اجلاس 21 سازمان نظام مهندسی
 نرم افزار

دریافت نسخه اندروید
 

افراد غیرمتخصص نباید در موضوعات مربوط به حوزه ساخت و ساز اظهار نظر کنند

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۹/۰۷ -  ۱۰:۳۱ تعداد بازدید: 412


به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در واکنش به مقصر دانسته شدن مهندسان در ویرانی های زلزله اخیر غرب کشور اظهار داشت: در پاسخ به آن عده که مهندسان و سازمان های نظام مهندسی ساختمان را مقصر اول و آخر ساخت خانه های بی کیفیت و فروریزش آنها در حوادثی چون زلزله به ویژه زلزله کرمانشاه می دانند باید گفت طبق آمار و مشاهدات خرابی های ناشی از زلزله کرمانشاه در مقایسه با زلزله منجیل و رودبار در سال 69 و (پیش از تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان) دامنه خسارت در بخش ساخت و سازها کاهش داشته در حالی که شدت زلزله نزدیک به هم بوده است.
صدیف بدری در گفتگو با روابط عمومی نظام مهندسی تهران افزود: این موضوع نشان دهنده افزایش کیفیت ساخت و ساز هم در بخش دولتی و هم در ساختمان های شخصی است که نمی توان نقش سازمان های نظام مهندسی را در این افزایش کیفیت نادیده گرفت. هرچند انتظار این است کیفیت بهتر باشد و هنوز به وضعیت مطلوب در این بخش دست نیافته ایم اما بی انصافی است اگر همه این خدمات را نادیده بگیریم.
وی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به کیفیت مطلوب در حوزه ساخت و ساز باید دستگاه های متولی حاکمیتی از جمله دولت و وزارت راه و شهرسازی در بحث اجرایی شدن قوانین موجود در این حوزه ورود کنند. از سوی دیگر دولت باید پیگیر بحث تامین نیروی کارگر ماهر باشد. این حوزه که دیگر جزو وظایف نظام مهندسی نیست.
این نماینده مجلس با بیان اینکه شهرداری ها نیز در حوزه ساخت و ساز نقش محوری دارند، گفت: طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه های اجرایی، ساختمان باید توسط مجری ذی صلاح ساخته شود.اما واقعا چند درصد ساختمان های ما در کل کشور توسط مجری ذی صلاح ساخته می شود؟ شاید در شهرهای بزرگ آن هم به شکل صوری ساختمان های انگشت شماری توسط مجریان ذی صلاح ساخته شوند.آیا مقصر این موضوع هم نظام مهندسی است؟!
بدری با تاکید بر اینکه این مشکلات به حاکمیت باز می گردد، ادامه داد: برای اجرا شدن قانون حضور مجریان ذی صلاح در پروسه ساخت و ساز دولت و شهرداری ها نقشی تعیین کننده دارند و باید وارد میدان شوند در غیر این صورت نظام مهندسی به تنهایی نمی تواند کاری را پیش ببرد.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: مشکل دیگر در بخش ساخت و ساز ما، غفلت از بحث فرهنگ سازی است. همانطور که مردم زمان بیماری به سراغ پزشک می روند باید بپذیرند برای ساختن خانه شان باید کار را به دست متخصص و افراد صاحب صلاحیت بسپارند تا خانه ای امن و باکیفیت تحویل بگیرند. این در حالی است که امروز در کشور ما همه مالکان، مهندس ساختمان شده اند در حالی که مالک تنها باید سرمایه گذار باشد نه سازنده.
وی با تاکید بر اینکه توجه به همه این مسائل ما را در رسیدن به کیفیت مطلوب در ساخت و ساز نزدیک می کند، اظهار داشت: موضوع مهم دیگر در حوزه افزایش کیفیت ساخت و ساز، تولید و کنترل مصالح استاندارد است که این بخش نیز در حوزه اختیارات نظام مهندسی نیست. وقتی سازمانی به نام استاندارد وجود دارد چرا باید اصلا مصالح بی کیفیت تولید شود؟! باز هم دولت باید در این حوزه ورود کند و جلو تولید مصالح بی کیفیت را بگیرد نه نظام مهندسی.
بدری همچنین در واکنش به اظهارات اخیر یک نماینده مجلس و توهین به سازمان نظام مهندسی نیز گفت: افراد غیرمتخصص نباید در خصوص موضوعات و مشکلات مربوط به حوزه ساخت و ساز اظهار نظر کنند. مشکلات این حوزه باید توسط خود مهندسان و اهل فن و تخصص و در فضایی واقعی بررسی و حل شود.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: نتیجه اظهارنظر و دخالت افراد غیرمتخصص در این حوزه این می شود که بدنه عظیم فنی کشور مورد توهین و اتهام واقع می شوند.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :