرد باید در امور دفاتر بازآموزی و آسیب شناسی انجام شود،نقاط قوت و ضعف آنها مشخص گردد و کار گروه هایی جهت بررسی و اصلاح مسائل آنان تشکیل شود چرا که مهمترين وظيفه مجموعه نظام مهندسی ساختمان عهده دار ارتقا کیفی صنعت ساختمان در کشور می باشد.
در انتهای این جلسه، ریاست سازمان با بیان اینکه قوانین مبحث دوم در مجلس توسط نمایندگان و در کمیسیون عمران در دست بررسی است از مهندسین عضو سازمان خواست تا نقطه نظرات سازنده خود را جهت در میان نهادن با نمایندگان مردم در مجلس، در اختیار سازمان قرار دهند .
حاضرین در جلسه به ترتيب حروف الفبا: مهندس ناصر آرمان پناه- مهندس علی آقامرادی- مهندس محمدعلی برومند- مهندس مژگان پهلوانی - مهندس محمود تاثری- مهندس عبدالرسول جان نثاری-مهندس مهدی جعفرپیشه- مهندس فرزانه خرم - مهندس علی دوستی- مهندس رضا دولتیار- مهندس مرتضی دیانی-مهندس محسن رستگاری- مهندس امیر زاغیان- مهندس علی زمانی- مهندس روح اله سعادت پور- مهندس نیلوفر شاه منصوری-  مهندس کمیل صرامی- مهندس غلامحسین عسکری – مهندس على عموشاهی - مهندس علی غلامی- مهندس مجید کسائیان- مهندس مهدی گوهری – مهندس منصور معمارفر- مهندس مصطفی مهربد - مهندس علی نبی حسین آبادی- مهندس آناهیتا یزدانی

 

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :  
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است.