تا اجلاس بیست و یکم

اجلاس 21 سازمان نظام مهندسی
 نرم افزار

دریافت نسخه اندروید
 

اولین نشست کمیته نظام پیشنهادات ، در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۶/۲۲ -  ۰۸:۵۹ تعداد بازدید: 456

اولین نشست کمیته نظام پیشنهادات با حضور نمایندگانی از نظام مهندسی استان ها و شورای مرکزی، در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در ابتدای این جلسه اظهار کرد: یکی از مهمترین اهداف قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، مشارکت اعضا برای داشتن شرایط بهتر در بخش ساخت و ساز است. یکی از مواردی که در قانون به آن اشاره شده بحث نظام پیشنهادات است با این هدف که تجارب و دانش و اطلاعات به خصوص در بخش های استانی و بومی در سراسر کشور در سیستمی ارائه، جمع بندی و در قالب یک نظام پیشنهادات به عنوان پیشنهاداتی که قابلیت عملیاتی شدن دارد به نهادهای بالادستی ارائه شود.
مهندس حسن قربانخانی افزود: بر این اساس در ماده 80 آیین نامه اجرایی سه بخش در نظام پیشنهادات تعریف شده است. یکی از این بخش ها، بخش استانی است که بر اساس آن هر استان با توجه به شرایط اقلیمی و امکاناتش، می تواند پیشنهاداتی را ارائه دهد سپس همه پیشنهادات در نظام مهندسی استان جمع بندی می شود. پیشنهادات ارائه شده اگر در حدود صلاحیت های استانی است در همان استان عملیاتی و گزارش آن به شورای مرکز ارائه می شود و اگر قابلیت عملیاتی شدن در سطح ملی را داشته باشند در قالب نظام مهندسی استان جمع بندی و به شورای مرکزی و در نهایت به وزارت راه و شهرسازی ارائه و در نتیجه عملیاتی می شود تا در نهایت هدف گذاری قانون که مشارکت مهندسان و استفاده از دانش اعضا در جهت بهبود امور رخ دهد.
وی تاکید کرد: براساس ماده 80 در وزارت راه وشهرسازی هم، چنین کمیته ای پیش بینی شده اما تاکنون چنین کمیته ای تشکیل نشده یا حداقل چندان پررنگ و فعال نیست.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار کرد: در نظام مهندسی تهران، چندسالی است کمیته نظام پیشنهادات تشکیل و حتی سامانه ای تحت عنوان نظام پیشنهادات طراحی و راه اندازی شده است تا روند دریافت و رسیدگی به پیشنهادات اعضا تسهیل شود.به طور کلی نظام پیشنهادات اقدام خوبی است که می تواند اثرات ملی داشته باشد هرچند تاکنون چندان به آن پرداخته نشده اما می توانیم از فرصتی که با تشکیل اولین نشست در این خصوص به دست آمده استفاده و تلاش کنیم اتفاقات بهتری در این زمینه رخ دهد.
نظام پیشنهادات در موضوعات مهم منشاءاثر است
در ادامه این جلسه، دکتر اصغر شیرازپور نماینده شورای مرکزی اظهار کرد: در سال 72 وزارت صنایع سنگین سابق از طریق موسسه مطالعات برنامه ریزی و آموزشی هیدرو، نظام پیشنهادات را در صنعت کشور ترویج داد که بسیار موثر واقع شد. نظام پیشنهادات در سال 81 در سیستم اداری و مدیریتی کشور هم مورد توجه قرار گرفت.
وی ادامه داد: در سال 74 نیز نظام پیشنهادات طبق قانون نظام مهندسی به تمامی سازمان های نظام مهندسی تعمیم داده و تشکیل آن به آنها تکلیف شد. در نهادهایی که قانون تعیین کرده نظام پیشنهادات داشته باشند گروه های تخصصی خط مقدم اند.از این رو هر گروه تخصصی باید نظام پیشنهادات داشته باشد.
دکتر شیرازپور خاطرنشان کرد: در ماده 80 آیین نامه اجرایی به وزارت راه تکلیف شده آیین نامه اجرایی نظام پیشنهادات را تهیه و ابلاغ کند که تاکنون این اتفاق رخ نداده است. در شورای مرکزی کمیته نظام پیشنهادات تشکیل شده و 7 عضو (شامل رئیس و دبیر و 5 عضو) دارد و اکنون پیگیر تهیه نظام نامه اجرایی نظام پیشنهادات است تا در سراسر کشور شاهد یک وحدت رویه در این حوزه باشیم.
این عضو شورای مرکزی همچنین تاکید کرد: در نظام پیشنهادات تنها موردی که مجوز مجمع را می خواهد تایید و تصویب بودجه آن است. نظام پیشنهادات می تواند به سرعت در تمام استان ها منشاء اثر باشد به خصوص در مبانی که امروز دغدغه ماست مثل موضوع آب و انرژی.
ثبت 352 پیشنهاد در سامانه نظام پیشنهادات در سال 95
دبیر کمیته نظام پیشنهادات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز در ادامه این جلسه توضیحاتی در خصوص کمیته نظام پیشنهادات نظام مهندسی استان تهران ارائه کرد.
مهندس مهیار فرنیا اظهار کرد: کمیته نظام پیشنهادات از بهمن ماه سال 89 در نظام مهندسی تهران شروع به کار کرد و شیوه نامه آن در سال 90 تصویب شد. این کمیته پس از برگزاری انتخابات گروه های تخصصی از اردیبهشت سال 92 آغاز به کار کرد. همچنین در پایان سال 92 نرم افزار سامانه نظام پیشنهادات راه اندازی شد.
وی افزود: کمیته نظام پیشنهادات با توجه به شیوه نامه موجود، شرايط را براي تشويق مادي و معنوي پيشنهاد دهنده در قبال عرضه پيشنهاد سازنده فراهم می كند که در این خصوص طی چند سال اخیر در روز مهندس از پیشنهاد دهندگان برتر تقدیر و تشکر به عمل آمده است.
دبیر کمیته نظام پیشنهادات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران همچنین خاطرنشان کرد: این کمیته 10 عضو دارد.از هر هفت رشته یک نماینده از هیئت مدیره در این کمیته حضور دارند.
وی در خصوص تعداد پیشنهادات ثبت شده از طریق سامانه گفت: تعداد پیشنهادات ثبت شده از طریق سامانه نظام پیشنهادات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در سال گذشته، 352 پیشنهاد بوده که بعد از بررسی های مختلف، 6 پیشنهاد مصوب شده است.
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به فرآیند کاری کمیته نظام پیشنهادات بیان کرد: دریافت پیشنهادات به سه روش ذیل صورت می گیرد؛ روش اول به صورت الکترونیکی از طریق سامانه نظام مهندسی، روش دوم صندوق های پیشنهادات که در طبقات سازمان قرار گرفته است و روش سوم دریافت پیشنهاد به صورت حضوری و ثبت در اتوماسیون اداری.
مهندس فرنیا در خصوص نحوه اطلاع رسانی به پیشنهاددهندگان نیز گفت:
پیشنهاداتی که به صورت حضوری و ثبت در دبیرخانه سازمان مورد بررسی قرار گرفته است پس از دریافت نتیجه نهایی با پیشنهاد دهنده تماس تلفنی گرفته و نتیجه به اطلاع ایشان رسانده می شود.
دبیر کمیته نظام پیشنهادات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: پیشنهاداتی که از طریق ثبت در سامانه نظام پیشنهادات مورد بررسی قرار گرفته اند پس از دریافت نتیجه نهایی، ابتدا از طریق سامانه برای پیشنهاد دهنده پاسخ ارسال و سپس برای پیشنهاد دهنده پیامکی جهت مشاهده پاسخ نهایی از طریق سامانه ارسال می شود.
نماینده گروه تخصصی عمران در کمیته نظام پیشنهادات نیز در ادامه درس آموخته هایی از تجارب نظام پیشنهادات در دنیا ارائه کرد.
دکتر مهدی روانشادنيا در اين خصوص گفت: ژاپن اولين کشوری بود که نظام پيشنهادات را در سال 1721 به گونه ای استراتژيک و بنيانی مطرح و پياده کرد.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :  
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است.